Hálózsákba derékaljat!

Általában nem tudják az emberek, hogy az általuk helytelenül karimatkának, izolírnak, polifoamnak nevezett tárgy magyar neve derékalj. A legjobb hálózsákban sem fogunk zavartalanul aludni derékalj nélkül, mert fázni fogunk alulról. Sőt nemcsak fázni fogunk, de kényelmetlen is lesz a fekhelyünk.

Általában nem tudják az emberek, hogy az általuk helytelenül karimatkának, izolírnak, polifoamnak nevezett tárgy magyar neve derékalj. A legjobb hálózsákban sem fogunk zavartalanul aludni derékalj nélkül, mert fázni fogunk alulról. Sőt nemcsak fázni fogunk, de kényelmetlen is lesz a fekhelyünk. Alapvetően kétféle derékalj van a piacon: az önfelfújós és a zárt cellás (habszivacs).

Önfelfújós derékaljak

A felfújható belsejük nyitott, cellás szivacs. Ezt kívülről egy víz- és légzáró zsákba helyezik, amely szeleppel zárható. A feltekert és összenyomott szivacs szétterítve megszívja magát levegővel. Ez 5–10 percig tart. Az önfelfújás sohasem teljes, ezért utána kell fújni szájjal.

Előnyük: a nagy kényelem (már a 2,5 cm vastagságúaknál is), kis csomagméret. Hátrányuk: nagyobb súly (800–1300 g), magas ár, valamint kényesebbek az éles tárgyakra.

Zártcellás derékaljak

Anyaguk lehet: EVA és polietilén. Az EVA-ból készültek jóval kényelmesebbek, rugalmasabbak, ellenállóbbak, mint a polietilén (PE) derékaljak. Ezenkívül kevésbé nyomódnak össze az alvó súlya alatt és nem szívják magukba a vizet. Télen is használhatóak. Ha sokat alszunk szabadban, érdemes rá áldozni. Érezhető a különbség.

A polietilén matracok a legelterjedtebbek alacsony áruk miatt (pár száz korona). Ezekből csak a kétrétegűt tudom ajánlani, lehetőleg keményített felülettel, mert az legalább 1 cm vastag. Az annál vékonyabb semmilyen kényelmet nem nyújt. Sajnos sok embernél általában csak a vékonyabbakat látni. Találkozhatunk még alumínium derékaljjal, de az már végképp alkalmatlan alvásra. Minimális a hőszigetelő képessége, és az egyenetlenségeken semmit sem csillapít. Hiába hajtható össze az összes közül a legkisebbre, a kényelmetlensége miatt csak vészhelyzetre vagy a strandra való.

A hátizsákra felerősített derékaljat könnyen megóvhatjuk a sérülésektől, ha készítünk rá egy két végén zsinórral összehúzható hengeres tokot, lehetőleg vízlepergető vagy műszálas anyagból. ĺgy egy bozótoson átvágva sem kell féltenünk a sérülésektől.

Esőben pedig érdemes például egy szemeteszsákba csomagolni és úgy felerősíteni a hátizsákra, hiszen vizes fekhelyen senki sem szeret aludni. (csz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?