Drága lesz a nyaralás, de legalább már utazhatunk. De mennyiért? Mutatjuk az árakat

Idén nyáron csak mutatóban lesz last minute utazás, és ha találunk is ilyet, nem lesz nagyon magas a kedvezmény.

Eddig sem volt olcsó az utazás, ha valaki a nyári főszezonban kelt útra, ám idén minden korábbinál többe kerül a nyaralás. Mindegy, hogy egyénileg szervezzük, vagy utazási irodával megyünk, fel kell készülni arra, hogy nem lesz olcsó mulatság. Ám a kétéves bezártság után sokan úgy vannak vele, hogy mindegy, mennyi, csak végre csobbanjunk a tengerben, barangoljunk egy európai nagyvárosban, élvezzük a napsütést, a finom ételeket, az utazás szabadságát.

A július és az augusztus az utazások főszezonja – a legtöbben ebben a két hónapban kelnek útra, hiszen ilyenkor van a nyári szünet a gyerekeknek, így együtt lehet a család, és ezekben a hónapokban van a legjobb idő a nyaralásra. A mostani kánikula pedig még egy okot ad arra, hogy a medence, a tenger felé vegyük az irányt.

Hova utazzunk?
Ha a legolcsóbb nyaralást keressük, akkor idén érdemes félretenni a korábbi szokásainkat, és fix célállomás helyett keresni egy olyan helyet, amely megfelel az igényeinknek, és az ára még elfogadható. Teljesen felborult a korábbi „rend”, azok a célállomások, amelyek a járvány előtt még olcsónak számítottak – akár 500 euróért is lehetett foglalni egy egyhetes tengerparti nyaralást, all inclusive ellátással, négy-, de akár ötcsillagos hotelben is –, most lényegesen drágábbak. Európán belül még jelentősebb az áremelkedés, a tengerparti szállások, utazási csomagok idén hatszáz eurónál kezdődnek, a határ pedig a csillagos ég. Aki mindenképpen spórolni szeretne, annak érdemes a nyári hónapokban egy közelebbi célállomást választani (a szállások itt is magasabb áron vannak, de összességében kedvezőbb lesz a végösszeg), akár egy magyarországi kirándulást városnézéssel, fürdőzéssel, wellnesszel, de Ausztria, Csehország, Németország is jó választás lehet. Ez utóbbinál érdemes megemlíteni a 9 eurós vonatjegyet (ez egy hónapig érvényes), ezért a helyi és regionális vasúton korlátlanul utazhatunk, és ezzel a jeggyel használható a helyi tömegközlekedés is.

Mikor utazzunk?
Ha az utazás időpontját választjuk ki, akkor érdemes előbb megnézni, hogy a célállomáson van-e valamilyen rendezvény (pl. sportesemény) vagy nemzeti ünnep, mert ezeken a napokon szinte mindenhol megtelnek a szállodák, ami azt jelenti, hogy sokkal többe kerül, mint egy héttel előtte vagy utána. A nyári hónapokban ne számítsunk kedvező árra, legfeljebb elfogadhatóra, vagy a „még belefér” kategóriára. Ha kedvezőbb nyaralást szeretnénk, akkor érdemes picit kivárni, és szeptember októberre tervezni az utazást – ekkor már kisebb a zsúfoltság, és az árak is némiképp konszolidálódnak (remélhetőleg, bár idén semmit sem lehet biztosra venni).

Egyéni utazások
Korábban igaz volt, hogy mindig olcsóbb az egyénileg szervezett utazás, mintha utazási irodával mennénk, idén azonban ez a szabály is felborult – ez főleg a tengerparti nyaralásokra igaz. Míg egy városlátogatást olcsóbban tudunk megszervezni (bár a szállásárak ott is jelentősen emelkedtek), addig a népszerű üdülőhelyekre már nem biztos, hogy sikerül kedvező áron ellátogatnunk. Lehet, még a jegy elfogadható lesz (150–200 eurónál ne számítsunk olcsóbb jegyre, ha csomagot is viszünk magunkkal akkor még ennél is többe kerül), ám a helyi szállodák a csúcsra járatják az árakat, így vagy megelégszünk egy alacsonyabb kategóriával, vagy pedig kifizetjük a magasabb árat. A szobaárak, egy négycsillagos hotelben 100–150 eurónál kezdődnek, ezek legfeljebb csak reggelit tartalmaznak.

 

Utazási irodával
Van néhány célállomás, ahova mindenképpen érdemes utazási irodával menni, ez Egyiptom, Tunézia és Törökország. Mivel ezekre a helyekre nincsenek fapados járatok, vagy ha vannak is, 300 eurónál kezdődik a jegy, ezért a csomagban foglalt utazás mindenképpen kedvezőbb lesz. Ha az európai célállomásokat részesítjük előnyben, akkor is érdemes megnézni, hogy mennyibe kerülne, ha mi magunk szerveznénk, és mennyi egy hasonló út utazási irodával – idén sok esetben ez utóbbi lesz a kedvezőbb. Foglalás előtt mindenképpen hasonlítsuk össze az árakat, és válasszuk azt, amelyik kedvezőbb. 


Tengerparti nyaralások
Hogy pontosabb képet kapjunk a nyaralások áráról, megnéztük, mennyibe kerülnek most az utazási irodák ajánlatai. Mint ahogy azt a táblázatból látni, a legolcsóbb, 537 eurós ajánlat egy bulgáriai nyaralást kínál, 4 csillagos hotelben, félpanziós ellátással. A legolcsóbb ötcsillagos all inclusive nyaralás pedig 584 euró. Míg korábban jól kirajzolódtak az egyes országok az olcsó és a drága közötti intervallumban, most nagyon vegyes a kép, nem lehet kijelenteni, hogy ez az ország olcsóbb, míg ez drágább. Ha a mostani árszinthez képes kedvező nyaralást keresünk, akkor érdemes all inclusive utazást foglalni – annál is inkább, mert a helyszínen vásárolt vacsorák, ebédek, italok a magas infláció miatt jelentősen megdrágítják az utazást. Fontos, hogy a táblázatban csak olyan szállásokat néztünk, amelyek egy egytől ötig terjedő skálán legalább a 4-es szintet elérték az utasok értékelése alapján.

Repülőjegyek
A nyári hónapokban nagyon nehéz olcsó repülőjegyet találni, de azért nem lehetetlen – ez derült ki az összehasonlító táblázatunkból. Összeségében elmondható, hogy az európai nagyvárosokba közlekedő járatokra még vannak 100 euró alatti jegyek, a tengerpartra már ennél többe kerülnek az utazások – még fapadossal is. Jelentős az árak emelkedése, sok olyan célállomás is van, ahova korábban 20–40 eurós jegyet szinte bármikor foglaltunk, most pedig jó, ha csak picit lépi túl a száz eurót. Lisszabon is ilyen, oda most 221 euró a legolcsóbb jegy. Vagy említhetnénk Isztambult, ahova 261 euró a legolcsóbb jegy, vagy a marokkói Agadirt, ahova 629 euró a legkedvezőbb ajánlat. Ha távolabbi célállomásokra mennénk, akkor pedig még durvább jegyárakkal szembesülünk – a járvány előtt Bangkokba 500 euró körüli áron szinte mindig találtunk jegyet, most a nyárra 1642 eurónál olcsóbbra nem bukkanunk, a mexikói Cancúnba pár hete még 450 euróért is volt jegy, most pedig 1237 euró. S hogy milyen extrém árak vannak, azt azzal is szemléltettük, hogy nemcsak a legolcsóbb, de a legdrágább árakat is feltüntettük a táblázatban – a légitársaságok sok esetben pofátlan árat kérnek egy-egy retúrjegyért. Egy Bécs-Lisszabon egyirányú jegy 1247 euró… Vagy van olyan légitársaság, amely az izlandi fővárosba 3613 euróért kínál jegyet – turistaosztályon… A görögországi Rhodos szigetére 138 euró a legolcsóbb ajánlat, de ugyanoda 1796 euróért is foglalhatunk.

Last minute
Idén nyáron csak mutatóban lesz last minute utazás, és ha találunk is ilyet, nem lesz nagyon magas a kedvezmény. Ennek oka, hogy a korábbi tapasztalatok alapján idén óvatosabbak voltak az utazási irodák, azzal a szlogennel indultak neki a nyári szezonnak, hogy inkább legyen kisebb a kínálat, de azt normál áron el tudják adni, minthogy nyomott áron vigyék az utasokat. S bár most már látható, hogy sokkal nagyobb az utazási igény, mint amit korábban a legoptimistább forgatókönyvek jósoltak, az utazási ágazatban tapasztalható munkaerőhiány miatt már szinte lehetetlen újabb chartergépeket felvenni a menetrendbe, és a szállások is a legtöbb esetben megteltek. Így leginkább akkor számíthatunk last minute utazásra, ha valaki lemondja a már befizetett nyaralását, vagy ha egy-egy kevésbé népszerű célállomásra induló járaton marad még néhány hely. De ezek valóban csak mutatóban lesznek idén.

 
Szállás
Ha egyénileg foglaljuk a szállást, de akkor is, ha utazási iroda által kínált csomagot vásárolunk, érdemes előbb leellenőrizni, hogy az adott hotel milyen színvonalat kínál. Mert hiába a csillagok száma, sokszor az sem garantálja a minőséget. És az sem mindegy, hogy a meghirdetett all inclusive ellátás mit is takar, mennyire gazdag, vagy inkább csak két itallal felturbózott teljes panzió az valójában. Az ellenőrzésre a legjobb a világ legnagyobb ilyen jellegű oldalát, a Tripadvisort használni, de a szállásfoglaló oldalakon és az utazási irodák honlapján is előfordulnak értékelések (amelyeket azok írtak, akik már jártak az adott hotelben). Érdemes még a hotelrangsort is megnézni, hogy az adott városban, üdülőhelyen található x számú hotel közül a hányadik helyen szerepel – utaselégedettség alapján. Ha az első harmadban van, akkor nem kell aggódni, nyugodtan foglalhatunk, nem fogunk csalódni a színvonalban. 

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?