BŐS-TÖRTÉNET

1992. október 25. Csehszlovákia Dunacsúnnál mintegy 40 kilométer hosszúságban saját területére tereli a határfolyót képező Dunát.
1992. október 27. Aláírják az úgynevezett londoni jegyzőkönyvet, amely háromlépcsős rendezési eljárást rögzít.

1992. október 25. Csehszlovákia Dunacsúnnál mintegy 40 kilométer hosszúságban saját területére tereli a határfolyót képező Dunát.

1992. október 27. Aláírják az úgynevezett londoni jegyzőkönyvet, amely háromlépcsős rendezési eljárást rögzít. A felek vállalják, hogy az országok közötti jogvitát közösen a hágai Nemzetközi Bíróság elé terjesztik és az ítélet meghozataláig átmeneti vízmegosztást alkalmaznak.

1995. április 19. A magyar és a szlovák kormány meghatalmazottjai aláírják a Szigetköz ideiglenes vízpótlásáról szóló szerződést. Az egyezség szerint a hágai ítéletig tartó időszakban a szlovák fél átlagosan másodpercenként 400 köbméter vizet biztosít a közös mederszakaszba, a magyar fél fenékküszöböt létesít Dunakilitinél a szigetközi ágak vízpótlására.

1997. szeptember 25. A hágai Nemzetközi Bíróság ítéletet hirdet: mindkét felet elmarasztalja különféle jogsértésekért. Magyarország jogtalanul szüntette meg az 1977-es vízlépcsőszerződést, Szlovákia jogtalanul helyezte üzembe a bősi erőművet.

1998. február 27. Tíz tárgyalási forduló után a felek parafálják egy keretmegállapodás tervezetét a hágai ítélet végrehajtásával összefüggő teendőkről. A magyar fél ebben vállalja egy dunakanyari gát megépítését, elfogadja a szlovák vízmegosztási javaslatot, amely a régi Duna-mederbe átlagosan 7,5 százaléknyi vizet irányoz elő.

1998. február 29. Tüntetés az Országház előtt a dunakanyari gát terve ellen. A tüntetők Göncz Árpád köztársasági elnököt kérik, segítse tiltakozásukat a „Dunaszaurusz” ellen.

1998. március 11. A magyar kormány elhalasztja a keretmegállapodás aláírását.

1998. július 25. A magyar kormány új dunai biztost nevez ki. Mandátumának része a magyar–szlovák tárgyalások folytatása új tartalommal: a keretmegállapodás-tervezet és a dunakanyari gát tervének visszavonása, a Dunába juttatott vízmennyiség növelésének szorgalmazása.

1998. november 27. Az új kormánybiztos első tárgyalása Pozsonyban. Ezt követően 2002-ig még három tárgyalási fordulót tartanak.

2002. áprilisában Bős-ügyben megszakadnak a magyar–szlovák tárgyalások. Az előző magyar kormány Duna-felelősét, Székely Lászlót a választások után menesztik, hivatalát feloszlatják. Azóta az illetékes szaktárcák (külügy, vízügy) foglalkoznak a felelősségi körükbe tartozó kérdésekkel.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?