A túrázó legfontosabb felszerelése

A jó idő beköszöntével mind többen szeretnék szabadidejüket a természetben eltölteni, tapasztalatok híján azonban sok esetben a cél végül valamelyik közeli park lesz. Pedig néhány könnyen elsajátítható ismeret birtokában bátran nekivághatunk egy egész napos kirándulásnak – amelyhez még különösebb felszerelés sem kell. A tapasztaltabbaknak pedig érdemes többnapos túrára indulni.

A Túrázzon az Új Szóval! nyári témaoldalainkon a kirándulóknak, természetkedvelőknek, táborozók szeretnénk hasznos tanácsokat adni, például arról, milyen speciális felszerelés szükséges, milyen hátizsákot vigyünk magunkkal, milyen cipőt, ruházatot viseljünk, milyen sátort, hátizsákot vegyünk.

Milyen cipőt válasszunk?

Kezdjük talán a természetjáró legfontosabb felszerelésével, ruházatának legfontosabb darabjával, a cipővel. Hiszen az esőkabát hiányát szép időben észre sem veszi az ember, de egy rosszul megválasztott cipő bizony gondot okozhat, sőt baleset is történhet, és tönkreteheti még a legszebb táj élvezetét is. Pedig vannak felelőtlen emberek, akik teljesen alkalmatlan lábbelikben baktatnak nyáron a Magas-Tátra sziklás ösvényein, és pontosan emiatt szenvednek sokszor balesetet.

Ha élvezhetővé szeretnénk tenni a kirándulásainkat, akkor érdemes elgondolkodni egy megfelelő cipő vásárlásán. Meg kell gondolni, pontosan mire akarjuk használni a cipőt, és mennyi pénzt akarunk kiadni. A következő a kérdésekre kellene tudnunk a választ, mielőtt körülnézünk:

Milyen gyakran fogjuk használni, és tulajdonképpen mire kell a cipő?

Városban is akarjuk hordani?

Csak erdei utakon fogunk járni (mezei és erdőgazdasági utak) vagy közép-, esetleg magashegyi terepre is kell, pl. a Magas-Tátrában?

Csak tavasztól késő őszig fogunk benne járni, vagy télen, hóban is?

Hágóvasat is használunk majd?

Rövid kirándulásokra járunk kis hátizsákkal (10 kg-ig), vagy többnapos, többhetes vándortúrákra (például gerinctúrákra) nehéz hátizsákkal?

Elvárások és felhasználás

Az ideális túracipőnek stabilan kellene tartani a lábat, de nem szabad akadályoznia bennünket a mozgásban. Vízállónak kellene lennie, és lehetőleg könnyűnek, amely a levegőt is átengedi. Szép gondolatok, ám ilyen cipő egyszerűen nem létezik. Ha igényes terepen járunk és nehéz terhet viszünk, a keményebb, merevebb cipők a legmegfelelőbbek. A merevebb cipő jobban átadja a láb erejét, és jobban is védi azt. A kényelmes járás érdekében azonban, úgymond, együtt kell dolgoznia a lábbal. A végeredmény tehát mindig kompromisszum. ĺgy sem könnyű a döntés, hiszen számos fajta túracipő közül választhatunk, az egészen merev szerkezetű, technikás terepre szánt bakancsoktól kezdve a közepesen kemény túracipőkön át – amelyek hosszú, igényes terepen való gyaloglásra alkalmasak – egészen a könnyű, puha túracipőkig könnyű terepekre. A sort a félcipők és a városba, illetve a sátor körüli esti pakolásra szánt közkedvelt sportszandálok zárják.

Mire figyeljünk?

A cipő tartását és a stabilitását ki kell próbálni a vásárlásnál. A legfontosabb a torziós stabilitás, és a súly szétoszlása a lábbeli talpán. Még a legkönnyebb, hegyekbe szánt cipőnél sem szabad megtörténnie, hogy a viselője megérzi egy kő hegyét a cipő talpán keresztül. Az orra pedig nem szabad, hogy elcsavarható legyen a cipő hossztengelyén a sarkához képest! (Egy komoly trekingbakancsnál alig lehet meghajlítani). A gyártók nagy figyelmet szentelnek ennek a problémának. A fejlesztések nyomán nagyon kényelmes és mégis jó tartású, stabil cipők születnek. Éppen a jó minőségű talpszerkezetek miatt annyira divatosak a multifunkciós, boka alatti outdoorcipők. A fejlődés azonban nem állt meg a túrabakancsok területén sem. A fő irány itt is a ragasztott talp, anatómiailag kiképzett merevítőkkel. A cipők ezáltal könnyűek, nagyon kényelmesek és mégis jól tartják a bokát. A klasszikus, varrt norvég stílusú cipőket ugyan még gyártják, de már egyre kevesebb van belőlük a piacon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?