A kevesebb sokszor többet jelent – csak óvatosan napfürdőzzünk

Nem mindenki tudatosítja: a bőrrák az egyik legrosszindulatúbb daganatos megbetegedés. Gyorsan képez áttéteket, s előrehaladott stádiumban szinte gyógyíthatatlan. Viszont a betegség megelőzhető, hiszen legtöbb esetben a bőrrákot a nap sugárzása vagy a rosszul beállított szolárium okozza.

Nem mindenki tudatosítja: a bőrrák az egyik legrosszindulatúbb daganatos megbetegedés. Gyorsan képez áttéteket, s előrehaladott stádiumban szinte gyógyíthatatlan. Viszont a betegség megelőzhető, hiszen legtöbb esetben a bőrrákot a nap sugárzása vagy a rosszul beállított szolárium okozza. Az ózonréteg elvékonyodásának következményeiről, a káros sugárzásról az utóbbi években gyakran hallani. De, úgy látszik, mégsem elégszer, mert mind gyakoribb ez a kórkép.

Napozó lányok, napozó idősebb asszonyok, naphosszat a tűző napsütésben ugráló ifjak és feketére égett aszott idős férfiak – akik tudják, hogy az éltető energiából kevesebb is elég volna, mégsem tudják abba hagyni a barnulási versenyt. Pozitív biológiai és pszichés hatásról tartanak előadást a „fehérbőrűeknek”, s gyakran csak akkor döbbennek rá szenvedélyük következményeire, amikor már késő.

– Tavaly egy ápolt, nagyon barnára sült, jó hatvanéves hölgy jött el a rendelőmbe, mert az egyik anyajegye alakot váltott és nedvesedett – meséli dr. Eva Rasochová bőrgyógyász. – Nem tudta megmondani, mikortól, hiszen csak a váladék figyelmeztette, hogy valami nincs rendjén. Ennek ellenére a téli hónapokban szoláriumokban süttette magát. Mert mint mondta, a fehér bőr számára előnytelen. Onkológushoz irányítottam, mert láttam, az elváltozás rosszindulatú. Szerencsére időben jelentkezett, meggyógyították. Ennek ellenére, mértékletesebben ugyan, de napozik továbbra is. De sikerként könyvelem el, hogy elhozta unokáját, akinek a háta csupa anyajegy – mondja a bőrgyógyász, s elismétli, amit szinte mindenki tud, csak nem tart be: fényvédőkrém nélkül senki se menjen a napra, s ha nem teljesen ép a bőre, fokozottabban védje magát. Mert a napfény, főként a déli órákban veszélyes. – Sokan azért könnyelműsködnek – folyatja a szakorvos –, mert a napozás következményei esetleg csak hosszú idő múltán jelentkeznek. Gyakran tíz- húsz- harmincévi lappangás után, az onkológusok szóhasználatával élve manifesztálódik a bőrdaganat. Képeket mutat, a bőrrák egyes fajtáit. – A veszélyen kívül a napozás következtében idő előtt ráncok jelennek meg a száj és a szem körül. Az erek is áttűnnek az arcbőrön, a nyakon barna foltok, a testen pedig különféle kinövések jelenhetnek meg. A szoláriumnak kitett bőrön is. Mert bár épp a szépség érdekében használják az emberek, főleg a nők, valójában a szoláriumozás nagyon öregíti a bőrt. Maradandóan elpusztítja a bőrt alkotó elasztikus rostokat.

A hirtelen beköszöntött nyár napozásra csábít. Fiatal bikinis lányoktól kérdezem, nem félnek-e a bőrráktól. – A napnak még nincs olyan ereje, hogy valami veszély fönnálljon – válaszolja az egyik. A másik, kissé pirosra égett kebleit takarva elmondja, magas faktorszámú napozótejet használ. A harmadik szerint kissé felhős az ég, nincs tehát mitől tartania. Holott a szakemberek nem győzik hangsúlyozni: attól, hogy felhős az ég, még le lehet égni. Ugyanis a káros ultraibolya sugarak láthatatlanok.

Az onkológusok szerint minden egyes sejt daganatsejtté válhat. S ha bejut a vérerekbe, elsodródik s áttét keletkezik. Szerintük látványos a különbség a normális és a napfénynek tartósan kitett bőr szerkezete között. A sejtek egy ideig még képesek kijavítani a krónikus napsugárzás által okozott károkat, de idővel ez a regenerálódó képesség kimerül. – Az ionizáló sugárzás bármelyik formája, legyen az UV, vagy röntgen, esetleg izotóp, a sejt örökítőanyagának károsodását okozza. És ez vezet a daganathoz – magyarázza a bőrgyógyász, miközben mond néhány reménykeltő szót is. – Ha időben érkezik a beteg, szinte százszázalékos túlélési esélyre számíthat. Külföldön sok helyütt már nagyon komolyan veszik a szakorvosok figyelmeztetését. Olyannyira, hogy a divat is ehhez alkalmazkodik: a fontosabb divatházak manökenjei bőrét nem érheti nap. Ausztráliában, a napfényben oly gazdag országban az utóbbi években jelentősen csökkent a bőrrákosok száma, mert a köztudat elfogadta „ a kevesebb több” elvet.

Süt a májusi nap, a hazai napimádók megrohamozták a strandokat, délben megtelnek a padok, s mindenki a nap felé fordítja arcát. A szoláriumból egy barnára sült fiatal libben ki... (P. Sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?