A fapados légitársaságok buktatói

<p>Már régen nem igaz az az állítás, hogy a fapados társaságok sokkal olcsóbbak, mint a hagyományos légitársaságok. Sőt, előfordulhat olyan is, hogy az alacsony árakkal működő társaságok ajánlata akár a duplája is lehet annak, mint amit a nemzeti légitársaságok kínálnak.</p>

SZABÓ LÁSZLÓ

A fapadosok sokszor elrejtik a költségeket, így a turpisságra csak akkor derül fény, amikor kiderül, mennyi a tényleges ára a repülőjegynek. Mire ügyeljen az, aki valóban a legolcsóbb jegyet szeretné megtalálni?

A légitársaságok folyamatosan akciós ajánlatokkal bombázzák az utazni vágyókat, legyen szó hagyományos légitársaságról (mint pl. a British Airways, Lufthansa, KLM, Air France, Malév, stb.), vagy fapadosról (Ryanair, easyJet, Wizzair stb.). A különbség csak abban rejlik, hogy míg ez előbbiek ajánlatai a végső fizetendő árat tartalmazzák, amelyben már minden szolgáltatás benne foglaltatik, addig a fapadosok többsége csak az alapárat hirdeti, ehhez azonban több olyan költség is járul, amely végül akár a duplájára is emelheti a tényleges jegyárat.

Míg egy nemzeti légitársaság jegyárában az olyan alapszolgáltatások is benne foglaltatnak, mint a poggyászszállítás (a poggyász maximális súlya 20 vagy 23 kg lehet utasonként), a check-in, a konkrét ülőhely biztosítása, a fedélzeti szolgáltatás (kávé, alkoholmentes üdítők, hosszabb utaknál meleg étel, és alkoholos italok is), addig a fapadosok esetében ezek extráknak számítanak, így külön illetéket számolnak fel. Sokszor nem is keveset!

A Ryaniar utasainak például a feladandó poggyászért (20 kg) 60 eurót kell fizetni, az easyJet 25 eurót kér ugyanezért, a magyar Wizzair pedig 30 eurót számol fel 23 kg-os poggyászért.

Ügyelni kell az check-inre is, hiszen sok fapados már csak interneten engedélyezi a beszállást. Sőt, ha nem nyomtatja ki otthon a beszállókártyát (boarding pass), akkor az akár 40 euróba kerülhet a reptéren – ennyit kell fizetni azoknak, akik a helyszínen döbbennek rá, hogy elfelejtették kinyomtatni a beszálláshoz szükséges dokumentumot. Persze, előfordulhat olyan is, hogy a fapados jegye 100 euró, minden illetékkel, a nemzeti légitársaság ugyanoda több száz euróért megvásárolt jegy birtokában hajlandó csak elszállítani az utast. Ilyenkor érdemesebb a fapados járatot választani, de azoknak is érdemes fapadossal utazni, akik poggyász nélkül, gyakran utaznak, ők sokat spórolhatnak az olcsó repülőjeggyel.

Amikor a fapadosok bevezették a poggyászdíjat, sokan azzal próbálták meg elkerülni a plusz illeték fizetését, hogy a kézipoggyászba pakoltak mindent. Ám napjainkban ezekre is szigorú szabályok vonatkoznak, minden társaság maximalizálja a kézipoggyász méretét, és súlyát is. Így előfordulhat, hogy ha csak 2 cm-rel lesz nagyobb a kézitáska, akkor is fel kell adni – természetesen illetékért, ami akár 50 euró is lehet. Ugyanez vonatkozik a súlyra is, ez sem haladhatja meg a társaság által megszabott maximális értéket. Erre is érdemes ügyelni, nehogy meglepetés érjen bennünket a repülőtéren.

A fapadosok és a nemzeti légitársaságok közti különbség nemcsak a jegyárban mutatkozik meg, hiszen a nemzeti légitársaságok sokkal jobban törődnek az utasokkal, így ha valamiért törölni kell egy adott járatot, akkor automatikusan átfoglalják a jegyet a legközelebbi járatra, vagy egy másik légitársaság járatára (például ha törlik a Helsinki–Budapest járatot, akkor lehet, hogy a délutáni géppel frankfurti átszállással jutunk vissza Budapestre), vagy ha erre csak másnap van lehetőség, akkor a szállást és az ételt is fizetik. A fapados ezzel szemben csak a következő járatra foglalja át a jegyet, ami néha csak két-három nappal később érkezik.

Összegezve elmondható, hogy ha repülőjegyet keres, akkor minden felmerülő költséget ajánlatos papírra vetni, és csak az így kapott ár alapján érdemes lefoglalni a repülőjegyet. Mert lehet, a 100 eurós jegy végül 220 euróba kerül, míg a 110 eurós jegy a végső ár.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?