A biogyümölcsös most hálálja meg eddigi munkánkat: szedjük a késői nagygyümölcsű cseresznyét, meggyet, két-három naponként a málnát. Lassan szüreteljük a nyári érésű őszi- és kajszibarackot is.
Szüreteljük a cseresznyét, nyári almát és a barackot
A biogyümölcsös most hálálja meg eddigi munkánkat: szedjük a késői nagygyümölcsű cseresznyét, meggyet, két-három naponként a málnát. Lassan szüreteljük a nyári érésű őszi- és kajszibarackot is. A gyümölcsszedés folyamán gondosan gyűjtsük össze a moníliával megtámadott és férges terméseket és gondoskodjunk ezek megfelelő megsemmisítéséről. Ezzel mérsékelhetjük a monília későbbi fejlődését, a cseresznyelegyek és a gyümölcsmolyok elterjedését. Nem szabad megfeledkezni olyan munkákról sem, melyek a következő hónapok, évek bő termését biztosítják. Igyekezzünk minél több fűkaszálékot nyerni, amelyet a kert többi szerves hulladékával komposztálhatjuk, esetleg a gyümölcsfák gyökérzónájának takarására, mulcsozásra használhatjuk fel. Figyeljük az előbb komposztált anyagot, mert a magas hőmérséklet következtében könnyen kiszárad és a részben száraz komposztált anyag nem bomlik megfelelően, hanem penészedik. Ezért a nem megfelelő nedvességű anyagot kellően nedvesítjük. A nedvesítést jó összekapcsolni a komposzt átforgatásával. A munkát lehetőleg borult, esős időben vagy hűvösebb esti órákban végezzük. A gyümölcsfák gyökérzónája felett többször is felújítjuk, kiegészítjük a mulcsot. Végezzük a szükséges hajtásválogatást, amelyet lehetőleg kössnük össze a kártevők és betegségek elleni mechanikus beavatkozással. Tehát lecsípjük a levéltetűvel, vagy lisztharmattal megtámadott hajtáscsúcsokat. Folytatni kell az almamoly 2. és további generációja támadása elleni védekezést. Ezt tehetjük úgy is, hogy azokon a napokon, amelyeken este a gyümölcs száraz, megnedvesítjük. Ugyanis kutatók megfigyelték, hogy az almamoly lepkéje csak a száraz gyümölcsre rakja petéit. Ha lehetőségűnk van fürkészdarázs peték beszerzésére, ezeket még mindig érdemes kihelyezni az almamoly kártételének mérséklésére. A gyümölcsfák törzseire ajánlatos hullámpapírsávokat erősíteni és ezt 7–10 naponként megújítani. A leszedett papírcsíkok elégetésével sok kártevőt tudunk elpusztítani. Figyeljük a ragadozó hasznos rovarok jelenlétét kertünkben. Ha az általunk művelt területen nincs katicabogár vagy a fátyolka, telepítsünk át belőlük néhány példányt saját gyümölcsösünkbe.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Korábbi cikkek a témában
2007. 06.22.
A kertek és a parkok hatékonyabb öntözéséről
2007. 06.22.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.