West Ham United: vesztésre állni jó!

Angliában minden stadionban tilos a dohányzás; de mivel a gólöröm még engedélyezett, az első fordulóban 33-szor üvölthették rekedtre magukat a szurkolók.
A Sheffield United utoljára 12 évvel ezelőtt szerepelt az élvonalban: akkor az Oldham (ma harmadosztály) és a Swindon (ma negyedosztály) társaságában búcsúzott.

A Sheffield United utoljára 12 évvel ezelőtt szerepelt az élvonalban: akkor az Oldham (ma harmadosztály) és a Swindon (ma negyedosztály) társaságában búcsúzott. Amikor Neil Warnock 1999 decemberében átvette a csapat irányítását, a Pengék (The Blades) kiesésre álltak a másodosztályban...

Liverpool

Ehhez képest szombaton majdnem a játéknap szenzációját okozták, hatvan percen át bátran futballoztak a Liverpool ellen, és a Leedsből 3 és félmillió euróért szerződtetett Hulse fejesével a vezetést is megszerezték.

Rafa Benitez (akinek ez volt a 125. tétmeccse a Liverpool kispadján) meglepetésre csak a cserepadra ültette Peter Crouch-t, aki egy hete győztes gólt fejelt a Chelsea ellen, a görögök elleni válogatott meccsen pedig két gólt lőtt. A vendégek védősorából ráadásul sérülés miatt hamar kivált Carragher és Riise, Hyypiä pedig szintén cserét kért volna, ha teheti: az agilis Webber és Tong szinte szórakozott a nehézkes finn hátvéddel. Az újonc egyórányi játék után azonban látványosan elfáradt, amit a rutinosabb Liverpool kihasznált. A hajrában óriási iramot diktáltak Gerrardék (amit a 0:12-es szögletarány fejez ki a legjobban), s végül a 400. tétmeccsét játszó Fowler büntetőjével egyenlítettek.

Chelsea

A címvédő Chelsea ott folytatta, ahol tavaly abbahagyta: magabiztosan, 3:0-ra nyert a Manchester City ellen, de a jó játékkal adós maradt. A londoni Kékek 1998 óta nem kaptak ki a nyitányon (akkor Coventryben maradtak alul), és vasárnap sem fenyegette őket ez a veszély: 26 percnyi játék után már két góllal vezettek. A Chelsea, amely az elmúlt két évadban 144 bajnoki gólt lőtt, utoljára 2004 februárjában kapott ki odahaza (Arsenal 1:2), s pontot is januárban vesztett utoljára a Stamford Bridge-en (Charlton 1:1). Mourinho irányítása alatt a hazai mérleg egészen félelmetes: 39 bajnokin 33 győzelem és 6 döntetlen, 85:15-ös gólarány...

Manchester Utd

A Fulhamnak arra sem maradt ideje az Old Traffordon, hogy összeszedje a bátorságát: a ManU lerohanta ellenfelét, és csak a 19. percben, 4:0-ás állásnál fújták ki magukat Rooney-ék. A Fulham utoljára 44 éve, 1963 januárjában tudott nyerni Manchesterben, azóta 13-szor látogatott a Vörös Ördögökhöz, és mind a 13 alkalommal kikapott.

Arsenal

Sérülés miatt sem Rosický (Arsenal), sem pedig a Baroš-Berger duó (Aston Villa) nem játszott az Emirates stadion bajnoki avatóján. Az Ágyúsok nyomasztó mezőnyfölénye (18:1-es szögletarány) ellenére az új szentély első bajnoki gólját a Villa svéd veteránja, Olaf Mellberg szerezte. Az Arsenal ezt megelőzően odahaza zsinórban nyolcszor legyőzte a birminghamieket – most nem, jóllehet Arséne Wenger a hajrában még a „csodafegyvert” is bevetette, pályára küldve a mindössze 17 éves Theo Walcottot. Gilberto Silva gólja azonban csak az egyenlítésre volt elég.

West Ham

Az angol élvonal „legjobban összerakott” csapata a Focitipp szerint a West Ham. A Kalapácsosok a londoni kis derbin azt a Charltont fogadták, amely idegenben 14 meccs óta nyeretlen. Az Upton Parkban ennek ellenére a vendégek kerültek előnybe, de a West Ham különös meccsdramaturgiát szokott alkalmazni: tavaly 18 pontot szerzett olyan mérkőzéseken, melyeken már vesztésre állt (5 győzelem, 3 döntetlen). Ezúttal a sérült gólzsák, Dean Ashton nélkül is könnyedén fordítottak 3:1-re, Zamora, Carlton Cole, Harewood és Sheringham személyében ugyanis négy vérbeli támadó áll Alan Pardew rendelkezésére.

Wigan

Paul Jewell, a Wigan edzője az átigazolási időszak lejártáig még két játékost szeretne szerződtetni, ami érthető. A tavalyi szezon meglepetéscsapata ugyanis Landzaat érkezése ellenére meggyengült a nyáron, s első meccsükön 2:1-re kikaptak a St. James’ Parkban – ez volt a Newcastle 5. hazai győzelme zsinórban. Pedig a Wigan tavaly éppen idegenbeli játékával sokkolta az ellenfeleket: csak a Chelsea-ManU-Liverpool triásznak volt jobb mérlege vendégként. Bár egyelőre még megismétlődhet a tavalyi forgatókönyv: a Wigan akkor két vereséggel kezdett, s aztán a következő 9 bajnokiból 8-at megnyert.

A többiek

A Middlesbrough az újonc Reading vendége volt, s a 21. percben már 2:0-ra vezetett. Hiába. A Reading tavaly 23 hazai meccsén veretlen maradt, s az impozáns sorozat nem szakadt meg: a Madejski stadiont végül a Boro sem tudta bevenni, a hazaiak 3:2-re fordítottak, így Gareth Southgate, a Boro fiatal szakvezetője vereséggel kezdte edzői pályafutását.

Borult a papírforma Boltonban: a Wanderers élénken kezdett a félénk Tottenham ellen. Hiába áll sokkal jobb erőkből a Spurs, a hazaiak két gyors góllal már az első negyedórában eldöntötték a meccset.

A Portsmouth könnyedén, 3:0-ra verte a Blackburnt. A West Bromból érkező nigériai Kanu két gólt szerzett, s mesterhármast jegyezhetett volna, ha a 90. percben belövi a büntetőt. A Blackburn tavaly a fair play-lista utolsó helyén végzett, ennek megfelelően az új szezont is két kiállítással kezdte.

Eddig csupán öt olyan újonca volt az angol élvonalnak, amely – osztályozó után jutva fel az első osztályba – nem esett ki azonnal. A Watford lehet a hatodik. Egyelőre azonban 0 ponttal állnak a Darazsak, miután szombaton 2:1-re kikaptak az Evertontól. A Watford komáromi származású magyar csatára, Priskin Tamás csereként állt be, és gólpasszt adott a hajrában. (gj)

Tudta-e, hogy...

...Angliában a legtöbb bajnoki címet a Liverpool szerezte? A Vörösök 18-szor végeztek az első helyen, 1976 és 1990 között például tíz bajnoki aranyat szereztek. Az utolsó bajnoki elsőségük (1989/90) óta azonban csak két 2. hely (1992, 2002) és négy bronzérem (1996, 1998, 2001, 2006) említhető részükről. Szombati ellenfelük, a Sheffield United is angol bajnoknak mondhatja magát, igaz, a Pengék bajnoki címe 1898-ból való. A legjobb bajnoki rajtjuk is több mint száz éves: 1903-ban nyolc győzelemmel kezdte az idényt a Sheffield Utd, 1990 őszén viszont 17 meccset kellett várniuk az első győzelemre.

S ha már a negatív rekordot említettük: először fordul elő az angol futball történetében, hogy egy csapat, amely korábban bajnoki- vagy kupatrófeát nyert, csak az ötödosztályban indul. Az Oxford United ugyanis – amely 1986-ban megnyerte a Ligakupát, 3:0-ra verve a Queens Park Rangerst a döntőben – tavaly a 23. helyen végzett a Division III-ban, azaz az angol negyedik ligában, s ezzel kiesett az ötödosztályba. (gj)

Premier League, 1. forduló, eredmények:

Sheffield Utd–Liverpool 1:1, 46. Hulse, ill. 70. Fowler (11-esből); 31 726 néző.

Arsenal–Aston Villa 1:1, 84. Gilberto Silva, ill. 53. Mellberg; 60 023.

Everton–Watford 2:1, 15. Johnson, 82. Arteta (11-esből), ill. 90. Francis. 39 691.

Newcastle–Wigan 2:1, 38. Parker, 64. Ameobi, ill. 59. McCulloch; 51 569.

Portsmouth–Blackburn 3:0, 26. Todorov, 62. és 84. Kanu, kiállítva: 65. Neill, 90. Todd (mindketten Blackburn); 19 523.

Reading–Middlesbrough 3:2, 43. Kitson, 44. Sidwell, 55. Lita, ill. 11. Downing, 21. Yakubu; 23 855.

West Ham–Charlton 3:1, 52. és 66. Zamora, 90. C. Cole, ill. 15. D. Bent; kiállítva: 26. Traore (Ch); 34 937.

Bolton–Tottenham 2:0, 9. Davies, 13. Ivan Campo; 22 899.

Manchester United–Fulham 5:1, 7. Saha, 14. Pearce (öngól), 16. és 64. Rooney, 19. C. Ronaldo, ill. 40. Rio Ferdinand (öngól); 75 115.

Chelsea–Manchester City 3:0, 11. Terry, 26. Lampard, 78. Drogba; kiállítva: 63. Corradi (MC); 41 953.