A Real Madrid stadionja
Már a NASA is felfigyelt a Real Madrid szuperszakemberére
Ha egy átlagos szurkolónak felteszik a kérdést, ki volt az a szakember, akinek az elmúlt tíz évben a legtöbbet köszönheti a Real Madrid, szinte biztos, hogy Zinédine Zidane vagy Carlo Ancelotti nevét mondják. A játékosok közül viszont többen felemlegetnék Antonio Pintust, aki 2016 óta a második etapját tölti a klubnál, ahol eddig négy Bajnokok Ligáját nyert, és a felnőttkeret fizikai felkészítéséért és az összes csapat munkamódszertanáért felel. Olyannyira, hogy munkásságára a NASA is felfigyelt.
Antonio Pintus 1962. szeptember 26-án született Torinóban, és bár sohasem futballozott, a sport igazából nem is ebből a megközelítésből érdekelte. Ő úgy vélte, kellenek olyan szakemberek is, akik a fizikális felkészítésért felelősek, és ha ezen a téren is lehet haladni a korral, az komoly előnyt jelenthet a riválisokkal szemben.
A pályafutását 1986-ban kezdte a Settimo Calcio 1912 atlétikai szekciójánál, később dolgozott dzsúdósokkal is, de igazán az 1991–1992-es szezonban robbant be, amikor a Giovanni Trapattoni irányította Juventus erőnléti edzője lett. Akkor is maradt, amikor 1994-ben Marcello Lippi lett az edző, így részese lehetett az 1995–1996-ban megnyert Bajnokok Ligájának.
1998-ban a Chelsea-hez szerződött, ahol két évig dolgozott (nyert egy FA-kupát és egy angol Szuperkupát), majd az Udinesenél eltöltött pár hónap után 2001-ben Didier Deschamps – aki még a Juventus játékosaként ismerte – az AS Monaco stábjához hívta. A hercegség csapatánál öt év alatt egy Ligakupa-győzelem, egy bajnoki ezüstérem és egy BL-döntő volt a mérlege, nem véletlen, hogy amikor Deschamps-pal 2006-ban a Juventushoz ment, őt is vitte magával.
A West Hamnél eltöltött két év (2008–10) után visszatért Deschamps-hoz egy szezonra a Marseille-hez (2010–11), majd megfordult Palermóban (2012–2013) és Sunderlandben (2013–2015).
Madridban indult hódító útra
2016-ban érkezett a Real Madridhoz, ahol januárban Zinédine Zidane-t nevezték ki edzőnek, ám az első pár hónap alatt nagyon elégedetlen volt a fizikai mutatókkal. Ugyan a csapat megnyerte a BL-t, Zidane mégis többre vágyott és a nyáron elérte Pintus szerződtetését. Még úgy is, hogy addigra a szakember már elígérkezett a Lyonhoz és ki kellett vásárolni…
Zidane ismerte őt még a torinói időkből, a játékosok által a módszerei keménysége miatt csak őrmesternek csúfolt Pintus pedig odatette magát. Alaposan meghajtotta a játékosokat az előszezonban, egy olyan időszakban, amikor a labda nélküli fizikai edzés és az erőnléti munka a legfontosabb.
A Zidane-féle Real pedig meghódította Európát: 2017-ben és 2018-ban BL-t nyert, 2017-ben behúzta a La Ligát, a spanyol és az európai Szuperkupát és a klubvébét is, utóbbiban egy évvel később címet védett. Bár a francia klasszis 2018 májusában távozott, Pintus maradt, pechjére az érkező Julen Lopetegui nem számított rá, ám a klub nem engedte el, és miután a trénert 138 nap után menesztették, Santiago Solari mellett ismét szerephez jutott.
2019 márciusában aztán Zidane visszatért, de már nem Pintusszal, hanem Gregory Duponttal kívánt együtt dolgozni, így a mellőzött szakember elfogadta az Inter hívását és csatlakozott Antonio Conte stábjához. A közös munka a 2021-es bajnoki címben csúcsosodott ki.
Ennek ellenére örömmel vette Florentino Pérez telefonhívását, aki azt mondta, várják vissza Madridban, mert az új edző, Carlo Ancelotti számít rá. Pintus jött, látott és győzött: a Real azóta 2022-ben és 2024-ben is öt-öt trófeával zárt (La Liga, BL, európai és spanyol Szuperkupa, klubvébé), 2023-ban pedig begyűjtötte a Király-kupát.
Technológia és az adatelemzés
De mi az a Pintus-módszer, amelynek köszönhetően szinte minden csapat szárnyalt? Milyen innovatív módszereket vet be, hogy a játékosokat hosszú és megerőltető szezonon keresztül is csúcskondícióban tudja tartani?
Az biztos, hogy ahol eddig felbukkant, ott a játékosok már az előszezon megkezdésére remek formában érkeztek. A tréner egyénre szabott tervekkel ostromolta a játékosokat a nyári szabadságuk alatt is, a labdarúgók pedig rettegtek attól, hogy rossz állapotban térnek vissza, ezért maximálisan elvégezték a feladatokat.
Pintus módszertanában a technológia és az adatelemzés nagyon fontos szerepet tölt be: mindent összegyűjt, tanulmányoz és felhasznál a tervek elkészítéséhez.
Az előszezonban gyakran előkerül egy speciális maszk, amely segít felmérni a játékosok fizikai állapotát. A maszk az oxigén- és szén-dioxid-szintjük rögzítésére és elemzésére szolgál: a készüléket egy rugalmas szalaggal erősítik a fejhez és nyakhoz, a belőle kiinduló csövek és kábelek pedig hátukra erősített elektronikus eszközhöz csatlakoznak.
Az adatokból egyrészt kiderül, mennyi az a maximális oxigénmennyiség, amelyet az egyén légzéssel be tud vinni a szervezetébe (ez lehetővé teszi az aerob kapacitás meghatározását), másrészt megtudható az anyagcsere-sebesség is, és kiderül az a minimális energiamennyiség, amelyre az embernek szüksége van a szervezet megfelelő működéséhez szükséges létfontosságú funkciók ellátásához.
„Ezeknek a teszteknek az a céljuk, hogy személyre szabjuk a versenymunkát. Így megtudhatom, hogy a játékosoknak még hosszú, alacsony intenzitású futómunkára van szükségük, vagy tudok-e intenzívebb és gyorsabb edzést végezni” – magyarázta.
„Fontos, hogy márciusban megismételjük, mert ez segíthet megérteni, hogy kell-e folytatni az aerob munkát, vagy elhagyhatjuk, mert olyan jó állapotban van a csapat, és csak a sprintmunkára és a gyorsulásokra kell koncentrálni. Ez történt a tavalyi szezonban is” – tette hozzá a tréner, aki szerint tisztelettel, óvatosan, de kellő határozottsággal kell kínozni a labdarúgókat a teljesítőképességük határáig.
Maga az ördög
A 61 éves szakember a lyoni Claude Bernard Egyetem sporttudományi szakán tanult, később a római testnevelési egyetemen (Istituto Superiore di Educazione Fisica) a hosszútávfutásról és a maratonról írt tudományos értekezést és szerzett mesterdiplomát. Az erre helyezett hangsúly miatt kapta később Spanyolországban az El Latigo (Ostor) becenevet.
Néhány éve gyógytorna szakon végzett a madridi Camilo Jose Cela Egyetemen, jelenleg pedig az Universidad Europea de Madrid sporttudományi doktorátusán tanul.
Módszerét még Monacóban kezdte el tesztelni, ezt tökéletesítette az évek során. „A játékosok nem igazán szeretik ezt a tesztet, mert nagyon nehéz. Egyszer valaki azt mondta nekem: »Antonio, te vagy az ördög!« Ez megnevettetett” – mondta.
Állítólag idén nyáron Pep Guardiola is megkörnyékezte, a Manchester City képviselői pedig személyesen felkeresték, hogy igénybe vegyék a szolgálatait, erre válaszul meghosszabbította madridi szerződését.
„Antonio nagyszerű szakember, az egyik legjobb, akivel valaha dolgoztam. Alázatos és nagyszerű, az apró részletekre koncentrál, a játékosok pedig nagyon bíznak benne. Igazán baráti a kapcsolatunk” – méltatta Ancelotti.
És sokan elismerik: amikor 2017-ben, Cardiffban 4–1-re verték a Juventust, az eufória közepette János Károly spanyol király az öltözőben csak annyit kérdezett: „És Pintus hol van?” Míg a 2022-es, Manchester City elleni elődöntős győzelem után Luka Modric őrjöngve ölelgette és üvöltve méltatta az erőnléti edzőt.
LOS GALÁCTICOS 🌟🏆El preparador físico del Real Madrid colabora en conjunto con la NASA para llevar de nuevo al ser humano a la Luna.Se trata de Antonio Pintus, uno de los mejores preparadores físicos del mundo y que la NASA lo ha buscado para dar pláticas sobre su método de… pic.twitter.com/78Avz0SrAV— Analistas (@SomosAnalistas_) August 2, 2024
Segíti az Artemisz-programot
Bár az olasz szakmai tevékenysége 1986 óta a sport körül forog, már kinőtte a határait. Tavaly az Egyesült Államok Nemzeti Repülési és Űrhivatala (NASA) meghívta, hogy a houstoni űrközpontban előadást tartson azoknak az űrhajósoknak, akik részt vesznek az Artemisz-programban. A program célja az első nő és a következő férfi eljuttatása a Holdra 2026-ig.
Pintus és a NASA kapcsolata tavaly nyáron kezdődött, amikor a Madrid az előszezonban az Egyesült Államokban turnézott, Carlos Garcia-Galan, az ügynökség spanyol mérnöke pedig meghívást kapott egy madridi edzésre Houstonba.
„Bemutattak Antoniónak, aki elmondta, hogy nagyon érdeklik a NASA küldetései. Az edzésen mindössze 10 percig beszéltünk, de azonnal láttuk, hogy sok olyan téma van, amiben egyetértünk” – mesélte Garcia-Galan, aki az Orion-űrszonda programján dolgozik.
Pintus elment Cape Canaveralba, ahol egy hetet töltött, meglátogatta a laboratóriumokat és a kiképzőközpontot, első kézből láthatta az űrhajósok felkészülését és az Orion-küldetésben használt jármű szimulátorát. Beszélt a NASA részlegeinek alkalmazottaival, és a látogatása arra késztette a NASA mérnökcsapatát, hogy fontolóra vegye, vajon képesek lehetnek-e olyan gépeket vagy speciális gyakorlatokat kifejleszteni, amelyek beépíthetők az űrhajósok napi, űrbeli rutinjaiba.
„Az űrhajósoknak nem kell sportolóknak lenniük, de ugyanazok a módszerek működhetnek náluk” – mondja Garcia-Galan, aki szerint az olasz szakember a technológia és az adatelemzés ötvözésében látja a megoldást. A NASA vezetőit lenyűgözte, hogy Pintus hogyan használja fel az adatokat munkája során az egyes játékosok fizikai állapotának meghatározására.
„Most azt értékeljük, hogy mely tanulmányi területeket szeretnénk együtt felfedezni” – mondja Garcia-Galan. „Elmehetnénk egy konferenciára, és közösen bemutathatnánk
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.