Ivan Bátory davosi bravúrja

Pozsony. A hétvégén nagyüzem volt a havas, jeges pályákon, a téli sportokban rengeteg Világ Kupa-viadalt rendeztek. Kitett magáért a szlovák Ivan Bátory, aki a Davosban rendezett 15 km-es sífutásban a harmadik helyen végzett.

Ivan Bátory a davosi dobogó feléTASR/EPA-felvételDAVOS. A női sífutók a 10 km-es távon versenyeztek (klasszikus stílus). A győzelmet a norvég Bente Skari szerezte meg az észt Szmigun előtt. A szlovák Jaroslava Bukvajová csak keresi korábbi önmagát, ismét a vert mezőnyben, pontosan a 79. helyen ért célba. 1. Skari (norvég) 30:01,50, 2. Szmigun (észt) +42,40, 3. Belmondo (olasz) +43,50,...79. Bukvajová (szlovák) +3:56,40. A VK állása: Neumannová (cseh) 336, Skari 325, Csepalova 317, Danyilova (mindketten oroszok) 276 pont. Vasárnap a 4x5 km-es női váltóban a norvégok diadalmaskodtak. 1. Norvégia 55:33,8, 2. Oroszország I +21,3, 3. Oroszország III +1:08,1.

Remekül versenyzett Ivan Bátory a 15 km-es klasszikus stílusú versenyben. A szlovák sportoló harmadikként ért célba, mindössze két másodperccel maradt le a második helyezett Elofssontól. 1. Jevne (norvég) 40:55,3, 2. Elofsson (svéd) +11,3, 3. Bátory +13,3, ... 56. Bajčičák (szlovák) +2:14,1. A VK állása: 1. Elofsson 349, 2. Aukland (norvég) 247, 3. Jevne 230, 4. Alsgaard (norvég) 216,...8. Bátory 141. „Nagyon boldog vagyok, hogy végre sikerült dobogón végeznem, s bebizonyítottam, hogy ott a helyem a legjobbak között. Kicsit óvatosan kezdtem, ennek ellenére részidőim alapján végig az élmezőnyben tanyáztam. A hajrára valamelyest elfáradtam, de ez nem látszott meg a teljesítményemen. Szerencsére, szombaton már nem volt olyan hideg, mint korábban, remek érzés volt felállni a győzelmi dobogóra” – mondta a verseny után Ivan Bátory. A szlovák sífutó pályafutása során már egyszer végzett a harmadik helyen, 1999 novemberében Kirunában a 10 km-es távon.

Svéd siker született a férfi 4x10 km-es váltóban, a skandinávok minimális különbséggel előzték meg az oroszokat. 1. Svédország 1:39:42,0, 2. Oroszország I +2,2, 3. Norvégia +6,3.

VAL D’ISERE. A német Hilde Gerg sikerével zárult a női szuper-óriásműlesikló VK-viadal. 1. Gerg 1:12,23, 2. Götschl (osztrák) +0,67, 3. Schneider (osztrák) +0,71. Egy nappal később a svájci Sonija Nef nyerte az óriásműlesiklást a svéd Pärson előtt. A szlovák Zuzana Smerčiaková hatvanadikként ért célba. 1. Nef (svájci) 2:23,80, 2. Pärson +0,35, 3. Dorfmeister (osztrák) +0,48. A Világ Kupa állása: 1. Dorfmeister 416, 2. Nef (svájci) 300, 3. Kostner (olasz) 273, 4. Gerg 215,...52. Zuzulová (szlovák) 38.

VAL GARDENA. Szombaton a legjobb férfi lesiklók küzdöttek a Világ Kupa-pontokért. 1. Eberharter (osztrák) 2:01,24, 2. Walchofer (osztrák) +0,22, 3. Aamondt (norvég) +0,26.

ALTA BADIA. A harmadik férfi óriásműlesikló VK-viadalt rendezték az olaszországi síközpontban. A győzelmet a 26 esztendős francia Frederic Covili szerezte meg. A 26 esztendős síelő 2:40,58 perc alatt teljesítette a távot, mindössze két századdal előzte meg a svájci Von Grünigent. Harmadikként a finn Uotila (+0,09) ért célba. A VK élmezőnye: Eberharter 519, Miller (amerikai) 325, Covili 280, Aamodt 267 pont.

POKLJUKA. Folytatta remek sorozatát Magdalena Forsberg svéd sílövő. Tegnap a 10 km-es távon biztosan győzött, tehát az eddigi négy VK-viadalt zsinórban nyerte. 1. Forsberg 32:23,0, 2. Pileva (orosz) +33,9, 3. Henkel (német) +40,3,...17. Jašicová (szlovák) +3:41,8,...21. Pavkovčeková (szlovák) +3:52,4. A VK élmezőnye: Forsberg 200, Disl (német) 166, Henkel 164,...24. Jašicová 28.

Fölényesen nyerte a férfi 12,5 km-es versenyt a francia Poiree (35:24,4). A második helyen az orosz Rosztovcev (+1:29,6), a harmadikon a norvég Hanebold (+1:52,3) végzett. A szlovák Marek Matiaško a 37. lett (+5:25,3). A VK állása: Rosztovcev 166, 2. Poiree 154, Luck (német) 151 pont.

Meglepetésre az osztrák együttes nyerte a 4x7,5 km-es férfi váltóversenyt (1:23:55,7) a fehérorosz (+9,4) és a norvég (+23,3) kvartett előtt.

ENGELBERG. Óriási szenzációval zárult a szombati síugró nagysáncverseny, ugyanis a győzelmet a 18 esztendős német Stephan Hocke szerezte meg. 1. Hocke 280,2 (134 m + 132,5 m), 2. Hannawald (német) 278,9 (132 + 133,5), 3. Hautamäki (finn) 278,8 (132 + 134), 4. Malysz (lengyel) 278,7 (133,5 + 135,5). Tegnap viszont már érvényesült a papírforma, a Világ Kupában fölényesen vezető Adam Malysz fölényesen győzött. 1. Malysz 281,7 (132 + 134,5), 2. Ammann (svájci) 275,7 (133,5 . 130,5), 3. Koch (osztrák) 267,9 (134 + 126,5). A Világ Kupa állása (hét verseny után): Malysz 610, Hannawald 309, Hocke 295, Schmitt (német) 256 pont. Véglegessé vált, hogy az 50. négysáncverseny harmadik állomása az innsbrucki Bergisel lesz. Ugyanis a nemzetközi szövetség vezérkara megtekintette az újjáépített sáncot, s megengedte, hogy 2002. január másodikán itt legyen a viadal.

KITCHENER. Orosz, illetve hazai sikerekkel ért véget a 492 000 dollár összdíjazású műkorcsolya Grand Prix-döntő a kanadai városban. Eredmények – férfiak. 1. Jagugyin 3,0, 2. Pljusenko (oroszok) 3,0, 3. Goebel (amerikai) 6,0; nők: 1. Szluckaja (orosz) 2,0, 2. Kwan (amerikai) 4,4, 3. Hughes (amerikai) 6,4; páros: 1. Sale, Pellettier (kanadai) 2,6, 2. Berezsnaja, Sziharulidze (orosz) 3,4, 3. Csen, Csao (kínai) 6,0; jégtánc: 1. Bourne, Kratz (kanadai) 3,0, 2. Anissina, Peizerat (francia) 3,0, 3. Drobiazko, Vanagas (litván) 6,4.

OBERHOF. Remek eredményt ért el a szánkó Világ Kupa ötödik viadalán a szlovák Jaroslav Slávik. A magas-tátrai sportoló az együlésesek versenyében a hatodik helyen végzett. 1. Albert (német) 1:29,456, 2. Möller (német) 1:29,518, 3. Geppert (német) 1:29,624,...6. Slávik (szlovák) 1:29,884. A VK állása: 1. Zöggeler (olasz) 350, 2. Prock (osztrák) 345, 3. Hackl (német) 339,...8. Slávik 210 pont.

A kétülésesek küzdelmében a német Skel, Wöller duó diadalmaskodott (1:23,557) az olasz Brugger, Huber (1:23,749) előtt. A szlovák Ľubomír Mick, Walter Marx duó nyolcadikként ért célba.

KEARNS. Az amerikai gyorskorcsolyázók válogató versenyén a 19 esztendős Apollo Ohno az 1500 m-es távon 2:13,728-es idővel új világcsúcsot ért el. (sr)