Akárcsak R. L. Stevenson regényhősének, két arca van a Liverpoolnak is: a BL-ben megállíthatatlan, a bajnokságban viszont egyik pofont kapja a másik után. Egy arca van a Charltonnak, az viszont mosolygós: a londoni kiscsapat százszázalékos (!) idegenbeli mérlegének köszönhetően már a 2. helyen áll.
Dr. Jekyll és Mr. Hyde
Gyászol a Fulham: autóbalesetben elhunyt Johnny Haynes egykori legendás csatár, aki pályafutása nagy részét Fulhamben töltötte; ő volt az angol futball történetében az első, aki hetente 100 fontot keresett (a válogatottban az ötvenes évek végén 56 meccsen 18 gólt lőtt).
És gyászol a Liverpool
is: a vörösök a tavalyi BL-győzelem után aligha gondolták, hogy a szezonkezdés lidércesre sikeredik majd. Hiszen míg a BL-ben címvédőhöz méltó impozáns magabiztossággal veszik az idegenbeli akadályokat (TNS 3:0, Kaunas 3:1, CSZKA Szófia 3:1, Betis 2:1, Anderlecht 1:0), addig a bajnokságban félénkek és gyámoltalanok, amint elhagyják az Anfield Roadot (idegenben 4 meccsen 0 győzelem). Február eleje óta a Premier League-ben 11 idegenbeli fellépésükön csak egyszer tudtak győzni (a Portsmouth ellen), és a csatársorról sokat elárul az is, hogy utoljára februárban nyertek több mint egy góllal bajnoki mecscsen (éppen a Fulham ellen 3:1-re). A saját nevelésű Jamie Carragher szombaton játszotta 250. bajnokiját a Liverpool mezében, az ünneplés azonban elmaradt: a kiesőjelölt Fulham meglepően könnyedén intézte el a Gerrard nélkül, de már az ausztrál Kewellel felálló vendégeket.
Chelsea
Heroikus küzdelemben pontot szerzett a Chelsea ellen, de ettől még nem lett boldogabb a másik liverpooli csapat, az Everton. David Moyes frusztrált gárdája végigbekkelte a meccset, a mészáros Duncan Ferguson pedig (büntetett előéletét nem cáfolva) megpróbálta levadászni a Chelsea legjobbjait, ami végül együttesen 1:1-es döntetlent eredményezett. Ezzel véget ért a londoniak győzelmi szériája, de veretlenségi sorozatuk folytatódik: 2004 októberében a ManCity otthonában kaptak ki 1:0-ra, azóta 39 bajnoki meccsen 32 győzelem és 7 döntetlen!
Manchester Utd
Utoljára 16 éve, 1989 decemberében tudott győzni a Tottenham az Old Traffordon (Gary Lineker góljával 1:0-ra), de ez a statisztikai adat nem keserítette el a Spurs híveit: a Martin Jol irányította Tottenham remekül kezdte a szezont, 10 meccs alatt csupán egyszer kapott ki (a Chelsea-től). A másik oldalon Van Nistelrooytól várták a megváltást, aki eddig 8 meccsen 7 gólt lőtt a Tottenhamnek, vagy éppen Rooney-ban reménykedtek: ha a hentesképű csatárzseni eddig gólt lőtt, azt a meccset a ManU nyerte (17-szer). Rooney most nem lőtt gólt, nem is nyert a Manchester, odahaza zsinórban harmadszor: ManCity 1:1, Blackburn 1:2, Tottenham 1:1; s legutóbb a BL-ben is csak 0:0 a Lille ellen...
Arsenal
Két büntetőből egy gól – ez Robert Pires mérlege a ManCity elleni szombati meccsen. Az ágyúsok Henryt köszöntötték a meccs előtt, aki a Sparta elleni 2 góljával 186-szor volt eredményes Arsenal-mezben, megdöntve ezzel Ian Wright rekordját a 90-es évekből (185). „Szinte a Holdon járok” – nyilatkozta a boldog Henry. A csapat játéka már korántsem ad okot a boldogságra, a Highbury azonban még így is bevehetetlen az ellenfelek számára: februárban egy kupameccsen a Sheffield Utd. tudott pontot szerezni az Arsenal vendégeként, azóta 12 győzelem, 34:4-es gólarány. Nem rossz.
A többiek
Támadás – adta ki a jelszót Alan Curbishley, a Charlton mestere, és láss csodát: a Szmertyin–Rommedahl–Darren Bent tengely a 2. helyre röpítette a csapatot, s mindezt úgy, hogy 5 idegenbeli meccsükön még pontot sem vesztettek – hétvégén a Portsmouth volt a szenvedő alany.
A West Brom (a sérült Gera nélkül) csak otthon képes összeszedni magát (idegenben utoljára márciusban nyertek), most a Boltonnak ajándékoztak 3 pontot.
Zsinórban 6 meccse nyeretlen a Birmingham City gárdája, ezúttal a két hírhedt blackburni „rosszcsont”, Dickov és Bellamy köszönt be nekik.
Tombolt az Upton Park vasárnap, a West Ham ugyanis a veterán Sheringham vezérletével megverte a hajrában 3 csatárral (Viduka, Hasselbaink, Yakubu) rohamozó Middlesbrough-t.
Baroš sérült, szenved az Aston Villa, amelyet az eufóriában futballozó Wigan győzött le 2:0-ra. Az újoncnak ez volt a 6. győzelme, és 9 meccsen mindössze 5 gólt kapott.
Premier League, 10. forduló, eredmények:
Newcastle–Sunderland 3:2, 33. és 37. Ameobi, 63. Emre, ill. 35. Lawrence, 41. Elliott; Bolton–WBA 2:0, 81. Nakata, 90. Nolan; West Ham–Middlesbrough 2:1, 66. Sheringham, 74. Riggott (öngól), ill. 87. Queudrue; Everton–Chelsea 1:1, 37. Beattie (11-esből), ill. 50. Lampard; Blackburn–Birmingham 2:0, 49. Dickov (11-esből), 81. Bellamy; Arsenal–Manchester City 1:0, 61. Pires (11-esből); Aston Villa–Wigan 0:2, 32. Hughes (öngól), 82. Mahon; Fulham–Liverpool 2:0, 30. John, 90. Boa Morte; Manchester Utd–Tottenham 1:1, 7. Silvestre, ill. 72. Jenas; Portsmouth–Charlton 1:2, 14. Da Silva, ill. 61. Ambrose, 77. Rommedahl.
Everton: hol van már a tavalyi hó?!
A nyáron Arteta (San Sebastian), Nuno Valente (Porto), Köldrup (Udinese), Van der Meyde (Inter) és Davies (Tottenham) érkezett, ennek ellenére botrányosan rossz szezonkezdet:
l a bajnokságban 9 meccsen mindössze 1 győzelem
l tavaly 9 meccs után a 3. helyen álltak (6-1-2)
l kiestek a BL-ből (Villarreal 1:2, 1:2) és kiestek az UEFA-kupából is (idegenben 5:1-re kikaptak a Din. Bukaresttől)
l vasárnap Beattie büntetőből betalált a Chelsea ellen – ez volt az Everton 2. gólja a szezonban, és az 1. találat hazai pályán
idén 9 bajnokin 7-szer lőtt gól nélkül
utóbbi 26 tétmeccsükből 18 vereség
ha az utolsó 2 tavalyi meccsüket is hozzászámoljuk, 11 bajnokin 1 győzelem, 4:22-es gólarány
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.