Botrányos játékvezetés, lángoló szurkoló

Először rendeztek világbajnokságot Ázsiában. A pálya azonban – főleg a koreaiak esetében – feltűnően lejtett.
Mit kapott yron Moreno?
A választ talán sohasem tudjuk meg, az azonban bizonyos, hogy az ecuadori bíró – fogalmazzunk finoman – részrehajlóan vezette a Dél-Korea–Olaszország nyolcaddöntőt.

Először rendeztek világbajnokságot Ázsiában. A pálya azonban – főleg a koreaiak esetében – feltűnően lejtett.

Mit kapott yron Moreno?

A választ talán sohasem tudjuk meg, az azonban bizonyos, hogy az ecuadori bíró – fogalmazzunk finoman – részrehajlóan vezette a Dél-Korea–Olaszország nyolcaddöntőt. 1966-ban Észak-Korea a csoportmeccsek során éppen Olaszország legyőzésével jutott a legjobb nyolc közé, s ez a barvúr azóta sem sikerült ázsiai csapatnak.

Nem sikerült volna 2002-ben sem, ha nincs az ecuadori Byron Moreno: a játékvezető előbb büntetőt ítélt a hazaiak javára (kihagyták), „elfelejtette” kiállítani a Del Pirót arcon könyökölő koreai védőt, az 1:1-es rendes játékidő utáni hosszabbításban pedig érvénytelenítette Tommasi szabályos gólját, majd a végére hagyta a bónuszt: nem ítélt tizenegyest a Tottival szembeni szabálytalanság után, viszont kiállította az olaszt! Korea végül 2:1-re nyert, továbbjutott, Giovanni Trapattoni pedig zokogott az öltözőben a meccs után.

Blatter elnézést kért

Az olaszokat az sem vigasztalta, hogy Sepp Blatter FIFA-elnök is elismerte: „Moreno játékvezető ítéleteivel az egyik csapatot sújtotta.” A Rai olasz tévétársaság pedig hétmillió eurós kártérítést követelt a FIFÁ-tól, a nemzetközi szövetséget okolva az olaszok korai búcsúja (s így a jelentős bevételkiesés) miatt.

Luxusnyaraló az edzőnek

A koreaiak szégyenkezés nélkül örültek a sikernek, Szöül utcáin patakokban folyt a pezsgő, szóltak a hagyományos óriásdobok, egy szurkoló pedig felgyújtotta magát, ezzel az áldozattal akarván hozzájárulni a csapat további győzelmeihez. Azokhoz viszont nem ő, hanem egy másik bíró, az egyiptomi Gundar járult hozzá: a negyeddöntőben a Korea–Spanyolország meccsen két szabályos gólt nem adott meg a spanyoloknak, a tizenegyespárbajt pedig a házigazdák nyerték. S bár a végén kénytelenek voltak beérni a 4. hellyel (a bronzmeccsen kikaptak a törököktől), Guus Hiddink, a koreaiak holland szövetségi kapitánya így is a mennybe ment: tiszteletbeli koreai állampolgár lett, évi egymillió dolláros fizetése mellé luxusnyaralót kapott, a nemzeti légitársaság pedig négy évre szóló ingyenes utazási lehetőséget ajánlott neki. A 3. helyezett törökök edzője, Senol Günes csalódottabb lehetett: neki „csak” szobrot emeltek Trabzon városában.

Meglepetések

A csoportmeccsek után két nagyágyú is búcsúzott: a címvédő franciák rúgott gól nélkül estek ki, és hazautaztak az argentinok is, akik 1986 és 1998 után ezúttal kikaptak Angliától, Beckham büntetőjével. Az afrikai országok közül ezúttal a nyitómeccsen sokkoló Szenegál ámokfutását figyelhettük: végül úgy búcsúztak a negyeddöntőben, hogy a rendes játékidőben egyetlen mecscsen sem kaptak ki.

Brazília ötödször

Gondolták volna, hogy a világbajnokságok története során először került sor Brazília–Németország mecscsre? A párharc esélyesei a tornán brillírozó, Costa Ricának öt, Kínának négy gólt rúgó brazilok voltak, akik a negyeddöntőben kiejtették az angolokat is – Ronaldinho pimasz góljával (35 méterről emelte át Seamant). A németek a szerencsés sorsolásnak köszönhették a finálét. Kamerun, ĺrország, Szaúd Arábia, Paraguay, USA és Dél-Korea – nem túl félelmetes névsor. A döntőben majdnem ráijesztettek a brazilokra, hogy aztán éppen az addigi húzóember, a kapus Oliver Kahn bakija döntse el az arany sorsát: Rivaldo gyenge lövése után kiejtette a labdát, Ronaldo pedig büntetett. Brazília ötödik aranyát szerezte, százszázalékos teljesítményt nyújtva (1938-ban Olaszország, 1970-ben a Pelé-féle selecao nyert hasonló magabiztossággal). A csapatkapitány Cafú rekordot állított be azzal, hogy harmadik vb-döntőjét játszotta, a bronzmeccs pedig a vb-k történetének leggyorsabb gólját hozta: Hakan Sükür 11 másodperc után betalált Koreának. (gj)

KRÓNIKA

Döntő: Brazília–Németország 2:0 (0:0), 2002. június 30., Jokohama, 69 029 néző. gólszerző: Ronaldo(68. és 79.), vezette: Collina (olasz). Brazília: Marcos–Roque Junior, Lucio, Edmilson, Cafú–Gilberto Silva, Kleberson, Roberto Carlos–Ronaldinho (85. Juninho)–Rivaldo, Ronaldo (90. Denilson). Szövetségi kapitány: Luiz Felipe Scolari. Németország: Kahn– Frings, Ramelow, Linke, Metzelder–Schneider, Hamann, Jeremies (77. Asamoah), Bode (84. Ziege)–Neuville, Klose (74. Bierhoff).

Gólkirály: Ronaldo (brazil), 8 gól

Résztvevők: Anglia, Argentína, Belgium, Brazília, Costa Rica, Dánia, Dél-afrikai Köztársaság, Dél-Korea, Ecuador, Franciaország, Horvátország, ĺrország, Japán, Kamerun, Kína, Lengyelország, Mexikó, Németország, Nigéria, Olaszország, Oroszország, Paraguay, Portugália, Spanyolország, Svédország, Szaúd-Arábia, Szenegál, Szlovénia, Törökország, Tunézia, Uruguay, USA

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?