Berlin fölött az ég

A-csoport
Németország. „A futball az a játék, amelyben huszonketten kergetik a labdát, és a végén mindig a németek nyernek” – hangzott Gary Lineker definíciója. Ez a kétségbeejtő tétel szerencsére megdőlt, a Nationalelf (most figyeljenek) hat, azaz hat éve nem vert meg senkit a világelitből.

A-csoport

Németország. „A futball az a játék, amelyben huszonketten kergetik a labdát, és a végén mindig a németek nyernek” – hangzott Gary Lineker definíciója. Ez a kétségbeejtő tétel szerencsére megdőlt, a Nationalelf (most figyeljenek) hat, azaz hat éve nem vert meg senkit a világelitből. De mivel a szerencse a nagy tornákon ismeretlen okokból kegyeibe szokta fogadni a németeket, mi is csak óvatosan várjuk vesztüket.

Lengyelország. A felkészülés során a lengyeleken röhögött a világ, amikor Martinez, a kolumbiai kapus 80 méterről beköszönt nekik. Boniek és Lato a múlté, de talán még Juskowiak is. Pawel Janas például kihagyta a keretből Tomasz Frankowskit (Wolverhampton), aki tavaly lengyel bajnok és gólkirály volt a Wisla Krakkóval, s aki a selejtezőkön 7 meccsen 7 gólt lőtt... ĺgy a skót gólkirálynak, Maciej Zurawskinak (Celtic) kell majd megváltania a lengyeleket. Nem lesz könnyű.

Costa Ricát Kolumbusz Kristóf fedezte fel 1502-ben, a futballvilág pedig 1990-ben, amikor Conejo kapus bravúrjainak hála bejutottak a nyolcaddöntőbe. Ma Wanchope az egyetlen sztár, de az ellenfeleket látva megint nyolcaddöntőt érhet a Costa Rica-i tili-toli.

Ecuadort nem segíti majd a magaslati levegő, az ex-southamptoni faltörő csatár, Delgado pedig már négy éve is túl volt a zeniten. Hogy a katari Al-Arabiban szereplő Hurtadónak 125 válogatottsága van? Ezért nem jár pluszpont.

B-csoport

Anglia. „Kezdetben vala az angol futball.” Hogy aranyat nyernek, arra nem fogadnánk (pedig a William Hill hét és félszeres pénzt fizet a győzelmükre). Hanem hogy harapni fognak, küzdeni kifulladásig, véreres szemekkel, abban biztosak vagyunk. Egyelőre azonban Szent Györgyhöz, Anglia védőszentjéhez imádkoznak, hogy kézrátétellel gyógyítsa meg Wayne Rooneyt.

Trinidad és Tobago. Mi nekik szurkolunk, az esélytelenek leggyengébbikének, akik a selejtezők során még Guatemalától is 5:1-re kikaptak.

Paraguay. Hajdanán a kapus Chilavert végezte el a szabadrúgásokat, amióta azonban az „indián” visszavonult, hiába keressük a tüzet a paraguayiak játékában. Masszív középcsapat, semmi több.

Svédországot soha nem emlegetik az esélyesek között (mint Angliát), ők soha nem voltak titkos favoritok (mint a spanyolok), játékstílusukat soha nem ajnározták (mint a hollandokét), mégis lehet, hogy a negyeddöntőben látjuk viszont őket.

C-csoport

Argentína. Húsz éve Maradona aranyat szerzett a gaúchóknak, de a történelem nem ismétli meg önmagát – Messi és Riquelme most hoppon marad. Ha José Pekerman nem hagyta volna otthon Javier Zanettit és Walter Samuelt, akkor akár a döntőbe is befocizhatták volna magukat. ĺgy már kétségeink vannak.

Hollandia. Seedorf, Davids és Makaay nyugdíjazása még hagyján, de a holland gólkirály Huntelaar mellőzését nehezen bocsátjuk meg Van Bastennek. A csapat ettől függetlenül erős, a selejtezőket kirobbanó formában focizta végig, de ez az ellenfelekről is elmondható. Rosszat sejtünk.

Elefántcsontpart. Tudják, mit jelképez az ország zászlajában a narancssárga szín? Azt, hogy bekebelezik a hollandokat. Na jó, lehet, hogy nem, de az biztos: a legerősebb afrikai csapatról van szó, edzőjük pedig az a Henri Michel, aki 1998-ban látványos támadófocit játszatott a marokkóiakkal.

Szerbia és Montenegró. A selejtezők során csak egy gólt kaptak, megelőzték a spanyolokat is – pechükre éppen a halálcsoportba kerültek. De harapni fognak, ez kétségtelen.

D-csoport

Angola. Ünnepeltük az angolaiakat, amikor Nigériát megelőzve kiharcolták a vb-részvételt, aztán játszani is láttuk őket a januári Afrika-kupán. Nem kellett volna. A világranglistán a 60. helyen állnak, és a FIFA ez egyszer nem téved.

Irán. Az első selejtezőkörben két meccsen 14 gólt lőttek Laosznak – Mexikó azért ennél nehezebb ellenfél lesz. A perzsák mindazonáltal nem panaszkodhatnak: járhattak volna rosszabbul is a sorsolásnál.

Mexikó. A nagy tornák előtt valahogy mindenki alulértékeli a mexikóiakat. Mi most nem követjük el ezt a hibát, és inkább arra tippelünk, hány gólt lő Jared Borgetti. Négyet. Ebből egyet a nyolcaddöntőben.

Portugália. Bármilyen furcsán is hangzik, a portugálok még csak negyedszer lesznek ott a vébén. A csoportmeccseket lendületből kellene nyerniük, bár utána bombaerős ellenfél jön a C-kvartettből.

E-csoport

Csehország. Nem akarjuk elkiabálni, de ugyanazt az ámokfutást várjuk Brückner csapatától, mint két éve az Eb-n, azzal a különbséggel, hogy most nem hasalnak el a siker küszöbén. A cseheknek előnyt jelenthet az is, hogy a kezdőemberek nagy része frissen várja a világbajnokságot: vagy azért, mert könnyed szezonon vannak túl (Baroš, Poborský), vagy mert sérültek is voltak (Rosický, Koller), vagy a cserepadon ültek (Jankulovski az AC Milanban), és alig várják már, hogy bizonyítsanak. Ne felejtsük: így nyertek Eb-t a görögök.

Olaszország. Kíváncsian várjuk, hogy a bundabotrány milyen kihatással lesz a válogatott teljesítményére, de azért a riválisok ne dörzsöljék a tenyerüket. Marcello Lippi irányítása alatt a squadra azzura offenzív futballt játszik, s az ezerfelől támadott csapatot összekovácsolhatja a dac. Már csak azt kell elérniük, hogy Totti ne köpje le az ellenfelet, mint két éve a dán Poulsent.

Ghána. A ghánaiak négyszer nyertek már Afrika-kupát, de a vébére még a marseille-i Abedi Pelé idejében sem sikerült kvalifikálniuk magukat. Most igen. Sok örömük azonban nem lesz: Essien és Appiah rutinja még az amerikaiak ellen is kevés lehet.

USA. A mezőny legösszeszokottabb és legmasszívabb csapata: emlékezhetünk arra, hogyan rúgtak négy éve hármat a portugáloknak, egyetlen félidő alatt. Az E-csoportban vért izzadva megszerezhetik a 2. helyet, akkor pedig jöhet a nyolcaddöntő – és Brazília.

F-csoport

Brazília. A topfavorit, akinek kudarc lenne az ezüst. Meg nem erősített információk szerint még a szertárosuk is jobban bánik a labdával, mint a teljes német csatársor, a masszőr pedig alvás közben is képes dekázni. Ronaldinho egymás után háromszor eltalálja a felsőlécet a tizenhatosról, kapásból, mi pedig háromszor is Brazíliát felelünk arra a kérdésre, hogy ki lesz a világbajnok (negyedszer már Angliát).

Horvátország. Nincs Suker, nincs Prosinecki, de van egy egységes csapat – márciusban például 3:2-re legyőzték az argentinokat is. A brazilokat nem fogják, de attól még továbbjuthatnak.

Ausztrália. ĺme, egy multikulturális brigád: a kenguruknál horvát, olasz és görög származású játékost is találunk. A génjeik tehát rendben, de a futballhoz ösztön is kell. Ráadásul a pótselejtezőkben kiejtették Uruguayt, ami a Focitipp szemében főbenjáró bűn. Mi legyen a büntetésük? Essenek ki három iksszel!

Japán. A távol-keletiek rutinos csapattal utaztak Németországba: a keretből 19 játékosnak is legalább 30 válogatottság van már a háta mögött. Ez speciel mellettük szól. Más nem.

G-csoport

Franciaország. Négy éve (címvédőként) rúgott gól nélkül lettek csoportutolsók. Most nem ők az első számú favoritok, ami jól jöhet a galloknak. Az már kevésbé, hogy a nyugdíjas Zidane ott lesz Németországban, és nem turistaként. „1998-ban azért nyertük meg a vébét, mert Zidane játszott. 2006-ban annak ellenére nyerjük meg, hogy Zidane még mindig játszik” – írta a minap egy esszéjében Hervé Le Tellier francia író. A sors ráadásul kegyes volt hozzájuk: a sorsolás alapján izgalommentesen negyeddöntősök lehetnek.

Svájc. Szinte hazai pálya (a keretből heten Bundesliga-játékosok), ráadásul a selejtezőkben mutatott játék alapján legalább a nyolcaddöntőig eljutnak.

Koreai Köztársaság. A 2002-es világbajnokságon házigazdaként a legjobb négy közé jutottak, de azt leginkább egy ecuadori és egy egyiptomi bírónak köszönhették. Most csak magukban bízhatnak, ami legfeljebb a nyolcaddöntőre lesz elég.

Togo. A togóiak ott vannak a vébén – lepődjünk meg nyugodtan, mert ez tényleg csoda. Továbbjutásukra egyetlen magyarázat van: 1852-ben Togóban kezdte meg működését a brémai Északnémet Hittérítő Társaság, s bár az ország lakosságának több mint a fele még ma is animista, a német kapcsolat gyümölcsözőnek bizonyult.

H-csoport

Tunézia. A honosított brazilokkal felálló Tunézia régi motorosként várja a tornát, hiszen zsinórban harmadszor lesz ott a világbajnokságon. Hogy nem alkottak maradandót? Ne legyünk telhetetlenek.

Szaúd-Arábia. 1998-ban Belgiumot és Marokkót is megverték, azóta viszont egyetlen pontot szereztek a vébéken, ráadásul legutóbb a németek elleni meccsükön (0:8) azon izgulhattunk, nehogy megdöntsék a Salvador elleni magyar rekordot (10:1).

Spanyolország. A spanyolok simán nyerik a csoportot, a nyolcaddöntőben eltakarítják az útból Svájcot, majd a negyeddöntő után búsan hazautaznak. Mint mindig.

Ukrajna. Európából elsőként jutottak tovább, akárcsak 1986-ban a magyarok. A folytatás azonban más lesz: a csoportjuk könnyű, a csatárukat pedig Sevcsenkónak hívják.(gj, ktn)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?