Aranygóllal lett Európa-bajnok a világbajnok

<p>A labdarúgó Európa-bajnokságok történetében először fordult elő, hogy két ország vállalkozott a rendezésre: Spanyolország és Ausztria mellett a hollandok és a belgák pályáztak, és végül az utóbbiak nyertek.</p>

49 válogatott vett részt a selejtezőkön, a két házigazda értelemszerűen kimaradt ebből. A jugoszlávok a hosszú, háborús eltiltás után ismét indulhattak, Bosznia-Hercegovina először vett részt Eb-kvalifikáción, csakúgy, mint Andorra együttese. A kilenc csoport első helyezettje és a legjobb második egyenes úton jutott ki, a többi nyolc csoportmásodik playoffban döntött a maradék négy hely sorsáról.A magyarok reménye a szokásoknak megfelelően gyorsan elszállt, pedig a portugálok elleni első, hazai mérkőzésig nagy volt a bizakodás. Bicskei Bertalan második kapitánysága ugyanis egy ötmérkőzéses veretlenségi sorozattal indult, de hiába vezettünk Horváth Ferenc góljával a Népstadionban, Portugália végül 3–1-re fordított. A Románia és Szlovákia elleni párharcokból egy lőtt góllal és két ponttal jött ki a csapat, ráadásul szégyenszemre Liechtensteinben is csak gól nélküli döntetlenre futotta erejéből, így 4. helyen zárt. De a Jozef Jankech, majd Jozef Adamec irányította Szlovákia sem járt jobban, a harmadik pozícióban végezve ugyancsak lecsúszott az Eb-ről. A csehek ugyanakkor nem botlottak. Sőt! Jozef Chovanec csapata százszázalékos teljesítménnyel, tíz győzelemmel jutott tovább Skócia, Bosznia, Litvánia, Észtország és a Feröer-szigetek előtt, de aztán az Eb-n mégis hamar elvérzett. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"234626","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"270","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]] Harmatgyenge németek, szárnyaló portugálokA torna A csoportjában fejre állt a papírforma, az angolok és a németek a vártnál jóval gyengébbek voltak, a portugálok aranygenerációja viszont abszolút beérett.Humberto Coelho együttesétől a szakemberek már várták a jó szereplést, hiszen Portugália 1989-ben, majd 1991-ben is U20-as világbajnokságot nyert, de az 1996-os 5. hely után most jött el igazán Rui Costáék ideje. A csapat a nyitómérkőzésen 0–2-ről fordítva verte 3–2-re Angliát, aztán Costinha 94. percben begyötört góljával 1–0-ra nyert Románia ellen, végül Sergio Conceicao mesterhármasával kiütötte a németeket. Erich Ribbeck címvédő együttese egyébként is korszakos mélyponton volt, a Nationalelf történetében ilyen rossz edző nem ült a kispadon. Legalábbis a statisztikák szerint: Ribbeck 1998 és 2000 között 24 mérkőzésen 10 győzelmet, 6 döntetlent és 8 vereséget ért el.A 2000-es német válogatott végül két vereséggel és egy románok elleni pontocskával (1–1) esett ki, miközben Jenei Imre együttese továbbjutott, miután a mindent eldöntő, utolsó körben 3–2-re verte az ismét nyert helyzetből elbukó angolokat. Belgium korán elbukott A B csoportban az olaszok ugyancsak három győzelemmel masíroztak a negyeddöntőbe, de meglepetésre a második helyen a törökök zártak. Az együttes négy évvel korábban 0–5-ös gólkülönbséggel és nulla ponttal ment haza, ezúttal azonban az olaszoktól elszenvedett 1–2 és a svédekkel játszott gól nélküli döntetlen után Hakan Sükür duplájával 2–0-ra verte Belgiumot.Így aztán Robert Waseige belga tanítványai hiába verték a nyitómeccsen a svédeket, ez a két válogatott búcsúzott a csoportkörben. Azért érdemes ízlelgetni, hogy amíg napjainkban Eden Hazard, Romelu Lukaku, Kevin De Bruyne és Christian Benteke közül kell választani, addig 16 éve a házigazdánál Bart Goor, Emile Mpenza és Branko Strupar volt a topcsatár. Ég és föld! Jugoszláv színfolt, dán blamaA C csoportban még akkor is Spanyolország és Jugoszlávia volt a legjobb, ha az ibériaiak az első mérkőzésen óriási meglepetésre 1–0-ra kikaptak a norvégoktól. De miután a másik két mérkőzést megnyerték, csoportelsőként zártak. A jugoszlávok üde színfoltként tértek vissza a nemzetközi futballba, előbb 0–3-ról hét perc alatt felállva 3–3-ra végeztek Szlovéniával, majd Norvégia 1–0-s legyőzését követően úgy kaptak ki 4–3-ra a spanyoloktól, hogy a 90. percben még vezettek. Szerencséjükre a norvégok Szlovénia elleni szerény 0–0-s döntetlenje kettejük kieséséhez, és a jugoszlávok továbbjutásához vezetett. A D csoportban az első két forduló után eldőlt minden, így az utolsó körben csak az volt a kérdés, hogy a két-két győzelemmel rendelkező Hollandia és Franciaország közül ki lesz csoportelső. A hollandok jöttek ki jobban (3–2), az alsó ágon a csehek Dánia elleni győzelme pedig azt jelentette, hogy az 1992-es Európa-bajnok minden idők addigi legrosszabb csoportszereplésével, nulla ponttal és 0–8-as gólkülönbséggel mehetett haza. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"234627","attributes":{"alt":"","author":"","class":"media-image","height":"480","title":"","typeof":"foaf:Image","width":"350"}}]] Hollandiának nem mentek a büntetőkA negyeddöntőkben a papírforma érvényesült, a portugálok és az olaszok egyaránt 2–0-val jutottak túl a törökökön és a románokon, Hollandia rommá verte Jugoszláviát (6–1), a világbajnok franciák pedig kiszenvedték a 2–1-es sikert Spanyolország ellen. Az igazi dráma az elődöntőkben következett. Hollandia uralta az olaszok elleni mérkőzést, amihez hozzájárult, hogy Gianluca Zambrotta már a 34. percben piros lapot kapott. De Markus Merk játékvezető hiába ítélt két büntetőt a hollandoknak, Frank de Boer lövését Francesco Toldo kapus kivédte, Patrick Kluivert pedig a jobb kapufát találta el. A gól nélküli 120 perc után jöhettek a tizenegyesek, amelyek során Toldo még kettőt megfogott, Olaszországot juttatva a fináléba. Felvirradt a franciák szerencsecsillagaA Franciaország–Portugália mérkőzés szintén egy büntetővel dőlt el. A világbajnok a 117. percig döntetlenre állt, amikor Abel Xavier egy éles szögből leadott lövést kézzel mentett szögletre a bal kapufánál. A mozdulatot büntető és Zinedine Zidane gólöröme követte, a franciák 2–1-re nyertek, és ismét döntőbe jutottak.  A döntő is felejthetetlen maradt: az olaszok Marco Delvecchio góljával a 94. percig őrizték előnyüket, és már a győzelmi örömhöz készültek az oldalvonal mentén, amikor Sylvain Wiltord kiegyenlített. A hosszabbításban aztán megvillant David Trézéguet, így sorozatban a második Eb-döntő is aranygóllal dőlt el. A francia válogatott lett az első, amely regnáló világbajnokként ért fel a csúcsra az Európa-bajnokságon is. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"234628","attributes":{"alt":"Trézéguet óriási kapásgóllal döntötte el a 2000-es Európa-bajnokságot","author":"","class":"media-image","height":"310","title":"Trézéguet óriási kapásgóllal döntötte el a 2000-es Európa-bajnokságot","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]] ADATBANK16-os döntő (2000. június 10. – július 2.)A csoport:Németország–Románia 1–1 (1–1)28. Scholl, illetve 5. MoldovanPortugália–Anglia 3–2 (2–2)22. Figo, 37. J. Pinto, 59. Nuno Gomes, illetve 3. Scholes, 18. McManamanRománia–Portugália 0–1 (0–0)90+4. CostinhaAnglia–Németország 1–0 (0–0)53. ShearerAnglia–Románia 2–3 (2–1)41. Shearer, 45. Owen, illetve 22. Chivu, 48. Munteanu, 89. GaneaPortugália–Németország 3–0 (1–0)35., 54., 71. S. ConceicaoA csoport végeredménye: 1. Portugália 9 pont, 2. Románia 4, 3. Anglia 3, 4. Németország 1.B csoport:Belgium–Svédország 2–1 (1–0)43. Goor, 46. Mpenza, illetve 53. MjällbyTörökország–Olaszország 1–2 (0-0)62. Okan, illetve 52. Conte, 70. F. Inzaghi Olaszország–Belgium 2–0 (1–0)6. Totti, 66. FioreSvédország–Törökország 0–0Törökország–Belgium 2–0 (1–0)45., 70. SükürOlaszország–Svédország 2–1 (1–0)39. Di Biagio, 88. Del Piero, illetve 77. H. LarssonA csoport végeredménye: 1. Olaszország 9 pont, 2. Törökország 4, 3. Belgium 3, 4. Svédország 1.C csoport:Spanyolország–Norvégia 0–1 (0–0)65. IversenJugoszlávia–Szlovénia 3–3 (0–1)67. 73. Milosevics, 70. Drulovics, illetve 23., 57. Zahovic, 52. PavlinSzlovénia–Spanyolország 1–2 (0–1)59. Zahovic, illetve 4. Raúl, 60. EtxeberriaNorvégia–Jugoszlávia 0–1 (0–1)8. MilosevicsJugoszlávia–Spanyolország 3–4 (1–1)30. Milosevics, 50. Govedarica, 75. Komljenovics, illetve 38., 90+4. Alfonso, 51. Pedro Munitis, 90+1. MendietaSzlovénia–Norvégia 0–0A csoport végeredménye: 1. Spanyolország 6 pont, 2. Jugoszlávia 4, 3. Norvégia 4, 4. Szlovénia 2.D csoport:Franciaország–Dánia 3–0 (1–0)16. Blanc, 64. Henry, 90. WiltordHollandia–Csehország 1–0 (0–0)89. F. de BoerCsehország–Franciaország 1–2 (1–1)35. Poborský, illetve 7. Henry, 60. DjorkaeffDánia–Hollandia 0–3 (0–0)57. Kluivert, 66. R. de Boer, 77. ZendenDánia–Csehország 0–2 (0–0)64., 67. ŠmicerFranciaország–Hollandia 2–3 (2–1)8. Dugarry, 31. Trézéguet, illetve 14. Kluivert, 51. F. de Boer, 59. ZendenA csoport végeredménye: 1. Hollandia 9 pont, 2. Franciaország 6, 3. Csehország 3, 4. Dánia 0.Negyeddöntők:Törökország–Portugália 0–2 (0–1)44., 56. Nuno GomesOlaszország–Románia 2–0 (2–0)33. Totti, 43. F. InzaghiHollandia–Jugoszlávia 6–1 (2–0)24., 38., 54. Kluivert, 51. Govedarica (öngól), 78. Overmars, illetve 90+1. MilosevicsSpanyolország–Franciaország 1–2 (1–2)38. Mendieta, illetve 32. Zidane, 44. DjorkaeffElődöntők:Franciaország–Portugália 2–1 (0–1, 1–1, 1–1)51. Henry, 117. Zidane, illetve 19. Nuno GomesOlaszország–Hollandia 0–0,11-esekkel 3–1Tizenegyesek: Di Biagio (1–0), F. de Boer (1–0), Pessotto (2–0), Stam (2–0), Totti (3–0), Kluivert (3–1), Maldini (3–1), Bosvelt (3–1). Döntő (2000. július 2.):Franciaország–Olaszország 2–1 (0–0, 1–1), aranygóllal90+4. Wiltord, 103. Trézéguet, illetve 55. DelvecchioRotterdam, 50 000 nézővezette: Frisk (svéd)Franciaország: Barthez – Thuram, Blanc, Desailly, Lizarazu (86. Pires) – Dugarry (57. Wiltord), Djorkaeff (76. Trézéguet), Vieira, Deschamps, Zidane – HenrySzövetségi kapitány: Roger LemerreOlaszország: Toldo – Cannavaro, Nesta, Iuliano, Maldini – Pessotto, Di Biagio (66. Ambrosini), Albertini, Fiore (53. Del Piero) – Delvecchio (86. Montella), TottiSzövetségi kapitány: Dino Zoff A döntő góllövőlistájának élmezőnye:5 gólos: Szavo Milosevics (Jugoszlávia), Patrick Kluivert (Hollandia)4 gólos: Nuno Gomes (Portugália)3 gólos: Zlatko Zahovic (Szlovénia), Sérgio Conceicao (Portugália), Thierry Henry (Franciaország) A teljes torna (1998–2000) góllövőlistájának élmezőnye:12 gólos: Raúl González (Spanyolország), Zlatko Zahovic (Szlovénia)9 gólos: Joao Pinto (Portugália), Szavo Milosevics (Jugoszlávia)7 gólos: Oliver Bierhoff (Németország) Tudta? Anglia az 1966-os világbajnoki döntő után a 2000-es Eb-n tudta először legyőzni Németországot tétmeccsen.  Printz László