A szlovákok legyőzték az USA-t, ezzel negyeddöntősök

<p>A szlovák jégkorong-válogatott 4:1-re nyert az USA ellen a Helsinkiben és Stockholmban zajló világbajnokságon az utolsó csoportkörben, ezzel bejutott a legjobb nyolc közé.&nbsp;</p>

A meccs előtt egyszerű volt a képlet: ha a szlovákok a rendes játékidőben nyernek, akkor mindenképpen negyeddöntősök, viszont ha csak két vagy egy pontot szereznek, akkor sorsuk az ellenfelek eredményétől függ.  Vladimír Vůjtek védencei nem is akarták másra bízni a döntést, s bombarajtot vettek: alighogy elkezdődött a meccs, Kopecký elcsípte Bishop kapus rossz átadását, Radivojevič pedig közelről az üres kapuba lőhetett – 1:0. A gól a 15. másodpercben esett, ez a lett Cipulis találatával együtt (melyet épp a szlovákok ellen szerzett) a világbajnokság eddigi leggyorsabb gólja. „Remélem, Bishopnak nem lesz jó napja” – fogalmazta meg kívánságát a sportnapilap keddi számában Ladislav Nagy, a 2002-es világbajnok szlovák válogatott tagja, és óhaja maximálisan teljesült. A 4. percben ugyanis az amerikai kapus bevédte Bartek lövését – 2:0. A tengerentúliakat megzavarta a két kapott gól, a szlovákoknak pedig erőt adott, hiszen hirtelen elérhető közelségbe került számukra a negyeddöntő. Nagy volt az iram, de a gyilkos tempót jól bírták Šatanék, ráadásul az egy meccs kihagyás után a kapuba visszatérő Staňa is nagyszerűen védett. A második harmad közepén Vydarený növelte a szlovákok előnyét – 3:0! A játékrész vége előtt azonban az amerikaiak szépítettek, Kristo lőtt a hálóba – 3:1. A szlovákok a harmadik harmadban is jól védekeztek, s nem igazán engedték helyzetbe az amerikaiakat, akik az utolsó két percben lehívták a kapusukat, Marko Daňo pedig az üres kapuba lőtt góljával bebiztosította a szlovák győzelmet, s ezzel a negyeddöntőbe jutást – 4:1! A szlovák jégkorong-válogatott tehát így tavalyhoz hasonlóan ismét ott lesz a legjobb nyolc között a világbajnokságon. Érdekesség, hogy egy éve 15 pont kellett a negyeddöntős szerepléshez, most azonban a körbeverések miatt 10 is elég volt. Hogy ki lesz a szlovákok ellenfele, az a kedd esti lett–finn meccs eredményétől függ, ha a finnek győznek, akkor csoportelsők lesznek, s a negyedik helyezett szlovákok velük csapnak össze az elődöntőbe kerülésért.  A meccs legjobbjának választott Rastislav Staňa kapus szerint nem is fontos, hogy ki lesz az ellenfél: „Visszatértünk a sírból, most már mindegy, kivel játszunk a negyeddöntőben. Köszönöm a fiúknak, hogy ilyen kitűnő meccset játszottak. Remekül kezdtünk, ami sokat segített. Hittünk magunkban, és megmutattuk, hogy nem vagyunk olyan gyengék, mint azt otthon gondolják rólunk. Fontos volt, hogy az első harmadban előnyt szereztünk. A második játékrészben az volt a cél, hogy minél hosszabb ideig megússzuk kapott gól nélkül. A harmadik harmadban pedig remekül hokiztunk, őriztük az előnyt, már nem erőltettük a támadásokat” – nyilatkozta a szlovákok hálóőre.  „Számunkra ez a meccs olyan volt, mintha már a playoffban játszottuk volna – hangsúlyozta Vladimír Vůjtek szövetségi kapitány. – Nagyon boldog vagyok, hogy a fiúk végig koncentráltak, és sikerrel vették a meccset. Sokat segített lelkileg, hogy a lettek előző nap nyertek, így a saját kezünkben volt a sorsunk. A játékosok bíztak magukban, jól jött a injekció az amerikai kapustól is, aki gólpasszt adott nekünk. Mindent a remek kezdet alapozott meg, a fiúk elhitték, hogy nyerhetnek, és kiváló teljesítményt nyújtottak.” (SITA, TASR) Szlovákia–USA 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)Góllövők: Radivojevič (1.), Bartek (4.), Vydarený (31.), Daňo (59.), ill. Kristo (40.).SZLOVÁKIA: Staňa–Sekera, Mezei, Jurčina, Vydarený, Sersen, Mihálik, Švarný–Radivojevič, Surový, Kopecký–Miklík, Kukumberg, Záborský–Šatan, Ölvecký, Bartek–Haščák, Bližňák, Daňo, L. Hudáček.USA: Bishop–Carle, Faulk, Johnson, Hunwick, Petry, C. Butler, McBain–Moss, Šťastný, Smith–Oshie, Stapleton, Galchenyuk–Gionta, Thompson, Carter–Palushaj, Bjugstad, Kristo–B. Butler.