A néma Zidane és a zöldfülű Beckham

Egy kabaréjelenetbe illő finn öngóllal Magyarország hirtelen a pótselejtezőben találta magát. Bár ne így lett volna. Mert ami ezután következett, az maga volt a rémálom: Csank János együttese az Üllői úton 7:1-re kikapott Jugoszláviától, így a visszavágón elszenvedett 5:0 már nem tudta megríkatni a drukkereket.

Egy kabaréjelenetbe illő finn öngóllal Magyarország hirtelen a pótselejtezőben találta magát. Bár ne így lett volna. Mert ami ezután következett, az maga volt a rémálom: Csank János együttese az Üllői úton 7:1-re kikapott Jugoszláviától, így a visszavágón elszenvedett 5:0 már nem tudta megríkatni a drukkereket.

Auf Wiedersehen!

– énekelték a horvát szurkolók a negyeddöntő után. A németek nagy generációjának végleg leáldozott: az 1996-os Eb-győztes Nationalelf kiöregedett spílerekkel (Matthäus, Hässler, Möller, Klinsmann, Kohler...) érkezett a vébére, s noha a nyolcaddöntőben még kínkeservesen megverték Mexikót, a horvátok ellen esélyük sem volt: 0:3!

Hasta la vista!

Hat gólt rúgtak a bolgároknak, ennek ellenére már a csoportkör után búcsúztak a spanyolok, akik az első meccsükön Zubizarreta „lepkézésének” köszönhetően kikaptak Nigériától. Utóbbiakat a torna legfiatalabb csapatkapitánya, a 21 éves Kanu vezette, és úgy tűnt, lendületes támadójátékukkal Kamerun örökébe léphetnek. Csoportgyőztesként jutottak tovább, a bukmékerek máris titkos esélyesnek tartották őket, de ők inkább az öltözőn belüli hierarchián veszekedtek a negyeddöntő előtt – bele is szaladtak a késbe a dánok ellen (1:4). Veretlenül (három döntetlennel) utaztak haza a belgák, és nem váltották meg a világot az „indián csatársorral” (Zamorano, Salas) felálló chileiek sem – egyetlen meccset sem tudtak nyerni. A politikai felhangot kapó Irán–USA (2:1) mérkőzés pedig csak a kulisszák mögött okozott izgalmakat, a pályán nem.

Bye-bye!

Az angolok 1986 óta nem felejtették el Maradona kézzel szerzett gólját, de hiába akartak visszavágni a nyolcaddöntőben a gaúchóknak (a 18 éves Owen pazar szóló után lőtt egy óriási gólt az elején), David Beckham egy buta utánrúgásért piros lapot kapott! „Tíz hős és egy hülyegyerek” – írták másnap a lapok, az emberhátrányban játszó angolok ugyanis hősiesen küzdöttek (Sol Campbell fejesgólját érvénytelenítette a bíró), de végül büntetőrúgásokkal Argentína jutott tovább.

Ronaldo „betegsége”

A brazilok akkor szerezték első rosszpontjukat, amikor utolsó csoportmeccsükön „lefeküdtek” a norvégoknak (1:2), amivel az unalmas futballt játszó skandinávokat juttatták tovább a Skóciát kiütő (3:0) Marokkó helyett. A selecao ügyeletes sztárját, a mindössze 21 éves Ronaldót aztán a finálé előtt kórházba kellett szállítani. Epilepsziás roham vagy csak kimerültség? A hírzárlat miatt csak homályos információk jutottak ki a brazil táborból. Ronaldo végül pályára lépett, bár a jól értesültek szerint nem önszántából, hanem a torna egyik főszponzora kényszerítette erre.

Zizou némasága

A párizsi finálé azonban nem Ronaldóról, hanem a franciák karmesteréről, Zinedine Zidane-ról szólt. „Zizou megszerzi nekünk győzelmet” – prognosztizált a francia sajtó már a vébé előtt, de aztán majdnem minden másként alakult. A szaúdiak elleni meccsen Zidane-t kiállították (rálépett földön fekvő ellenfele hátára), és kétmeccses eltiltást kapott. „Attól kezdve szinte meg sem szólalt, nem beszélt még velünk sem, de még csak el sem mosolyodott. Nagyon a szívére vette, hogy esetleg miatta eshetünk ki” – árulta el utólag csapattársa, Petit.

A Les Bleues nyögvenyelősen jutott el a döntőig, Paraguayt csak a hosszabbításban lőtt aranygóllal verték 1:0-ra, az olaszok ellen tizenegyespárbajt vívtak (szerencséjükre Albertini és Di Biagio kihagyta), az elődöntőben pedig nehezen gyűrték le (2:1) a horvátokat, a hátvéd Thuram duplájával. A brazilok ellen aztán Zidane bizonyított: a szünetig két gólt szerzett (mindkettőt fejjel), a kanárik pedig ekkora pofon után már nem tértek magukhoz. Franciaország megszerezte története első aranyát! (gj)

KRÓNIKA

Döntő: Franciaország–Brazília 3:0 (2:0), 1998. július 12., St. Denis, Stade de France, 75 ezer néző. Gólszerzők: Zidane (27., 45.), Petit (90.). Játékvezető: Belquola (marokkói). Kiállítva: Desailly (68., francia). Franciaország: Barthéz–Desailly, Lizarazu, Thuram, Leboeuf–Deschamps, Djorkaeff (74. Vieira), Zidane, Karembeu (56. Boghossian)–Petit, Guivarc’h (66. Dugarry). Szövetségi kapitány: Aimé Jacquet. Brazília: Taffarel–Cafú, Baiano, Aldair, Roberto Carlos–Sampaio (57. Edmundo), Leonardo (46. Denilson), Dunga, Rivaldo–Ronaldo, Bebeto. Szövetségi kapitány: Mário Zagallo.

Gólkirály: Davor Suker (horvát), 6 gól

Résztvevők: Anglia, Argentína, Ausztria, Belgium, Brazília, Bulgária, Jugoszlávia, Kamerun, Chile, Kolumbia, Horvátország, Dánia, Franciaország, Irán, Németország, Olaszország, Jamaica, Japán, Mexikó, Marokkó, Hollandia, Nigéria, Norvégia, Paraguay, Románia, Szaúd-Arábia, Skócia, Dél-afrikai Köztársaság, Dél-Korea, Spanyolország, Tunézia, USA

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?