Az online oktatással kapcsolatban tartottak alkotóműhelyt pedagógusok, pszichológusok, IT-szakemberek, trénerek, illetve szülők és diákok bevonásával a hétvégén Karantéma címmel. Az online csoportos foglalkozáson arra kerestek megoldásokat a résztvevők, hogyan lehet az otthontanulást hatékonyan kivitelezni a szlovákiai magyar közegben.
Virtuális iskolaépítő szombat
Az alkotóműhely koordinátora a Fórum Régiófejlesztési Központ civil szervezet volt, de partnerszervezetként bekapcsolódott a Fórum Kisebbségkutató Intézet és a Tandem nonprofit szervezet, az oktatásügyi minisztérium pedig a védnökséget vállalta.
Ötven résztvevő
„Az egy héttel korábban meghirdetett kezdeményezésre 90-en jelentkeztek be, de végül 50 résztvevővel 5 csapatban dolgoztunk” – mondta el Mészáros Krisztina mediátor, aki facilitátorként, vagyis külső megfigyelőként kapcsolódott be Urbán Péter szervező megkeresésére.
„A felkérésre azonnal igent mondtam, úgy is, hogy tudtam, szombati napon lesz, és egész napos figyelmet igényel, mert érdekelt a téma. Eredetileg a mi csoportunk témája a válság lelki vetületei lett volna, de végül úgy egyeztünk meg a bekapcsolódott csoporttagokkal, hogy a mélyszegénységben élő gyerekek online oktatása problémáinak témakörét fogjuk feldolgozni. Lelovics Andrea ötletgazda reggel 8 órakor tartott eligazítást, majd 9 órától délig folytatódott az együtt gondolkodás. A délelőtti foglalkozáson a csoport tagjainak az volt a feladata, hogy megfogalmazzák a célt az adott témában. Jómagam azért voltam felelős, hogy a cél meghatározása felé haladjon a csoport, hogy ne térjen el a feladattól, hogy ne legyen közös panaszkodás a munka helyett. Nem a célért voltam felelős, hanem a folyamatért” – magyarázta a facilitátor.
Délután a cél eléréséhez szükséges módszerek kidolgozása volt a feladat, majd az egyes csoportok bemutatták az egész napos munka folyamán kidolgozott prezentációkat a többi csoportnak. A múlt szombaton elkészített előadásokat a szervezőknek adták le a csoportok. Innentől az ő feladatuk, hogy az oktatási tárca számára készülnek-e belőle ajánlások az online tanulás elősegítésére.
Segíteni a tanárokat
Urbán Péter, a Tandem vezetője, a szervezőcsapat tagja elmondta, az egynapos online alkotóműhely módszeréül az informatikusok körében közismert úgynevezett hackathon módszert választották, amely egy egész napos ötletverseny. Ennek során a résztvevők csapatokban dolgoznak egy általuk megfogalmazott kihívás megoldásán. Közben mentorok segítik a munkát, akik felkészítik a résztvevőket arra, hogy egy kész projektet hozzanak létre, amit a nap végén prezentálni kell.
„Engem Lelovics Andrea keresett fel azzal, hogy a jelenlegi helyzetben próbáljunk megoldást találni a tanárok kihívására, akiknek nem egyszerű a dolga, hiszen nem áll minden gyerek rendelkezésére internet, számítógép vagy más eszköz, amellyel bekapcsolódhat az online tanulásba. Munkánkat informatikusok segítették, illetve több pedagógus is bekapcsolódott”
– fejtette ki Urbán Péter, a Tandem tagja.
Öt témakörrel dolgoztak
Lelovics Andrea, az alkotóműhely kezdeményezője arról számolt be, hogy az eredetileg meghirdetett témákat kicsit át kell alakítani a csoporttagok érdeklődése alapján. Öt csoportot alakítottak ki, az elsőben az online oktatás eszköztára és a GDPR az alapiskolákban volt a téma, a második és a harmadik csoport az online oktatás eszköztára és a GDPR a középiskolákban, a negyedik az intézményi szintű megoldások, az ötödik pedig a szociálisan heterogén diákok távoktatása és a válság lelki vetületei témákkal foglalkozott. A napokban feldolgozzák és ha kell, átalakítják az elkészült prezentációkat, majd átadják Filip Mónika (SaS) oktatási államtitkárnak, aki megnyitotta a múlt szombati ötletversenyt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.