Az Ekopolis Alapítvány versenyén a győztes fa szakértői véleményt kap, szakszerű kezelést arboristáktól, valamint automatikusan részt vesz az európai döntőben (A városi hivatal képarchívuma)
Versenyben a diószegi halfarkfa
Szeptember végéig lehet szavazni az Ekopolis Alapítvány Év Fája 2024 versenyében a diószegi park egyik legértékesebb fájára. A 19. század végén ültetett Ginkgo biloba a zsűri döntése alapján az ország 12 legszebb fája között végzett.
A diószegi városi park egykor a Kuffner család angolparkja volt. Karl Kuffner de Diószegh báró 1884-ben vette feleségül Maria Francisca von und zu Firmian grófnőt, ő alapította az angolparkot. Francisca katolikus volt, azzal, hogy a zsidó báróhoz ment feleségül, jórészt megszakította a kapcsolatát a családjával. A báró igyekezett ezt a veszteséget pótolni és felesége minden kívánságát teljesíteni. A grófnő a férje által nekik építtetett kastély közelében egy parkot szeretett volna telepíteni, amely a szülőföldjére, az olaszországi borvidékre emlékezteti. Férje, a gazdag cukorgyár-tulajdonos, nem sajnálta a fáradságot és a pénzt, Francisca javaslatára értékes fákat vásárolt és ültetett, köztük kedvenc fáját, a Ginkgo bilobát, vagyis páfrányfenyőt, más néven halfarkfát, amelyet a fiatal feleség példásan gondozott.
„A park 1938-ig tartozott Kuffner báró családjának kastélyához, így biztos, hogy a fát ebben az időszakban szakszerűen gondozták. A második világháború és a szocializmus idején valószínűleg nem volt gondozója, mégis nagyon jó állapotban van a mai napig. Tavaly végeztünk széleskörű revitalizációt a parkban, az arboristáknak csak kismértékű beavatkozást kellett végezniük a fa szakszerű kezelése során”
– tudtuk meg Diószeg polgármesterétől, Krommer Gábortól. Kifejtette, a fa a park szerves része, története számos fontos személyiség nevéhez fűződik, akiket Kuffner báró előszeretettel hívott meg látogatásra a cukorgyárba. Ilyen volt például abesszíniai (etiópiai) Belay herceg, aki – a birtok már nem élő munkatársainak visszaemlékezései szerint – 1914-ben éppen e fák alatt kávézott Kuffner báróval és feleségével a hazájából hozott autentikus etiópiai kávéval.
„Diószeg lakosai számos információt tudnak a fáról, mivel története szorosan kapcsolódik a nemesi Kuffner család és a helyi cukorgyár történetéhez. Különösen a gyerekek, akik kicsi koruk óta rendszeres látogatói a parknak, gyakran lepik meg szüleiket e gyönyörű fa gyógyító tulajdonságairól szóló történetekkel. A fa a park egyik ékköve, aki szereti a természetet, az minden bizonnyal beleszeret. Mivel az első 60 évben ideális körülmények között, egy öntözött parkban élt és szakszerűen ápolták, mára lenyűgöző méretűre nőtt. Úgy vélem, a mi vidékünkön botanikailag mindenképpen érdekes, különösen a lenyűgöző mérete miatt”
– hangsúlyozta a polgármester.
Az Ekopolis Alapítvány országos környezetvédelmi versenyének 12 döntőse közül az a fa lesz a győztes, amely a július 1-től szeptember 30-ig tartó internetes szavazáson a legtöbb szavazatot kapja. A diószegi 10-es számú faóriásra az Ekopolis weboldalán lehet szavazni, ahol további információk találhatók az értékes fa gazdag múltjáról.
Diószegen 1867-ben épített cukorgyárat a Kuffner család, feltehetően akkor telepítettek parkot a területen, amelyet Francisca grófnő alakított angol stílusúvá. A kaputól délre két védett, több mint 150 éves keleti platánfa található. A park vázát őshonos fák alkotják kétharmad részben lombhullató, harmad részben tűlevelű egyedek, amelyeket idegen, betelepített fajok egészítenek ki, például a versenybe került páfrányfenyő. További értékes fajok a japán pagodafa vagy a kocsányos tölgy. A parkot a tavalyi felújítás után május végén adták át rendeltetésének. A város az Európai Unió Interreg pályázatán elnyert 400 ezer euró támogatásból felújíttatta a járdákat, a füves területeket, a tavacskát, kicseréltette a közvilágítást és szakszerű ellátást kapott a parkban található több mint 130 értékes fa.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.