Valami bűzlik a diószegi szlovák iskolában

A Galántai Járási Higiéniai Intézet a 2003. május 19-én hozott határozattal megtiltotta a tanítást abban a vadonatúj diószegi iskolaépületben, amelyben pontosan két héttel korábban kezdődött meg a tanítás. Az iskolában valami bűzlött. Mint később kiderült, az építésnél használt adalékanyagból ammónia szabadul fel, amely káros hatással van az épületben tartózkodók egészségére.

A Richter utcai új iskolaépület pavilonja, amelyben az ammóniaszagot észleltékBár a Richter utcai 18 osztályos új iskolaépületet még tavaly augusztus 15-én átadták, idén április végéig teljesen üresen állt. Az indok prózai: nincs pénz az iskola berendezésére. Az épületbe idén április végén és május legelején költözött be 200 gyerek, a szlovák általános iskola alsó tagozata. Összesen kilenc osztály, a gyerekek addig az egykori egyházi iskola Fučík utcai épületében tanultak. Az új iskolába most is csak úgy tudtak beköltözni, hogy a régi bútort hozták magukkal. Az új épületben a tanítás május 5-én, hétfőn kezdődött, az iskola pedagógusai szerint a kezdetektől kellemetlen szagot éreztek, de a második héten már egészségi problémák, fejfájás is jelentkezett a gyerekeknél.

AMMÓNIA A TANTERMEKBEN

Božena Krullová igazgatónő lapunknak elmondta, ő már akkor figyelmeztette a városi önkormányzatot, de miután nem tették meg a megfelelő lépéseket, értesítette a járási higiéniai intézetet. Az intézet szakembere méréseket végzett az épületben, és megállapította, hogy a földszinti tantermekben a megengedettnél 17-szer magasabb a levegő ammóniatartalma. Miután erről a város vezetését is értesítették, Szabó Antal polgármester még aznap elrendelte az érintett osztályok kiköltöztetését. Ekkor négy osztályt a másik, üresen álló pavilonba költöztettek, ahol nem észleltek hasonló szennyeződést. A következő mérések alapján a higiéniai illetékes a további öt osztály kiürítését is elrendelte, ezeket is más pavilonba költöztették. Az iskola vezetősége május 19-én kapott írásos értesítést a higiéniai intézettől arról, hogy az iskola szennyezett pavilonjában betiltja a tanítást. Másnap, azaz pontosan egy hete rendkívüli szülői értekezletet tartottak, ahol a szülőknek felajánlották, aki nem akarja, nem kell elküldenie a gyerekét az új iskolaépületbe. Szerdán már egyetlen szülő sem küldte oda a gyerekét, mire az igazgatónő csütörtökre és péntekre igazgatói szabadot adott az egész alsó tagozatnak.

A POLGÁRMESTER ÉPĺTÉSZ

Szabó Antal – aki a tavaly decemberi választások óta ül a polgármesteri székben, az előző választási időszakban az alpolgármesteri posztot töltötte be – annak a Saving nevű cégnek a tulajdonosa, amely az új iskolát építette. Szerinte az ammóniával kapcsolatos probléma most jó ürügyet szolgáltatott az őellene irányuló támadásokhoz mindazoknak, akik a választásokon alulmaradtak vele szemben. Szabó Antal szerint az egész botrány hátterében az áll, hogy egyesek képtelenek megemészteni, hogy a szlovák alapiskolásoknak azért kell kiköltözniük a ma egyházi tulajdonban lévő iskola épületéből, mert ott magyar középiskolát akarnak létesíteni. A restitúcióban az egyháznak visszajuttatott épületben ugyanis számítógépes tervezésre szakosodott gépipari szakközépiskolát terveznek létrehozni. Egyesek most még a restitúciós eljárást is meg akarják támadni, hogy megakadályozzák a középiskola létesítését az épületben. „Amióta január 7-én átvettem a polgármesteri funkciót, a szlovák iskola igazgatónőjével többször is beszéltem arról, hogy az alsó tagozat a ma egyházi tulajdonban lévő iskola épületéből költözzön ki, mert ott a tulajdonos már a létesítendő középiskola számára kíván rövid időn belül átalakítási munkálatokat végezni. Az igazgatónő mindig talált valamilyen kifogást, hogy miért nem költözhetnek” – állítja a polgármester.

A FROSTEX

Božena Krullová igazgatónő és helyettese, Mária Macurová: Már a beköltözés előtt érezni lehetett az ammóniaszagotSzőcs Hajnalka felvételei Krullová igazgatónő ezzel szemben azt állítja, ő csak április végén kapott utasítást a polgármestertől hogy költözzenek a Richter utcai épületbe. Szabó Antal, mint a Saving cég volt tulajdonosa nem tagadja, hogy ők használták az egészségre káros adalékanyagot, de annak idején még nem lehetett tudni, hogy az anyagnak káros hatása van. „A Frostex nevű anyagot mi az egész épületben egyetlen egy födémnek a betonozásánál használtuk még 1994-ben. Nagyon sürgetett az idő, mert az állami támogatásból a pénzt csak ősszel kaptuk meg, és azt az év végéig fel kellett használnunk. Ezért kénytelenek voltunk a téli időszakban is betonozni, ami csak fagyálló adalékanyaggal lehetséges, de a Frostex használatára minőségi bizonyítványunk volt, ennek alapján teljesen szabályosan használtuk. Ennek az anyagnak az alkalmazását csak 1999-ben tiltották be.” A polgármester elmondta, amikor a ammóniaszaggal kapcsolatos problémák felvetődtek, átnézték az összes építési naplót, hogy megkeressék, mi okozhatja a problémát, és akkor jöttek rá, hogy a Frostex adalék lehet a hibás. Utánanéztek, és megtudták, hogy az országban legalább húsz iskolában volt hasonló probléma, de a Szlovák Tudományos Akadémia már kidolgozott olyan technológiát, amellyel kezelhető a probléma, és kivédhető a káros hatás. Az utóbbi napokban több cég jelentkezett a városi hivatalban, hogy felajánlja szolgálatait a hiba elhárítására. A polgármester állítása szerint az iskola megnyitása előtt nem lehetett észrevenni, hogy ammónia szabadulna fel az épületben. „Ott csak azután jelentkezett a probléma, miután a sok gyerek által kilélegzett pára és széndioxid kiváltotta a kémiai reakciót. Amikor először kerestek meg azzal, hogy valamit éreznek az épületben, egy városi képviselővel azonnal kimentem a helyszínre, de egyikünk sem érzett semmit. Meggyőződésem, hogy akkor, ha volt is, nagyon csekély volt az ammónia koncentrációja. Néhány nappal később is csak azért mérhettek olyan magas értéket, mert közben az iskolában nem szellőztettek rendesen. Amikor ott jártam, minden ablak zárva volt, és a gyerekektől úgy hallottam, hogy az igazgatónő a huzat miatt nem engedi kinyitni az ablakokat.” Amikor az iskolában rákérdeztünk az előbbi állításra, Mária Macurová igazgatóhelyettes a következő magyarázattal szolgált: „A nagyszünetben, amikor az összes osztály ajtaja nyitva áll, valóban zárva tartjuk az ablakokat, hogy a gyerekeket óvjuk a huzattól, ráadásul a szóban forgó napokon borús, szeles idő volt, de egyébként ha csak lehetett, szellőztettük az épületet.” Krullová igazgatónő pedig arról biztosított, az ő részükről soha fel sem merült, hogy azért nem akartak volna kiköltözni a régi épületből, hogy akadályozzák a középiskola létesítését.

ÉV VÉGÉIG NINCS TANĺTÁS

A polgármester elutasítja azt a vádat, hogy ő későn rendelte el a gyerekek kiköltöztetését az egészségtelen osztályokból. Szerinte az iskola működéséért az igazgatónő felel, és ha ő észlelte a szennyezést, akkor igazgatói hatáskörében már korábban elrendelhette volna, hogy a gyerekek ne jöjjenek iskolába. A városi önkormányzat most azt tervezi, hogy az iskolai év végéig a új épületben már nem lesz tanítás. Ott július végéig elvégzik a problémás felületek kezelését, augusztus folyamán méréseket fognak végezni, ezek alapján adhatja majd meg a járási higiéniai intézet az engedélyt az épület használatára. Ha ezt megkapják, szeptemberben beköltözhetnek a gyerekek, de a szakemberek továbbra is monitorozni fogják az épületben észlelhető hatásokat.

A Richter utcai 18 osztályos iskolaépület kihasználásának több lehetősége is felmerült: az egyik az volt, hogy az egész szlovák alapiskola oda költözzön, egy másik elképzelés szerint a szlovák iskola alsó tagozata költözne az egyik pavilonba, további kettőt pedig bérbe adnának egy tervezett „visegrádi főiskola” működtetésére. A Visegrádi Négyek által létrehozandó főiskola alapítói egy szlovák, egy magyar, egy cseh és egy lengyel egyetem, valamint Galánta és Diószeg város lennének.

KI KÖLTÖZZÖN HOVA?

A szlovák iskola alsótagozatosainak elhelyezéséről május 23-án pénteken a városházán, az önkormányzat és az iskola illetékeseinek megbeszélésén olyan javaslat is felvetődött, hogy a magyar alapiskola felső tagozata – összesen öt osztály – költözzék a régi egyházi iskola épületébe, mivel az ott létesítendő középiskola felfutási időszakában nélkülözni tud öt tantermet. A szlovák iskola alsó tagozata pedig beköltözhet az említett magyar osztályok helyébe az Iskola utcai épületbe, ahol további két tantermet is ki tudnak alakítani, úgyhogy az egész szlovák iskola egy épületben tanulna. Ezt a határozatot azonban a magyar alapiskola pedagógusai nem fogadták el, és a helyi esperesplébánossal sikerült megállapodniuk abban, hogy az egyház, mint tulajdonos beleegyezik, hogy a szlovák alapiskola alsó tagozata az iskolaév végéig visszaköltözzék az eddig használt egyházi épületbe. Ez a lépés átmenetileg ugyan megoldja a helyi alapiskolák problémáit, ugyanakkor akadályozza a tervezett középiskola beindítását.

Hogy ezzel a határozattal lecsillapodnak-e Diószegen az indulatok, vagy a polgármesternek a posztjával kell-e fizetnie a cége által annak idején – még ha szabályosan is – elkövetett lépésért, ezt majd a követező napok-hetek történései mutatják meg.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?