Új köntösbe öltözött az ajnácskői tanösvény

<p>Ajnácskő (Hajnáčka). A Magyarország–Szlovákia Határon Átnyúló Együttműködési Program támogatásának keretében felújították az ajnácskői vár tanösvényét. A Bükki Nemzeti Park Igazgatóságának köszönhetően tájékozató füzet jelent meg a községről és a környékbeli természeti</p><p>látványosságokról.</p>

IBOS EMESE

„Az ajnácskői vár része a Cseres-hegység Tájvédelmi Körzetnek. Két leglátogatottabb turistalátványossága a somoskői és az ajnácskői vár. Ez utóbbi katasztrofális állapota miatt szégyenfoltja volt az állami természetvédelemnek és Ajnácskő községnek” – magyarázza Gaál Lajos, a Szlovákiai Barlangok Igazgatósága barlangkezelési osztályának vezetője. Hozzátette, hat éve rendszeresen pályáztak a környezetvédelmi és a mezőgazdasági minisztériumhoz a tanösvény helyreállítására, eredménytelenül. Most a Bükki Nemzeti Park Igazgatóság pályázatának köszönhetően mintegy 30 ezer eurós összköltséggel sikerült felújítani a tanösvényt. Ajnácskő a költségek öt százalékát állta. Első lépésben kitisztították és rendbe tették a korábban kialakított ösvényt és az ösvény végén lévő lőporos pincét. Alexander Botošnak, a Gömör-kishonti Múzeum régészének vezetésével feltárást végeztek ezen a területen. „Néhány középkori lelet, többnyire cserépdarabok és vasszögek kerültek elő” – mondta az archeológus.

Ezt követően mintegy félméteres földréteget távolítottak el a pince bejáratából. Felhúzták a korábban leomlott várfal egy részét, hogy az esővíz ne juthasson be a lőporos pincébe. Kitisztították a várfal maradványait. A tereprendezést követően rendbe tették a lépcsőket, biztonsági korlátokkal látták el a tanösvényt. Legfelsőbb pontján panorámapanelt helyeztek ki, melyen a környező vulkáni hegyvonulatokkal kapcsolatos információk találhatók. Háromnyelvű (magyar, szlovák és angol) információs táblák kerültek a tanösvény más pontjaira és a községbe. Ezeknek köszönhetően a látogatók átfogó képet kapnak a vár történelméről és a környék természeti értékeiről. Padokat, szemeteskukákat helyeztek ki.

A Bükki Nemzeti Park Igazgatósága kétnyelvű (magyar, szlovák) tájékoztató füzetet adott ki Ajnácskő és környéke címmel. A kiadvány Ajnácskő község és a vár története mellett számos környékbeli természeti értékről, például a bazaltszikláról, az egykori gyógyfürdőről, a Csontos-árokról, a Ragács vulkánról és a Pogányvárról tesz említést.

Gaál Lajos lapunknak elmondta, folytatni szeretnék az együttműködést a Bükki Nemzeti Park igazgatóságával. Mindent megtesznek, hogy újabb pályázat keretében az Ajnácskő határában található, az ősmaradványok lelőhelyeként híressé vált Csontos-árokot látogathatóvá tegyék.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?