<p>Kassán a szabadidőközpontok szerveznek programokat a gyerekeknek, Ipolyságon később osztanak bizonyítványt.</p>
Tovább tiltakoznak a pedagógusok
Néhány kassai iskolában csak a konyha működik
Egyre több kassai oktatási intézmény kapcsolódik be az Iniciatíva Slovenských Učiteľov (ISU) által kezdeményezett sztrájkba, ezért a napközikbe és szabadidőközpontokba várják azokat a gyerekeket, akiknek az elhelyezését nehezen tudnák megoldani a szüleik.
„Összesen 257 oktatási intézmény áll a kassai önkormányzat irányítása alatt, a tiltakozásba 150 iskola kapcsolódik be” – közölte nyilatkozatában Linda Šnajdárová, a város szóvivője, és hozzátette, a városban jelenleg hét iskolában nincs tanítás, összesen 155 pedagógus dolgozik ezekben az intézményekben. Hétfőn, a sztrájk első napján csak négy, kedden és szerdán már hét iskola sztrájkolt, a tiltakozó tanárok száma is növekedett. „A tiltakozásban résztvevő iskolák közül háromban továbbra is a megszokott órarend szerint folyik a tanítás, a maradék négyben csak néhány órát tartanak meg, de van, ahol csupán az iskolai étterem üzemel” – mondta Šnajdárová. Mivel a sztrájk idején sok szülő nem tudja megoldani gyereke elhelyezését, a város önkormányzata a szabadidőközpontok bevonásával próbál segíteni nekik. Alternatív programokat szerveznek a gyerekeknek, melyeket az iskolákban, vagy a kijelölt központokban tartanak meg. Az ISU tegnap délután újabb gyülekezőt tartott a kassai Állami Tudományos Könyvtár épülete előtt.
Egy „ellentüntető” Érsekújvárban
„Szeretjük a munkánkat, de fizessék meg”, „A kormány arroganciája nem ismer határokat”, „Változást, fejlődést” – ilyen feliratú transzparensekkel, illetve trombitával és csengőkkel vonultak ki Érsekújvár főterére a pedagógusok és az őket támogató szülők, gyerekek.
Az érsekújvári pedagógusok tiltakozó nagygyűlésére Pozsonyból, Komáromból, Udvardról, Ógyalláról és Köbölkútról is érkeztek tanítók. Az érsekújvári önkormányzati iskolák dogozóihoz csatlakoztak az óvodapedagógusok, a művészeti alapiskola dolgozói és néhányan az ipari iskolából is. A rendezvényen felszólaltak az ISU képviselői, valamint az érsekújvári pedagógusok és szülők, a szlovák szónokok üdvözölték magyar kollégáikat. Csaknem mindenki felemelte a kezét, amikor az ISU felszólalói megkérdezték, ki az, aki az alacsony fizetések miatt elgondolkodott már azon, hogy elhagyja a tanári pályát, és ki az, aki megélhetési gondok miatt kénytelen volt másodállást keresni. Rendőrök irányították a forgalmat a közeli utcákban, a főtéri kultúrház előtt összegyűlt tömeg mögött egy alkalommal kellett közbeavatkozniuk a városi rendőröknek, amikor egy férfi azt kiabálta: ő is tiltakozhatna, amiért egy hideg gyártócsarnokban dolgozik, a pedagógusok pedig fűtött helyen vannak. Jókai Tibor a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének (SZMPSZ) elnöke magyarul szólt az egybegyűltekhez. „Elégedett vagyok a részvétellel, Érsekújvár az egyedüli város az országban, amelyre fel lehet nézni, mert a magyar és szlovák pedagógusok az első pillanattól kezdve összefogtak, csatlakoztak a tiltakozó megmozduláshoz. Néhány Dunaszerdahelyi és Komáromi iskolában a napokban csatlakoznak a pedagógusok országos megmozduláshoz. A magyar iskolák követeléseit is csatoltuk, ezek egyike a nemzeti kisebbségek iskoláinak egyenjogúsítása” – mondta lapunknak Jókai Tibor.
A tiltakozás előtti napon Klein Ottokár, Érsekújvár polgármestere találkozott az önkormányzati iskolák vezetőivel és a sztrájkbizottság tagjaival a városházán, hogy tájékozódjon a követeléseikről és a városi iskolákban uralkodó helyzetről.
Az ipolysági gyerekek nem kapnak bizonyítványt
A pedagógussztrájk miatt az ipolyszakállosi alapiskola és az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskola tanulói is később kapják meg a félévi bizonyítványt. Mindkét iskolában hétfőtől szünetel a tanítás.
Szerdán az ipolyszakállosi, az ipolysági és a kéméndi alapiskola, valamint az ipolysági Szondy György Gimnázium pedagógusai is részt vettek a lévai tüntetésen. „A támogatom a sztrájkot” – nyilatkozta lapunknak Herczeg Ágnes, az ipolyszakállosi iskola igazgatója. Az iskolának hat településről hetvenhat diákja van. „Egységesen a sztrájk mellett döntöttünk. Nemcsak az ISU által megfogalmazott követelésekkel értünk egyet, hanem kisiskolaként a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének magyar iskolákra vonatkozó követeléseivel is” – mondta az igazgató. Tegnap a sztrájk ellenére megtartották a félévi záró konferenciát, de a gyerekek csak a félévi szünet után kapják meg a félévi bizonyítványt. Az iskola január 31-én függeszti fel a sztrájkot. Ma nem kapnak bizonyítványt az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskola tanulói sem. „Még nem tudom, mikor fogjuk kiosztani az értesítőt. Az iskola tantestülete – két pedagógus kivételével – sztrájkol, vasárnap fogják jelezni, mikor állnak munkába” – tájékoztatta lapunkat Lészkó Katalin igazgató. Az iskola a sztrájk ideje alatt felügyel azokra a gyerekekre, akiket szüleik nem tudnak máshol elhelyezni. A kéméndi Petőfi Sándor Alapiskolából hét pedagógusa vett részt a lévai tüntetésen. „A sztrájkot ugyan támogatjuk, de az iskola működik, a gyerekek ma megkapják bizonyítványt” – mondta Tímár Judit igazgató.
Az ipolysági Szondy György Gimnázium tanári karából tegnap hatan sztrájkoltak. A gimnáziumban szerdától módosított órarend szerint zajlik a tanítás. A félévi szünet után a sztrájkoló pedagógusok is munkába lépnek. „Tapasztalataim szerint sok pedagógusnak kevés az információja a sztrájkról és nem követik kellőképpen az eseményeket. A jövő héten beszélgetést szervezünk a környék pedagógusaival a központi sztrájkbizottság munkatársával” – fogalmazott Béres Gábor, a sztrájkbizottság koordinátora. (szaz, guzsu, nr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.