Tömeges elbocsátás a hajógyárban

Komárom |

<p>Egyes részlegeken szóban már tájékoztatták az érintetteket arról, hogy megszűnik a munkaviszonyuk, más részlegeken még nagy a bizonytalanság azzal kapcsolatban, kivel bont szerződést a hajógyár vezetése. A gyár a napokban csoportos létszámleépítést jelentett be a munkahivatalban, 685 alkalmazottja közül év végéig 198-tól kénytelen megválni.</p>

Christopher E. van der Stelt vezérigazgató sajtóközleménye szerint első körben 120személyt érint az elbocsátás. A cégagazdaságihelyzettel indokolja a lépést, világválság következményeként ugyanis csökkent az áru- és teherfuvarozás, beleérve a hajóval történő szállítást. Ahivatalos sajtóközleményen túl az igazgató úr további kérdésekre nem óhajtott válaszolni. Így aztsemállt módunkban megkérdezni, hogy a jövő évre hány hajó gyártására van megrendelésük. A gazdasági fellendülés idején a komáromi gyár évente 9-11 univerzális, maximum 3700 tonna teherbírású teherhajót gyártott, mindenekelőtt német megrendelők részére. Akkor1200személynek biztosítottak munkát. Nem hivatalos forrásból úgy tudjuk, a leépítés utánmaradó alkalmazottak számát 5 hajóra „méretezték“.
Jávorka Tamás, a hajógyár szakszervezeti vezetőjének tájékoztatása szerint elsősorban az előkészítő csarnokban dolgozókat, a géplakatosokat érinti az elbocsátás első üteme, de valamennyi részlegen várható csökkentés. „Ügyelünk arra, hogy a törvényi előírásoknak megfelelően minden érintett maradéktalanul megkapja a neki járó végkielégítést - mondta. - Aki beleegyezik az azonnali távozásba, megemelt végkielégítést kap.“ A szakszervezeti vezető sajnálatosnak tartja, hogy tízévente újra és újra bizonytalanná válik a hajógyári dolgozók helyzete: 1989-90-ben a privatizáció, a kilencvenes évek végén a szerkezetátalakítás, most pedig a gazdasági válság miatt csökken jelentős mértékben az alkalmazottak száma. Az általunk megkérdezett dolgozók közül többen nehezményezték, a gyár vezetése nem tájékoztatja őket megfelelően. Sokan tartanak attól, hogy a jelenlegi gazdasági helyzetben máshol sem tudnak elhelyezkedni. Idén a hajógyáron kívül további négy cég hajtott, illetve hajt végre csoportos létszámleépítést a Komáromi járásban: az ógyallai Nuritechben ez év végéig 70 személyt érint, a komáromi Stavkov öt hónap alatt 44, a Stroje a mechanizmy cég pedig április végéig 61 személytől vált meg. A gútai Kromberg&Schubert kábelgyár 514 alkalmazott elbocsátását jelezte februárban, ténylegesen valamivel mint 200 személy kapott felmondást. Amint azt Kobida Máriától, a gyár szakszervezeti vezetőjétől megtudtuk, a többiek csökkentett munkaidőben, heti négy napot dolgoznak. „Ez a rezsim az alkalmazottak minél nagyobb számánakmegtartását szolgálja“tette hozzá.
A Komáromi járásban május végén 13,54 százalékos volt a munkanélküliség, ami 0,73 százalékkal magasabb az egy hónappal korábbinál. A nyilvántartott álláskeresők száma 7398, míg a betöltetlen munkahelyek száma 43 volt. Elsősorban kőműveseket, burkolókat, építőipari segédmunkásokat, pincéreket, szakácsokat és egészségügyi nővéreket keresnek.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?