Az ausztriai Lengbergben 2008-ban találtak értékes leleteket, amelyek azt bizonyítják, hogy már a 15. században is hordtak melltartót (A szerző felvételei)
Szombatig tart a kiállítás
Szombaton látható utoljára a Mi rejlik a ruha alatt? című tárlat a honismereti múzeumban. A vándorkiállítás anyagát legközelebb Párkányban láthatja a közönség.
A Galántai Honismereti Múzeumban tavaly decemberre tervezték a Mi rejlik a ruha alatt? című, az alsónemű történetét bemutató kiállítás megnyitóját, de az aktuális járványügyi korlátozások miatt csak online formában lehetett megvalósítani (https://ujszo.com/regio/mi-rejlik-a-ruha-alatt).
Finisszázs szakelőadóval
Pukkai Judit múzeumpedagógustól megtudtuk, a lezárások miatt kevesen látogatják a múzeumot, illetve egy ideig zárva is volt az intézmény, ezért az alkalmazottai igyekeznek érdekes programokkal becsalogatni a látogatókat. Bálint napja alkalmából pároknak szerveztek tárlatvezetést, (https://ujszo.com/regio/harom-uj-tarlatot-terveznek-iden-a-muzeumban), és mivel a megnyitó elmaradt, közben pedig enyhültek a járványügyi korlátozások, ezért február 23-án finisszázst tartottak a múzeumban. A lévai Barsi Múzeum munkatársa, Novák Mezőlaky Margaréta mutatta be a kiállítás anyagát és tartott szakmai előadást a fehérnemű történetéről. Bevezetőjében elmondta, egy selmecbányai padláson talált fonott ládában azokra a ruhadarabokra, amelyek a kiállítás egy részét képezik. „Amikor megláttam, mi van a ládában, rögtön tudtam, hogy igazi kincsekre találtam, olyanokra, amelyeket meg kell mutatni a közönségnek. Már csak a lévai múzeum igazgatóját kellett meggyőzni arról, hogy ugyan kicsit pikáns és nagyrészt tabusított téma, de mégis érdemes kiállítást készíteni az alsóneműkből. Mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy végül vándorkiállítás lett belőle, Léva után Újbányán (Nová Baňa) mutatták be, most Galántán láthatják az érdeklődők, majd Párkányba viszik” – fogalmazott Novák Mezőlaky Margaréta. Úgy véli, azért is voltak nagyon értékesek a padláson meglelt darabok, mert a ruhák közül mindig az alsóneműt dobjuk ki leghamarabb. Számos olyan érdekességről beszámolt, amiből kiderült, hogy a fehérnemű-divatban szinte lehetetlen olyat kitalálni, amit ezelőtt nem találtak már ki. Példaként a kitömött kosaras melltartókat említette, illetve egy 1467-ből származó illusztrációt mutatott be, amelyen egy szabó állatszőrrel tömte ki a melltartó kosarát, hogy viselője dúskeblűbbnek látszódjon. A látogatók azt is megtudhatták, milyen végzetes baleseteket, szervi elváltozásokat okoztak a fémekkel, leginkább vassal, acéllal készült merevítők, fűzők, amelyek gyártásának az első világháború vetett véget, mivel a fém a fegyvergyártáshoz kellett, hogy a menstruációs kellékekből a tabuk miatt alig maradtak fenn darabok, hogy az erényövek csak nőknek készültek és hogy a tanga bugyi elődje az a háromszög alakú textildarab, amelyet férfiaknak készítettek. Novák Mezőlaky Margaréta azzal zárta érdekes és szórakoztató előadását, hogy végsősoron mindig ugyanaz az egy célja volt a fehérneműnek, mégpedig, hogy a viselője csinosabbnak, kívánatosabbnak látszódjon, az évszázadok során csak az anyagok és a szabások változtak. A tárlat szombaton látható utoljára a Galántai Honismereti Múzeumban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.