Szobrot állítottak Kisgéresben Tiszai Nagy Menyhértnek

Szobrot állítottak a bodrog- közi községben Tiszai Nagy Menyhért református lelkész- nek, írónak, költőnek, festőművésznek.KisgéresTiszai Nagy Menyhért 33 éven át volt a kisgéresi gyülekezet lelkésze.

Szobrot állítottak a bodrog- közi községben Tiszai Nagy Menyhért református lelkész- nek, írónak, költőnek, festőművésznek.

Kisgéres

Tiszai Nagy Menyhért 33 éven át volt a kisgéresi gyülekezet lelkésze. Zemplénagárdon született, Kistárkányban nevelkedett, az egyházi szolgálatból való nyugdíjba vonulása után, 2012-ben bekövetkezett haláláig a magyarországi Aranyosapátiban élt. Első verseskötete Te láttad Uram címmel 1998-ban, Veled Uram című imádságos könyve 2003-ban, Versek és prózák című kötete 2012-ben jelent meg. Alapítója volt a bodrogközi alkotóművészek közösségének, a Ticcének, az Aranyosapáti Alkotóháznak és a Csarodai Galériának. Sírja a magyarországi Csaroda községben van. Kisgéres önkormányzata a faluért végzett sokéves önzetlen tevékenységének elismeréséül, a közösség nevének öregbítéséért 2014-ben posztumusz díszpolgári címet adományozott Tiszai Nagy Menyhértnek. A község Fő utcája mellett kialakított parkban állított – Nagy Enzoe Zoltán festőművész tervei alapján készített – szobrának bronz fejrésze P. Baranyai Stefánia budapesti szobrászművész alkotása, a kőből és márványból faragott ún. testtalpazat Ferenc György nagykaposi szobrászművész munkája. A szoboravatón részt vett Rudolf Schuster, Szlovákia volt köztársasági elnöke, akit évtizedes barátság fűzött Tiszai Nagy Menyhérthez. Az esemény kísérőrendezvényként Tiszai Nagy Menyhért festmény- és Nagy Enzoe Zoltán fotókiállítását nézhették meg az érdeklődők, melyet Baracsi Endre, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés alelnöke nyitott meg.

„Tiszai Nagy Menyhért fejszobrát a kilencvenes években, a magyarországi Aranyosapátiban P. Baranyai Stefánia budapesti szobrászművész készítette el gipszből. Tiszai Nagy Menyhért 2012-ben bekövetkezett halála után Huszár Tibor fotográfus elhatározta, szobrot emeltet barátja emlékére. Huszár Tibor rendszeres vendége volt az itteni református parókiának, a világhírű fotós könyvében helyet kapott Kisgéres is (Tree Rings of Eternity). Huszár 2013-ban átadta az azóta elhunyt P. Baranyai Stefánia nyers gipsz szobrát Kapuszta Mátyás szobrásznak, aki elkészítette a formát a további munkálatokhoz. Huszár Tibor 2013-ban bekövetkezett halála után, mondhatom úgy is, megörököltem a feladatot. Tiszai Nagy Menyhért erős kötődését a művészetekhez a márványba vésett aláírása alatti arabeszkek fejezik ki. A szobortest hátoldalán, fekete márványlapba gravírozva Lehet című verse olvasható” – mondta Nagy Enzoe Zoltán, Tiszai Nagy Menyhért fia a szoboravatón.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?