Szlovákiában évente megközelítőleg 8500 tonna textilhulladékot válogatnak szét. Az így keletkezett szelektív textilhulladék összessen évente mintegy 16 000 tonnát tesz ki, egy személyre lebontva évente 1,6 kilogramm textíliát jelent. A textilhulladékok szelektív gyűjtése azonban lényegesen nagyobb lehetne, személyeként akár 12 kiló. Ezt Eva Sadovská, a WOOD & Company elemzője mondta a Környezetvédelmi Minisztérium és a Szlovák Köztársaság Statisztikai Hivatala 2021-es és 2022-es adataira hivatkozva.
Szlovákiában évente körülbelül 8500 tonna textilhulladékot válogatnak
„A szakértők felhívják a figyelmet arra, hogy a valóságban lényegesen nagyobb mennyiségű textilhulladék keletkezik Szlovákiában, becsléseik akár évi 100 ezer tonnáról is beszélnek. 65 százalékának a háztartásokból, a fennmaradó 35 százalékának pedig az iparból kell származnia" – fogalmazott Sadovská.
Szerinte az a probléma, hogy a háztartásokból származó textilhulladék nagy része vegyes hulladékgyűjtőbe, majd többnyire szemétlerakóba kerül. Az elemző emlkékeztetett, hogy Szlovákiában jelenleg is folyik önkéntes textilgyűjtés. Az önkormányzattól függ, hogy szeretné-e gyűjteni a textilhulladékot vagy sem. Amennyiben igen, akkor egy speciális textilhulladék-gyűjtő konténerbe dobhatjuk a textilt.
„Az eloszlásuk Szlovákiában nem egységes, Nyugat- és Közép-Szlovákiában van a legtöbb ilyen konténer, keleten kevesebb” – mutatott rá Sadovská, hozzátéve, hogy egyes önkormányzatok fizetik ezt a gyűjtést, míg másoknál ingyenes ez a szolgáltatás.
„A Szlovákiában összegyűjtött és külföldi központokban válogatott háztartási textilhulladék mintegy 30 százaléka a keleti blokk országaiba, illetve a fejlődő országok jótékonysági projektjeibe kerül” – mondta.
Körülbelül 60 százalékát anyagilag értékesítik a textil típusa szerint, és körülbelül tíz százaléka hulladéklerakókba kerül.
Jövő évtől kötelező lesz a textilhulladék gyűjtése Szlovákiában. Az Európai Unió a kibővített gyártói felelősséget, környezetbarát tervezést, valamint a termékek összetételére és tulajdonságaira vonatkozó tájékoztatást követel meg a gyártóktól. Ugyanakkor Eva Sadovská szerint, nemcsak a textilhulladék hasznos élettartama utáni ártalmatlanítását, hanem az anyagi fedezet biztosítását is megköveteli.
(TASR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.