Szenci kincskeresők

<p>Szenc. Tizenéves gyerekek több hónapos komoly kutatómunkára képesek, olyan eredménnyel, amely a felnőtteket is meglepi – állítja Matus Mónika, a szenci alapiskola igazgatója.</p>

ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS

Erre a teljesítményre a Szanyi Mária nevével fémjelzett verseny, a Kincskeresők ösztönzi őket, amelyben második éve vesz részt az iskola.

Tavaly még csak pár tanulóval, idén már tízzel. Az igazgatónő szerint jövőre biztosan még többen lesznek, annyira izgalmas és vonzó a gyerekek számára ez az országos mozgalommá terebélyesedett helyi szellemi és tárgyi emlékmentés, értékfeltárás. A múlt titkainak megfejtése gyakran valóságos detektívmunkát igényel, ezt nagyon szeretik a gyerekek. A történelem írott betűje élő valóság lesz számukra. „Egyik tanulónk a szenci zsidóság történetét kutatva döbbenetes esetre bukkant magyarországi holokauszttúlélők visszaemlékezései között. Egy hölgy mondta el, hogy rokonával Szencre menekült, ahol egy ismerős családnál akart elrejtőzni. Amikor bementek a házba, egy asszony felismerte őket, és hangosan kiabálva hívta fel rájuk a figyelmet. Addig kiabált, amíg meg nem jelentek a csendőrök, és el nem vitték őket. Így kerültek a galántai gyűjtőtáborba, majd Auschwitzba. Szerencsétlenségük okozója a Bognár utcában lakott, a hetvenes években halt meg, diákunk szülei, nagyszülei gyakran láthatták” – meséli Matus Mónika, aki fontosnak tartja az idősebb generációk emlékeinek összegyűjtését. „Még van olyan nagymama Szencen, aki a holokauszt áldozatává vált 441 szenci zsidó közül sokakra emlékszik. Unokájának, Németh Jánosnak több oldalon keresztül diktálta, ki hol lakott, mivel foglalkozott. Lehet, hogy néhány év múlva, amikor szakember szeretné összegyűjteni ugyanezeket az adatokat, már nem talál adatközlőt.”

A gyerekek foglalkoznak a helyi zsinagóga történetével is. Keveset tudni erről az egykor nagyon szép, ma már romos épületről, amelynek felújítását szinte az utolsó pillanatban határozta el a város, illetve Pozsony megye. A városközpont jó része viszont eltűnt, a rendszerváltás idején dózerolták le. A „kincskeresők” családi fényképalbumok felvételei alapján rekonstruálták, mi hol állt. Nekik köszönhető az is, hogy eggyel bővült a város híres szülötteinek száma. „Felfedezték” Szenc számára Francois Kollárt (1904–1979), aki Szencen töltötte ifjúságát, majd Párizsba ment, ahol nemzetközileg elismert fényképész lett, Edith Piaf, Cocteau és más hírességek fotósa és barátja.

Kutatásaik eredményeit a gyerekek a Kincskeresők konferenciáján, szakmai zsűri előtt, powerpointos prezentáció formájában mutatták be. „Ez azért fontos, mert ma már csaknem minden előadás ilyen formában zajlik, így ezt is megtanulják a diákok. Amit összegyűjtöttek, megjelentetjük egy füzetkében. Idén az ötödik osztályban bevezettük a helytörténetórát, és ez segédanyag lesz a tanításhoz” – tájékoztat Matus Mónika.

A zsűrit meglepte egy addig még sehol sem publikált, a rétei kitelepítésről készült fénykép, amellyel az egyik diák illusztrálta előadását. És épp erről szól a Kincskeresők: 11–15 éves gyerekek is találhatnak olyan dolgokat, amelyeket a hivatásos történészek feladata lesz feldolgozni. (vitál)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?