Kassa. A tudományos akadémia parazitológiai intézete szerint Szlovákiában a házi kedvencként tartott kutyák és macskák számának növekedésével együtt nő a toxokarózisban megbetegedők száma is, főleg a gyerekek körében.
Az országban évente körülbelül 900 megbetegedést diagnosztizálnak.
Szedje fel a gazdi, amit az eb elpotyogtat
Az országban évente körülbelül 900 megbetegedést diagnosztizálnak. A toxokarózist az orsógiliszta okozza, mely az állatok ürülékében van jelen. A 2003-as felmérések szerint a megvizsgált macskák 77, a kutyák 12 százalékánál találtak orsógilisztát, miközben az ember számára már a hétszázalékos előfordulás is egészségügyi rizikót jelent. Az állatok ürüléke főleg a homokozóban játszó gyerekeket veszélyezteti. Bár az előírásoknak megfelelően évente egyszer cserélik a játszótereken a homokot, gyakran a fertőzött homokot egy másik adag fertőzött homok váltja fel, amelynek már szintén volt része a kutyák vagy macskák látogatásában. A füves térségekben található állati ürülékben is jó esélye van az orsógiliszta lárváinak a többéves túlélésre, és kaszáláskor a trágya „szétaprításával” meglehetősen messze jutnak ezek a kórokozók, melyek jó feltételek mellett akár öt évig is elélnek.
Kassán mintegy 30 ezer kutyát tartanak nyilván, ezek átlagos napi „termelése” 0,2 kilogramm ürülék. Éves viszonylatban a két és fél ezer tonnát is meghaladja a kassai kutyák által produkált ürülék, és ebben az adatban nem szerepelnek sem a macskák, sem pedig a kóbor állatok.
Kassán persze a helyzet se nem jobb, se nem rosszabb, mint más városokban vagy Európa egyéb országaiban, de a gazdik hozzáállásán nem ártana változtatni. Az idén megvizsgált 31 játszótérből 12-ben találták meg a toxokarózis kórokozóját. A homokcsere mellett hasznos lenne a játszóterek elkerítése, a kutyasétáltató helyek kijelölése, és legfőképp a gazdik kötelezése kutyáik ürülékének felszedésére, valamint a megfelelő gyűjtőedénybe való helyezésre. Fontos az is, hogy rendszeresen állatorvoshoz vigyék a négylábút féregtelenítés céljából, és a kóbor állatok számát is redukálni kellene a városban.
Milyen megbetegedés a toxokarózis?
Mivel gyakran semmilyen tünettel nem jár, vagy más, vírusos megbetegedések tüneteivel együtt jelentkezik, nem könnyű diagnosztizálni. Az orsógiliszta lárvái elsősorban a kézmosás elhanyagolása miatt, orális úton kerülnek be a szervezetbe, ahol vándorolni kezdenek. Köhögést, allergiás reakciókat okozhatnak, de a máj megnagyobbodása vagy az idegrendszer sérülése is előfordulhat. Ritkább esetben a szembe vándorolnak a lárvák, és akár vakságot is előidézhetnek. (kozs)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.