Skultéty Csaba Nagykaposon

Nagykapos |

<p>Az Ung-vidék központjában levő magyar közösségi házban író-olvasó találkozót rendeztek. Skultéty Csaba szülővárosában mutatta be legutóbb megjelent könyvét.</p>

A Szabad Európa rádió volt munkatársa Vannak vidékek, féltett kishazák – Az én Ung megyei Nagykaposom című könyve ötödik önnálló kötete. Az író a családi fényképekkel, korabeli képeslapokkal, térképekkel, kordokumentumokkal gazdagon illusztrált kiadványban – melynek képanyag-összeállítását több mint kétéves gyűjtőmunka előzte meg – külön fejezetben foglalkozik a 20. század eleji Nagykapos mindennapjaival, az itt élő különböző vallású és származású emberek életével, a Késmárkon töltött diákévekkel, keresztapjával, Mécs Lászlóval, a csehszlovákiai magyar politikai kérdésekkel, és az akkori híres-hírhedt mocsárierdő-üggyel is. Az intézményvezető házigazda, Gabri Rudolf által moderált beszélgetésen Skultéty Csaba saját gyűjteményéből értékes Mécs-dokumentumokat ajándékozott Királyhelmecnek, melyeket a város polgármestere, Balog József vett át.

Skultéty Csaba 1920. december 31-én született Nagykaposon. Mécs László pap költő keresztfia tanulmányait szülőhelyén és a késmárki német gimnáziumban végezte, Ungváron érettségizett. 1939 és 1944 között Budapesten közgazdasági tanulmányokat folytatott és doktori címet szerzett. 1945 januárjában szovjet hadifogságba esett, a gödöllői és a ceglédi lágereket is megjárta, utána a moldvai Foksánba került, ahonnan megszökött. A csehszlovák–magyar lakosságcsere során 1946-ban különböző hivatalos posztokat töltött be Miskolcon, Budapesten és Pozsonyban. Egy évvel később Párizsba disszidált, ahol a Sorbonne-on nemzetközi jogi diplomát szerzett, majd posztgraduális politológiai tanulmányokat folytatott Bruges-ben az Európa Kollégiumban. 1951-től 1984-ig Münchenben a Szabad Európa rádió munkatársa volt, húsz éven át Ambrus Márton néven nemzetközi politikai szakértőként tevékenykedett. A rendszerváltás óta Budapesten él. Skultéty Csabának 2000-ben Mádl Ferenc köztársasági elnök a kisebbségkutatási munkássága, publicisztikai tevékenysége, életútja elismeréseként a Magyar Köztársasági Érdemrend Lovagkeresztje kitüntetést adományozta, 2005-ben szülővárosa díszpolgárává választották.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?