Segítség a sérült fiataloknak

Komárom |

<p>Az idei Polgármesteri Díj egyik kitüntetettje a Mentálisan Sérülteket Segítő Polgári Társulás volt, amely már 12 éve foglalkozik a városban élő sérült eamberekkel.</p>

Az egykor óvodaként működő Barátság utcai központjukban 18-20 szellemileg visszamaradott felnőttről gondoskodnak.

Az épületet 2005-ben 15 éves ingyenes használatra kapták a várostól, azzal a kikötéssel, hogy az ingatlan felújításával, karbantartásával járó kiadások a polgári társulást terhelik. Az intézmény fenntartója ugyanakkor a Nyitrai Megyei Önkormányzat, amely a kerületi hivataltól „örökölte” őket. A fenntartótól érkező költségvetési támogatás mellett főleg adófelajánlásokból, szponzori adományokból igyekeznek minél jobb körülményeket biztosítani neveltjeik számára. A 2008-ban elfogadott szociális szolgáltatásokról szóló új jogszabály alapján valamennyi gondozottjukat a másokra való ráutaltság legmagasabb, hatos kategóriájába sorolták. Most már ez alapján kapja az intézmény a normatív támogatást, ami biztosabb, kiszámíthatóbb anyagi bevételt jelent számukra. Igaz, a közelmúltban nézeteltérésük adódott a fenntartójukkal, a megye ugyanis nem szociális szolgáltatóotthonként (Domov sociálnych služieb), hanem napköziként (Denný stacionár) akarta kezelni őket. Az ilyen átminősítés viszont könnyen az intézmény végét jelentette volna.

„Társulásunk alapszabálya értelmében a kezdetektől fogva szociális szolgáltatóotthonként (Domov sociálnych služieb) működtetjük az intézményt. Ez azt jelenti, hogy akár egész éves vagy heti itt-tartózkodást is biztosíthatnánk neveltjeink számára – magyarázta Mária Múčková igazgató. – Egyelőre azonban csak napközi otthonként működünk, ambuláns szolgáltatást nyújtunk, amit a törvény ugyancsak megenged, mint a szociális szolgáltatóotthon egyik fajtáját. Távlati célunk egy bentlakásos központ kialakítása, ahol életük végéig gondoskodhatnánk az egyedül maradt, idősödő neveltjeinkről.” A mostani épület és a körülötte lévő tágas kert az igazgatónő szerint ideális hely lenne a terjeszkedésre. Ehhez azonban arra lenne szükség, hogy a várostól hosszú távra bérbe vehessék az ingatlant, esetleg átszálljon rájuk a tulajdonjog. Ez az egyik feltétele annak, hogy uniós pályázatokat tudjanak benyújtani és megkezdődhessen az építkezés. „Ez a megoldás már csak azért is ideális lenne, mert ezek a sérült emberek saját közösségükben, ám megfelelő felügyelet mellett élhetnének akkor, amikor szüleik már nem képesek gondoskodni róluk – mondta Mária Múčková. – Ráadásul nem egy arctalan, zsúfolt intézményben, hanem addigi megszokott környezetükben, ahová már évek óta járnak, mindenkit ismernek, és ahol jól érzik magukat. Hiszen őket is megilleti a méltó élethez való jog, a mi feladatunk pedig, hogy ezt biztosítsuk számukra.”

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?