Rimaszombat. A rossz szociális körülmények miatt közel 30 gyerek és féltucatnyi felnőtt kapott sárgaságot Rimaszombatban a Dúsa utcai lakótelepen, közismert nevén a Fekete Városban.
Sárgaság a telepen
A betegeket a losonci kórház fertőző osztályán kezelik. A járvány kitörése óta egyre jobban odafigyelnek az áldatlan helyzetben lévő, 1200 embernek otthont adó telep lakóira. Szinte a teljes lakosság roma, a harminc évvel ezelőtt épült lakótelep lakásainak nagy része katasztrofális állapotban van, kettőt hivatalosan is lakhatatlannak nyilvánítottak. A lakótelep lakásainak egy részét tavaly ősszel négyzetméterenkénti egy koronás szimbolikus összegért a város eladta a lakóknak. A problémák ekkor kezdődtek. A korábbi városi lakáskezelési kötelezettség megszűnt, a lakóknak a magántulajdon megszerzése után már maguknak kellett volna a szolgáltatásokért fizetni. A felhalmozott adósság csak a Közép-szlovákiai Vízművekkel szemben elérte a 1 millió 300 ezer koronát. A vízművek kényszerhelyzetben van, mert ha továbbra is szolgáltatnak, havonta mintegy 300-350 ezer koronás veszteséget, soha be nem hajtható kintlevőséget termelnek ki. A sárgaságjárvány kirobbanása után a Járási Tisztiorvosi Szolgálat általános fertőtlenítést kezdett el, a szociális, család- és munkaügyi minisztérium pedig azonnal a helyszínre küldte egyik roma ügyekben jártas szakemberét, Anina Botošovát. Neki hosszas tárgyalás és a helyzettel való megismerkedés után annyit sikerült elérnie, hogy a vízművek egyelőre nem állítják le a vízszolgáltatást. Az itt élők szinte mindegyike valamilyen szociális támogatásból él, az idei év elején bevezetett drasztikus megszorítások miatt – állításuk szerint – nyomorognak. A lakásokban az áramszolgáltató lekapcsolta a villanyáramot, információink szerint pontosan meg sem határozható, mennyivel is tartoznak a Dúsa utcai lakótelepen élők. A helyzet feszült, egyelőre egyetlen civil szerveződésből alakult kft., a PROM lenne hajlandó felvállalni a lakáskarbantartó és fenntartó szerepét. A telep lakói ugyan lakástulajdonosok, de lakhatási támogatást azért nem tudnak igényelni, mert még nincs tulajdonlap a kezükben. A Járási Földhivatal illetékeseit is szerettük volna megkérdezni, miért késnek az egyébként 90 napon belül kiadandó tulajdonlapok elkészítésével. A hivatal igazgatónője, Jana Kupcová nem volt hajlandó nyilatkozni. A PROM kft. képviselője, Emil Réthy szerint szinte megoldhatatlannak tűnő patthelyzet alakult ki, amin nagyon nehéz lesz változtatni. „Nincs idő várni a megoldásra, azonnal cselekedni kellene, mert a helyzet pattanásig feszült. A szolgáltatóknak, a városnak, a lakóknak mindenképpen egyességre kell jutni, hogy megoldható legyen az ivóvíz, az áramszolgáltatás és a távhőszolgáltatás gondja. Ebbe bele kell vonni a civil szervezeteket és a szakminisztériumot is. Mindezt pedig addig kell megtenni, amíg nem késő. A sárgaságjárvány figyelmeztető jel: nem várhatunk tovább” – mondta Emil Réthy.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.