Romokban a Bodrogköz egykor legkedveltebb ifjúsági tábora

Céke (Cejkov) |

<p>Romokban hever az a bodrogközi gyerektábor, melyet egykor a szlovák állami vasúttársaság és a tiszacsernyői szakszervezet működtetett. A vasút eladná a telket és a rajta álló épületeket, de senkinek sem kellenek.&nbsp;</p>

Hosszú éveken át működött az ifjúsági tábor a bodrogközi Céke kataszterében. Az egykori pionírtábor a fürdő helyén alakították ki. A telek eredetileg a termelőszövetkezet tulajdona volt, melyen több épület állt, köztük egy kétszintes konferenciaközpont, konyha és étkező. A Csehszlovák Államvasutak 1965-ban vásárolta meg és ifjúsági táborrá alakította. A vasút és a szakszervezet 1974-ben kezdte meg a tábor kiépítését, három hordozható turistaházat állítottak fel és kialakítottak egy kisebb medencét is.  A tábor 1975-ben már az új faházakkal és a felújított berendezésekkel várta a gyerekeket, akik és Szlovákiából, az egykori Szovjetunióból, Lengyelországból, Magyarországból érkeztek. A tábor fenntartását ekkor még a Csehszlovák Államvasutak tiszacsernyői vezetősége finanszírozta, a nyári szünidő során pedig a szakszervezet bérelte a helyet. A kommunista csereprogram keretében, a nyári szezonban nagyjából 800 gyerek fordult meg itt. 1993-ban a szlovák állami vasúttársaság tulajdonába került a komplexum. Az ifjúsági tábort pénzügyi gondok miatt 2002-ben bezárták. „A privatizáció kezdetekor a vasút meghirdette a telek bérbe adását. Az új bérlő nyugdíjasotthont, új ifjúsági tábort vagy diszkót akart létrehozni a területen. A nagy tervek végül a Ružena, az Olino és a Helena névre keresztelt faház és a komplexum kiürítésével végződtek” – nyilatkozta lapunknak Hrab József, a tiszacsernyői szakszervezet jelenlegi igazgatója.  Az őrizetlen épületeket teljesen szétlopták, ma már csak a falakból kitépett vezetékek, a levert vakolat, a medence beszakadt csempéi, a kivert ablakok képe tárul az erre járók elé. Ladislav Slovjaktól, Céke polgármesterétől tudtuk meg, hogy a 90-es évek közepén a vasút felkínálta a telket az önkormányzatnak. „Az előző polgármester visszautasította az ajánlatot. A vasút egy koronáért akarta átadni a tábort, de a falu nem kért belőle” – nyilatkozta lapunknak Slovjak. A vasút évi 380 euró ingatlanadót fizet a falu önkormányzatának. A vállalat igazgatóságától megtudtuk, hogy több próbálkozás után sem sikerült eladniuk a telket. „Vállalatunk nem tervezi az objektum felújítását”– közölte Martina Pavlíková, a vasút szóvivője.  
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?