<p>Bodak/Vajka/Szap/Kulcsod. Ma délutánra várják a Kis-Csallóköz térségében a Duna tetőzését. Tegnap délben a Dunaszerdahelyi Körzeti Hivatal vezetője rendkívüli állapotot hirdetett a régióban.</p>
Rendkívüli állapot a dunaszerdahelyi régióban
SZABÓ CSILLA
Medvén, Szapon, Bodakon és Vajkán egész héten folynak az előkészületek. A falvakat leginkább a belvíz fenyegeti, de egyelőre sehol sem volt szükség homokzsákokra. Bodakon és Vajkán az árvíz elől menekülő állatok okoztak balesetet.
A felvízcsatorna és a Duna régi medre között fekvő településeket elsősorban a belvíz fenyegeti. A települések határában a szántóföldeken már feltört a talajvíz, a Duna tetőzésével várhatóan a házak pincéjében is megjelenik. Az erőmű az ár nagy részétől mentesíti a falvakat. „Reggel fél öttől 20 centimétert emelkedett a víz, 40–50 centimétert még biztosan fog. Most még a belvíz sem tört fel olyan mértékben, mint a korábbi árvizek során, az erőműnél tudják szabályozni a víz szintjét” – mondta Ágh László bodaki lakos. A településen a talajvíz szintje tegnap 75 centiméter volt, pár helyen már a pincéket is elöntötte. „A helyzet nem kritikus, ilyen árvizet többször is megéltünk a vízerőmű üzembe helyezését megelőző időszakban. A pincékben már szivárog a talajvíz, de az árvízvédelmi töltések stabilak” – közölte Álló Donát, vajka polgármestere, hozzátéve: bízik abban, hogy a lakosság evakuálására nem lesz szükség.
A belvíz veszélyezteti Medvét és Kulcsodot is, a szántóföldeken a töltés közelében több helyen áll a víz. A szóban forgó településeken a lakosság még nem jelentett jelentős talajvízszivárgást, Szapon tegnap délben vízátfolyás miatt lezárták a II/506-os út Medve felé vezető szakaszát. A vizet egyelőre nem tudják szivattyúzni, mivel ezzel az ellenkezőjét érnék el: a talajvíz gyorsabban növekedne. „Most kicsit korábban mutatkozott a belvíz, az áprilisi csapadékmennyiség miatt a földek vízzel telítettek, így sokkal hamarabb jelentkezik a talajvíz a faluban is” – mondta Both Tibor, Kulcsod polgármestere. Az árvíz és a belvíz levonulásával a térségben szúnyoginvázió fenyeget. A települések már erre is készülnek, viszont a védekezés anyagi hátterét már a falvaknak kell előteremteniük, mivel a törvény nem kötelezi az államot az árvíz-mentesítési munkálatok során a szúnyogok irtására. Egyszeri permetezés közel 1000 euróba kerül, a falvakban legalább 3–4 alkalommal kell elvégezni, hogy valóban hatásos legyen.
A katasztrófaturisták létszáma a Duna tetőzésével egyenes arányban növekszik, ami a munkálatokra és a vadon élő állatokra nézve egyaránt negatív hatással van. Az ár elől az állatok a töltésen keresztül próbálnak menekülni, de megriadva az embertömegtől, az elárasztott erdőkben pusztulnak el. Tegnap a reggeli órákban Bodak határában egy mentőautó az ár elől menekülő szarvassal ütközött.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.