Régi hagyomány új elemekkel

vágai  mikulás
Vága |

A helyiek szerint emberemlékezet óta tartanak mikulás napi felvonulást Vágán. A szokás nem sokban változott az évtizedek során, de nyolc éve a kultúrházban tartott megvendégeléssel ér véget.

A magyar nyelvhatáron fekvő Vágán minden évben megemlékeznek Szent Miklósról. Három mikulásnak, 7-10 ördögnek és néhány angyalnak öltözött önkéntes járja a falut. Előzetes egyeztetés alapján olyan házakba térnek be, ahol kisgyerekek laknak, akiknek ajándékot visznek. December 5-én 16 órakor indulnak el a templomból, majd miután körüljárják a falut, a kultúrházban jönnek össze. A menethez közben csatlakoznak a falubeliek, akiket az ördögök időnként meg is suhintanak a pálcáikkal, ha rosszalkodnak, illetve a terelgetik őket, nehogy elcsavarogjanak, letérjenek az útról. A kultúrházban folytatódik az ünneplés. Kubica Adrián, Vága polgármestere, aki néhány éve maga is beöltözik mikulásnak, az Új Szónak elmondta, a helyiek nem emlékeznek rá, mikorra vezethető vissza ennek a hagyománynak a kezdete, valószínűleg több mint száz éve minden évben megtartják.

„Nem sokat változott a szokás, mindig több csoport járta a falut, általában 2-3 mikulás és a kísérői. A családok a községi hivatalban előre jelezhetik, ha szeretnék, hogy a gyermeküket meglátogassák. Ez alapján tervezzük meg az útvonalat. Nyolc éve vagyok polgármester, azóta szervezünk összejövetelt a kultúrházban. A színpadon lévő díszletet Sári Karácsony Magdának köszönhetjük, minden évben ő tervezi és valósítja meg a szebbnél szebb hátteret, nagyszerű elképzelései vannak. A község minden évben 150 édességcsomag megvásárlásával járul hozzá a rendezvényhez, amelyeket az óvodás és az alapiskolás gyerekek kapnak meg. A felnőttek forralt bor, a gyerekek tea és üdítő mellett szórakozhatnak”

fogalmazott a polgármester. Vágán tehát 2014-ig a régi hagyományok szerint emlékeztek meg a Szent Miklóshoz kapcsolódó szokásokról, előtte ugyanúgy zajlott minden, mint ahogy az 1980-as évekből származó leírásban olvasható a Csemadok internetes archívumában. Feltehetően az azt megelőző időszakban is a régi hagyományokat követték. A polgármester hozzátette, hogy néhány évvel ezelőtt az egyik maskarást elütötte egy autó, ezért azóta biztonsági okokból a helyi tűzoltók kísérik a menetet.

Vága közel 2100 lakosának 60 százaléka magyar nemzetiségű. Kubica Adriántól megtudtuk, az 1990-es években ez az arány még 95 százalék volt. Úgy véli, az asszimiláció ellen a mikulás napi szokásokkal nem sokat tehetnek, de mindenképpen szeretnék továbbvinni ezt a nagyon régi vágai magyar népszokást.

Mikulás Vágán
Galéria
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?