<p>Dunaszerdahely/Kassa. Szlovákiában először Dunaszerdahelyen kapcsolódtak be a One Billion Rising nőkkel szembeni erőszak elleni világméretű tiltakozásba. Február 14-én, az úgynevezett V-Dayen több száz iskolás, fiatal nő és férfi hívta fel táncával a figyelmet a nők bántalmazására a városi művelődési központ előtti téren.</p>
One Billion Rising: Egymilliárd nő ébredése Dunaszerdahelyen

ÚJ SZÓ-TUDÓSÍTÁS
„Három nő közül egy erőszak áldozata lesz. Ez egymilliárd nő a világon. Európában naponta hét nő hal meg párkapcsolati erőszakban, és tíz nőből egy válik szexuális erőszak áldozatává nap mint nap” – mondta Sándor Denisza civil aktivista. A rendezvényt Habán Dana irányításával a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának Női és Gyermek-esélyegyenlőségi Bizottsága, a Phoenix Polgári Társulás és a Dunakademia Polgári Társulás szervezte.
„A Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának Női és Gyermek-esélyegyenlőségi Bizottsága azért alakult, hogy képviselje a szlovákiai nőket és gyermekeket. Az erőszakra nincs mentség, és senkinek sincs joga ahhoz, hogy bármilyen erőszakot elkövessen embertársán. Sajnos, ez még nálunk sem természetes, holott törvények írják elő, hogy a családon belüli, a nők és gyermekek elleni erőszak büntetendő” – mondta Bolemant Lilla, a Szlovákiai Magyarok Kerekasztalának Női és Gyermek-esélyegyenlőségi Bizottságának vezetője.
A kampány része, hogy Bálint-napon a világ több száz helyszínén ugyanarra a zeneszámra táncolják el sok millióan ugyanazt a koreográfiát. A Break the chain (Elszakítani a láncot) című dalra a dunaszerdahelyi Egészségügyi Szakközépiskola, a Ladislav Dúbrava Gimnázium és a Vámbéry Ármin Gimnázium diákjai mutatták be a koreográfiát, majd a közönséggel együtt többször eltáncolták. „Szlovákia eddig nem vett részt ezen a tiltakozó megmozduláson, és úgy gondoltuk, az országban először itt, nálunk, Dunaszerdahelyen megszervezzük. Úgy gondolom, ti, fiatalok tudtok változtatni a jövőn, mi csak megmutatjuk nektek az utat – mondta a rendezvény szervezője. Habán Dana elmondta, jó élmény volt számára, hogy amikor megszólította a város iskoláit, mindenki támogatta a megmozdulást. „Úgy gondoltuk, először a fiatalokat kell megszólítanunk, mert az ilyen helyzetben élőket nagyon nehéz kimozdítani, de a fiatalokban még tudatosítani tudjuk, hogy az erőszak nem megoldás” – közölte Habán Dana a rendezvény végén, majd hozzátette, nagy öröm, hogy fiúk is bekapcsolódtak a táncba, mivel a kampánynak ez a lényege: közösen kell összefognunk az erőszak ellen.
A kassaiakat nem mozgatta meg a nőket érő erőszak elleni küzdelem, a projekthez csupán tizenöten csatlakoztak a kelet-szlovákiai metropolisban.
Az erőszakot ellenző programot az A centrum a Kultúrpark épülete előtt szervezte meg. „A V-Day olyan társadalom víziója, amelyben a nők szabadon és biztonságban élnek. Ez egy gondolkodási forma, amely alapján az élet kreatív tevékenység, nem puszta túlélés. Addig fog tartani, amíg nincs vége a nők elleni erőszaknak” – közölte Dana Madejová programkoordinátor. Mint a világ más városaiban Kassán is a Szakítsd el a láncot (Break the chain) című dalra táncolták a résztvevők a pontosan meghatározott koreográfiát. A szervezők szerint már az is nagy siker, hogy 15-en összegyűltek, ugyanis a szlovák társadalom elzárkózik ez elől a kérdés elől, a nők nem beszélnek az otthoni megaláztatásaikról, de az emberek fokozatosan megnyílnak és idővel nő az érdeklődés. A táncot jövőre is megrendezik.
Sikeresebbnek bizonyult a szombati program, amikor Eve Ensler Vaginamonológok – című előadását mutatták be az Óvárosháza épületében. Mintegy százötvenen tekintették meg a darabot. Dana Madejová elmondta, meglepte őt a nagy érdeklődés, ugyanis a korábbi négy előadásra kevesebben voltak kíváncsiak. A mára már népszerűvé vált Vaginamonológokban, 1998-ban az első New York-i előadáson olyan hírességek szerepeltek, mint Susan Sarandon, Whoopi Goldberg, Wiona Ryder. A színdarabot Eve Ensler több mint kétszáz nővel tartott beszélgetése alapján írta meg, és a női erőt és szexszualitást méltatja. Kassán a Szlovák-cseh Női Alap (Slovensko-český ženský fond) támogatta az előadást a Megváltoztatjuk a nőket program keretében. Az előadásban az A centrum önkéntesei szerepeltek. (szcs, ke)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.