Királyrév. Homokzsákokkal erősítették meg szerdán a Feketevíz töltését Királyrév határában, ahol idén tavasszal minden eddiginél magasabb szintig áradt a folyó. Szerencsére ezúttal nem árvíz fenyegetett, csupán árvízvédelmi gyakorlat keretében mutatták be az érintetteknek a védekezés helyes módját.
Nyúlgátat építettek a királyrévi töltésen
Miután a községháza nagytermében Racskó Pál polgármester üdvözölte a résztvevőket, Miroslav Spál röviden elmondta, a vágsellyei igazgatóság alá tartozó vállalatnak összesen 196 alkalmazottja van, 100 község határában összesen 500 kilométernyi gátat felügyel, ezért egyszerűen lehetetlen, hogy vészhelyzet esetén a cég kizárólag saját embereivel lássa el az árvízvédelmet. Elsősorban a helyi lakosok segítségére kell támaszkodniuk, de nagyon fontos, hogy a gáterősítéseket szakszerűen végezzék, éppen ezért úgy döntöttek, évente tartanak a mostanihoz hasonló gyakorlatot.
Az idei tavaszi áradással kapcsolatban az igazgató elmondta, a víz szintje 38 centiméterrel magasabbra emelkedett, mint 1965-ben, amikor a víz áttörte a gátat. Ezt idén sikerült megakadályozni. A rendkívüli helyzetet az okozta, hogy a Duna és a Vág egyszerre áradt, ami nem megszokott jelenség. A szakemberek kiszámították, ha mindkét folyó egyszerre áradna az ún. százéves víz szintjére, akkor az idei tavaszi tetőzésnél 80 centiméterrel magasabbra emelkedne a víz szintje. A gyakorlati bemutató során elsősorban a buzgárokra hívták fel a figyelmet. Nagyon fontos ezen átszivárgások megállítása, különben alámosnák a töltést, és ez könnyen gátszakadást okozhatna. A szivattyúállomás melletti töltés lábánál homokzsákból épített, kör alakú akadályt szemlélhettek meg a résztvevők, de az igazgató felhívta a figyelmet arra, ha nincs elegendő homokzsák, a beton kútgyűrű, vagy a csatornaépítéseknél használatos nagy átmérőjű műanyag csőelem is jól felhasználható. „Ha pedig ilyesmi sincs kéznél, egy műanyag gyerekmedence is megteszi, egyszerűen kivágjuk a fenekét, és azt használjuk fel a buzgár elkerítéséhez” – adott praktikus tanácsot az igazgató. A zsákokat nem szabad teljesen megtölteni, mert a túlságosan megtömötteket hiába rakják szépen egymásra, rések maradnak közöttük, ahol átfolyik a víz. Több hasonló, hasznos tanácsot adtak a szakemberek, amit fontos tudniuk azoknak, akik szükség esetén részt vesznek majd az árvízvédelemben.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.