Nyugdíjfolyósítás külföldre

„Nyugdíjas vagyok és van egy Norvégiában élő barátom, aki szeretné, ha feleségül mennék és elköltöznék hozzá Norvégiába. Ha férjhez mennék és elköltöznék Norvégiába, a nyugdíjam továbbra is maradhatna itt Szlovákiában? Most folyószámlára utalja a Szociális Biztosító (saját nyugdíjam van, nem özvegyi).

„Nyugdíjas vagyok és van egy Norvégiában élő barátom, aki szeretné, ha feleségül mennék és elköltöznék hozzá Norvégiába. Ha férjhez mennék és elköltöznék Norvégiába, a nyugdíjam továbbra is maradhatna itt Szlovákiában? Most folyószámlára utalja a Szociális Biztosító (saját nyugdíjam van, nem özvegyi).

Ön esetében öregségi nyugdíjról van szó, így a házasságkötés semmilyen hatással nincs a nyugdíj jogosultságra. A helyzet csak akkor lenne más, ha özvegyi nyugdíjat kapna, mert akkor az új házasság megkötésének pillanatától már nem számítana jogosultnak. Ha tehát Ön úgy dönt, hogy házasságot köt és kitelepül Norvégiába, akkor az öregségi nyugdíját továbbra is folyósítani fogják Önnek. A 461/2003 Tt. számú a szociális biztosításról szóló törvény 116. paragrafusában foglaltak értelmében a nyugdíjakat havonta fizetik ki mindig a folyó hónapra vonatkozóan. A kifizetés elsősorban bankszámlára történik. A nyugdíj átutalható a házastárs számlájára is, amennyiben az beleegyezik és a jogosultnak is van hozzáférési joga a számlához. Más a helyzet ha a nyugdíjat a Szociális Biztosító külföldre folyósítja. Ekkor a kifizetés módja függ attól, hogy az adott országgal létezik-e kétoldalú megállapodás a nyugdíjak kifizetését illetően, mert akkor az alapján kell eljárni. Amennyiben nincs ilyen megállapodás, mint például Norvégia esetében, akkor a törvényben leírtak érvényesek: a nyugdíjat 3 hónapos intervallumokban fizetik ki visszamenőleg, ha a jogosult személy bizonyítja, hogy életben van. A Szociális Biztosítótóll kapott információ alapján a gyakorlatban ez a következőképp zajlik: A jogosult személynek informálnia kell a biztosítót a külföldi állandó lakhelyéről és arról, hogy milyen formában és hová kéri kifizetni a nyugdíját. A biztosító ezután a megadott címre minden 3. hónapban eljuttat neki egy formanyomtatványt, amelyet a jogosultnak kell kitöltenie majd aláírnia. A jogosult személy aláírását ezen a nyomtatványon hitelesíteni kell. A nyomtatványt ezután vissza kell küldeni a biztosítóba, mert ez a dokumentum szolgál igazolásul arról, hogy a nyugdíjra jogosult személy életben van. A biztosító ezután fizeti ki a megadott módon a nyugdíjat, mégpedig mindig 3 hónapra visszamenőleg. Ez azt jelenti, hogy például a januárra, februárra és a márciusra vonatkozó nyugdíjat csak áprilisban fizetik ki. Külföldi kifizetések esetén a pénzt mindig a magadott hazai vagy külföldi bankszámlára utalják.

Gulyás Éva, ügyvéd

A CLA, a Kalligram alapítvány jogelemző csoportjának munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?