A felvidéki forduló győztese, a Gorlo Volka (fotó: Go-photo)
Nyolcadik alkalommal rendezték meg a könnyűzenei szemlét
Az idei Szlovákiai Magyar Könnyűzenei Szemle szakmai zsűrije idén a nyolc döntős zenekar közül a gútai Gorlo Volkának ítélte az első helyért járó díjakat.
Ezúttal is Vásárúton rendezték meg a Szlovákiai Magyar Könnyűzenei Szemle döntőjét. A Kárpát-medencei Öröm a zene tehetséggondozó program felvidéki fordulójának célja a helyi magyar könnyűzenei tehetségek felkutatása, bemutatása és felkarolása, de ezúttal már a Magyarországról is érkezhettek jelentkezők.
Tágabbra nyitottuk a kapukat idén. Volt már korábban is szó arról, hogy Magyarország, illetve egész Kárpát-medence zenészei számára biztosítunk itt lehetőséget, ez évben meg is valósítottuk.
- mondta Lacza Gergely, a Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesülete (SZMAZE), az esemény főszervezője.
Pazar előadás és pazar díjazás
A döntőbe tíz nevező jutott be, de végül nyolcan jöttek el a megmérettetésre, a Cloudburst, Galda Levente, a Gorlo Volka, a HoryZone, Mr. George, a PerTwo, a Senel és Skylar. Minden zenekarnak és szólistának 15 perc műsoridőt biztosított a Szemle. A produkciókat szakmai zsűri értékelte, amit neves művészek alkottak, Kaszmán-Saróka Liliána, Balázs Sziszka, Bodnár Tibi, Michnya „Big Man” Róbert, Balla Igor, Vida Igor, Puss Tamás, Kovács Ákos, valamint Pap Tibor. Az első három helyezett egy zenés-beszélgetős portréműsorban vehet majd részt a Pátria rádióban, de számos más értékes díjat zsebelhettek még be a helyezettek. A 8. Szlovákiai Magyar Könnyűzenei Szemle győztese a gútai Gorlo Volka zenekar lett, akik meghívást kaptak a 2022. évi Öröm a Zene Tehetségkutató magyarországi döntőjébe, ahol a zenekarok a 3 millió forint értékű fődíjért indulhatnak, valamint a Hangfoglaló Program támogatása, amit egy lemez és videoklip készítésére fordíthatnak. Megírják számukra a Hangfoglaló program kezdő zenekarok segítésére kiírt pályázatot. Az atempo.sk és a Szlovákiai Magyar Zenészek Egyesülete (SZMAZE) egy egy éven keresztüli kiemelt médiamegjelenést biztosít nekik, emellett a jövő nyári Ladánybene 27 nagykoncert előzenekara lehetnek és még idén ősszel felléphetnek a dunaszerdahelyi NFG klubban. A további díjazottak is remek lehetőségeket kaptak tehetségük kibontakoztatásához és ahhoz, hogy tovább bizonyítsák rátermettségüket nem csak rajongóik, hanem a helyi zenész szakma számára is. A második helyet a krasznahorkaváraljai HoryZone kapta meg, akik stúdióidőt nyertek, továbbá részt vehetnek az idei tatabányai Peron Music Tehetségkutatón. Felléphetnek a nagymegyeri Big Man Pubban és az NFG klubban és nekik is megírják a Hangfoglaló program kezdő zenekarok segítésére kiírt pályázatot. A harmadik helyet a zselízi PerTwo szerezte meg, akiknek három, vagy több rögzítése esetén egy dalt ingyen elkészít a soporoni MD Stúdió. Ezenkívül a SZMAZE egy egy éves kiemelt médiamegjelenést biztosít facebook csoportjában, valamint meghívást kaptak a jövő évi Samaria Jazz Fesztiválra, számukra is megírják a Hangfoglaló program kezdő zenekarok segítésére kiírt pályázatot, és az NFG klubban is várják őket. A 17 éves pázmándi Herter Skylar is díjazott lett, akit szintén meghívást kapott az NFG klubba és a Big Man Pubba is. Neki is megírják a Hangfoglaló program kezdő zenekarok segítésére kiírt pályázatot, ráadásul felléphet a Phoenix RT tavaszi koncertkörútjának több állomásán is.
Igényesebb zenét!
Nagyobb fesztiválokon ugyan nem láttam ezeket az zenekarokat, akik most itt felléptek, viszont falunapokra biztosan el lehetne hívni őket. Tény, hogy aki egyedi zenét játszik, mindenféleképpen kilóg a sorból, mindegy, hogy milyen zsánerben utazik. Ez a verseny azért egy jó dolog, mert így van esélyük arra, hogy a magyarországi Öröm a Zene Tehetségkutató döntőjében, a 25 zenekar között a mi nyertesünk is, a Gorlo Volka is megmutatkozhasson.
– mondja Lacza Gergely bizakodva. A nézőközönség is fontosnak tartja, hogy igényesebb zenét is hallgathasson közösségi eseményeiken. Ha nem élőzenéről van szó, akkor is olyan zenei palettát kellene mutatni nekik, ami sokkal színesebb a mostaninál.
Értékeljük az embereket annyira, hogy megadjuk a lehetőséget az olyan helyi formációknak is, akik valóban tehetségesek, és ne csak ugyanazt a stílust, a mulatóst, a gépzenét és a klasszikus tánczenéket propagáljuk, hanem bízzunk a közönség ízlésében annyira, hogy merjünk nekik újat mutatni.
– mondja Lacza Gergely.
Több környékbeli község falunapjain a közönség között járva azt hallottam, hogy amellett, hogy sokan szeretik ezeket a fajta zenéket, sokan vannak olyanok is, akik elvárnának igényesebb előadásokat. Egy tehetséges zenekar felvonultatása az egyfajta tisztelet kifejezése is a hallgatóság felé. Ez a fajta falusi szórakoztatás pedig, ami jelenleg zajlik felvidéki községeink többségében, még inkább hozzájárul ahhoz, hogy sztereotipizálja a kistérségi szórakoztatást és tovább mélyítse a falu és város közötti mesterségesen kreált kulturális szakadékot.
– teszi hozzá.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.