A különböző rovarok által terjesztett betegségekről kezdődött tegnap kétnapos konferencia, melyre 14 hazai, cseh és lengyel szakembert hívtak meg.
Nő a kullancs-csípéstől megbetegedők száma
A különböző rovarok által terjesztett betegségekről kezdődött tegnap kétnapos konferencia, melyre 14 hazai, cseh és lengyel szakembert hívtak meg.
Hazánkban és a környező országokban az utóbbi két évben főleg a kullancs elleni harc jelent egyre nagyobb problémát, mivel rohamosan nő a csípés általi megbetegedések száma. Míg tíz évvel ezelőtt az esetek száma nem érte el a háromszázat, tavaly nyáron megközelítőleg ezer beteget kezeltek kullancs-csípés miatti fertőző betegséggel, mindenekelőtt a rendkívül veszélyesnek számító vírusos agyhártyagyulladással. Ennek egyik fajtája – a boreliózus – közvetlen csípés által kapható meg. Másik fajtája nehezebben diagnosztizálható, mivel közvetetten terjed, nem megfelelően hőkezelt juhtej vagy kecsketej fogyasztásával. A kullancs ugyanis előszeretettel fogyasztja e két állatfaj vérét, és mivel hazánkban egyre több helyen készítenek tejtermékeket juhtejből és kecsketejből, a higiéniai előírások betartása és a fokozott minőségellenőrzés rendkívül fontos. Branislav Peťko, a Szlovák Tudományos Akadémia parazitológiai intézetének kutatója, a kassai konferencia egyik szervezője elmondta, hogy a világon mintegy háromszáz kullancsfaj él, ezek némelyikének csípése akár azonnali halált okozhat, ám hazánkban szerencsére közülük egy sem őshonos. Fontos azonban, hogy a nálunk nyilvántartott öt fajta csípésével az emberi szervezetbe kerülő mikroorganizmusok ellen hatékonyan tudjunk védekezni.
A konferencián az utóbbi évtized eredményeit ismertetik a szakemberek, a szervezők szerint laikusoknak hasznos lehet ellátogatni az Állatorvosi Intézetbe, mivel „első kézből” kaphatnak jótanácsokat a megelőző védekezést illetően.
Az orvosokat természetesen a legújabb gyógymódok és az újonnan kifejlesztett gyógyszerek érdeklik, szó esik továbbá a rovarok által terjesztett egyéb fertőzésekről, főleg a bélbetegségekről, melyekkel leggyakrabban gyermekorvosok találkoznak. Sok szülő nem tudatosítja, mekkora veszélynek vannak kitéve a városi homokozókban játszó gyerekek. Sok lakótelepi négylábú végzi ugyanis dolgát a homokozókban, melyek homokját gyakran éveken át nem cserélik. Veszélyeztetett helyzetben vannak a cigánytelepeken, rossz higiéniai körülmények közt élők, ritkán tisztálkodók is. A Kassa-környéki járásban az utóbbi néhány évben ugrásszerűen megnőtt a fertőzéses esetek száma. (juk)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.