Nemzeti jelkép van, tankönyv nincs Párkányban

Párkány |

<p>Az állami jelképek már hiánytalanul megérkeztek, a tankönyvhiány viszont állandósult a párkányi Ady Endre Alapiskolában. A hetedik osztályban – jobb híján – minden tanóra elején kiosztják, a tanítási óra végén pedig összeszedik a könyveket.</p>

A tanévkezdés napján több iskolában hiányoztak a szlovák állami jelképek. A párkányi magyar tanítási nyelvű alapiskola sem kapta meg a megrendelt csomagot, amely csak néhány napja érkezett meg. A tantermek falára már több éve kifüggesztették a magyar Himnusz és Szózat szövegét, amelyek mellé most felkerültek a szlovák hazafiasság szimbólumai is.

„Más iskolákhoz hasonlóan mi is krónikus tankönyvhiánnyal küzdünk. Míg más országokban az iskolai reformok bevezetését próbaidőszak előzi meg, amelynek során megmutatkoznak az esetleges hiányosságok, addig nálunk nem volt lehetőség a csorbák kiköszörülésére. A tankönyvhiány elsősorban a hetedik osztályban okoz gondot. Az új tantervekhez kell igazodnunk, amelyekhez hiányoznak a könyvek és a munkafüzetek. Jobb híján a régi tankönyveket használjuk, amelyeket óra elején kiosztunk, tanítási óra végén pedig összeszedünk a tanulóktól. Rengeteg pluszmunka hárul a pedagógusokra és a diákokra is. A feladatlapokat, munkafüzeteket fénymásoljuk, amihez nagyon sok papírra van szükségünk” – vázolta a tankönyvhiány miatt kialakult helyzetet Fodor Zsuzsanna, az Ady Endre Alapiskola igazgatója.

Idén összesen 84 elsős kezdte meg tanulmányait a párkányi magyar alapiskolában. A szlovák alapiskolába 57 elsőst írattak. Az Ady Endre Alapiskolában így négy első osztályt nyitottak. Nagy sikere van a tavaly bevezetett egész napos iskolának. Kellő érdeklődés mellett elképzelhető, hogy jövőre már két első osztályban vezetik be ezt a szervezési formát. Előnye, hogy a gyereknek otthon nem kell tanulással és leckeírással foglalkoznia. Pedagógusok irányításával az iskolában írják meg a házi feladatot, a tanulók a tankönyveket és füzeteket csak hétvégén viszik haza. „Szeretném hangsúlyozni, hogy nem valamiféle új módszerről, csupán egy más szervezési formáról van szó. A hangsúly a differenciáláson, a szervezésen illetve a tanító és a napközis nevelő együttműködésén van. A leckeírást, az olvasás illetve számolás gyakorlását és a verstanulást a pedagógusok a gyerekek egyéni képességeihez, tempójához igazítják. A tananyag mennyisége miatt ezt a szervezési formát csak első és második osztályban tudjuk alkalmazni” – mondta Fodor Zsuzsanna.

Az iskola idén ünnepli fennállásának 60. évfordulóját. Erre az alkalomra új évkönyvvel és egy érdekes ötlettel – a tanítók fájával készülnek. A fán helyet kapna minden pedagógus neve, aki legalább öt évig dolgozott az intézményben. Az idei tervek között szerepel az iskolai étkezde és a futópálya felújítása is, amihez önkormányzati segítségre van szükség.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?