Nagyszülei házát ajánlotta fel a falunak egy helyi lakos – megnyílt a tájház

Lakossági összefogással és a Csemadok támogatásával szeptemberben tájház nyílt Kétyen. Peszek István helyi lakos januárban döntött úgy, hogy nagyszülei házát erre a célra ajánlja fel.KétyA régi parasztházba ily módon élet költözött.

Lakossági összefogással és a Csemadok támogatásával szeptemberben tájház nyílt Kétyen. Peszek István helyi lakos januárban döntött úgy, hogy nagyszülei házát erre a célra ajánlja fel.

Kéty

A régi parasztházba ily módon élet költözött. Legutóbb a helyi alapiskolásoknak tartottak itt rendhagyó régióismereti foglalkozást.

„Sokat morfondíroztunk azon, hol és hogyan tudnánk tájházat nyitni, ahol a padlásokon, kamrákban kallódó és szekrényekben porosodó helyi értékeink méltó helyet kapnának. Peszek Istvánnak köszönhetően januárban ez a probléma megoldódott. Szimbolikus bérleti díj – évi egy euró – ellenében a Csemadoknak adta nagyszülei házát” – nyilatkozta Molnár Tímea pedagógus, a Csemadok helyi szervezetének elnöke. Lakossági összefogással három helyiséget sikerült tatarozniuk és berendezniük. Az egykori tisztaszoba helyén a Csemadok helyi szervezetének székhelye működik. A konyhát és a hátsó, gerendás szobát korabeli bútorokkal és használati tárgyakkal rendezték be. A tájház egyik büszkesége a fekete menyasszonyi ruha lett, amit az arák a húszas-harmincas évekig viseltek az esküvőjükön.

„Múzeum helyett élő tájházat akartunk létrehozni” – mondta Molnár Tímea. Elhatározásukhoz híven már több rendezvényt tartottak a tájházban. Legutóbb a helyi egyházi óvoda és iskola nyolcadikosainak és kilencedikeseinek tartottak rendhagyó helyismereti foglalkozást. „Magyarórán régi szavak gyűjtése közben kiderült, hogy a mai fiatalok zöme nem ismeri a didellét. Ekkor merült fel az ötlet, hogy egy a tájházban akár el is készíthetnénk ezt az egykor kedvelt finomságot” – mondta a pedagógus. A gyerekek izgatottan készültek az eseményre. Nagyszüleiket kérdezgették, melyik háznál mi volt a szokás, mákkal vagy prézlivel ették-e a didellét, amit más vidékeken dödölleként, derelyeként vagy barátfüleként is emlegetnek. „A gyerekek csoportokban dolgoztak. A tészta elkészítésétől az ízesítésig mindenbe bekapcsolódtak. Öröm volt nézni a lelkesedésüket” – mondta a pedagógus. A rendezvénysorozat novemberben adventi koszorúk készítésével folytatódik.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?