Mire a falevelek lehullanak

<p>Párkány. Vilmos német császár szállóigévé vált mondata lett a címe annak a kiállításnak, amelyet az 1. világháború centenáriumának emlékére rendezett a Párkányi Városi Múzeum. Az esemény kapcsán a Limes Anavum Polgári Társulás Harcok mezején címmel történelmi konferenciát tartott.</p>

GULYÁS ZSUZSANNA

„Mire a falevelek lehullanak, győztes katonáim itthon lesznek” – vélte Vimos német császár, amikor 1914 nyarán hadba küldte katonáit. Nem számolt a négy évig tartó véres küzdelemmel, amely 15 millió ember életét követelte. A Limes Anavum Polgári Társulás által szervezett konferencia számtalan olyan apró részletre és összefüggésre világított rá, melyek nem szerepelnek a tankönyvekben. A Párkányi Városi Múzeum tartalmas kiállítással emlékezik a köznyelvben nagy háborúként emlegetett történelmi eseményre.

„Ha ránézünk egy általános mozgósítást elrendelő plakátra, a szuronyokra és a géppuskára, felmerül bennünk a kérdés, mit keres a bényi, a köbölkúti, a muzslai katonákon tengerész egyenruha, hogy kerültek oda? Ezen a kiállításon itteniek portréi néznek ránk. A történelem úgy jön közel hozzánk, ha arcokat látunk, ha neveket tudunk említeni, nagyapáinkét és dédapáinkét, akik ott voltak, akiken átgázolt a történelem” – mondta a kiállítás megnyitóján Illésfalvi Péter hadtörténész. A kiállítás a helyi vonatkozások mellett tágabb kitekintést is nyújt. Átfogó képet ad a száz évvel ezelőtti eseményekről: nemcsak a háborúról, hanem a hétköznapi életről, a gyermeküket, kedvesüket, férjüket és édesapjukat hazaváró családokról is. „A gyűjtemény nagy része Kvitek Marián magángyűjtőtől származik. Néhány kiállítási tárgy viszont – például a ritkaságnak számító Schwarzlose M 07-es típusú géppuska – az oroszkai Military Historical Museum révén került Párkányba” – mondta Juhász Gyula, a városi múzeum igazgatója. A kiállításon a családi otthon melegét szimbolizáló ebédlő- és íróasztal, a meghitt pillanatokat idéző személyes tárgyak éles ellentétét képezik a lőfegyverek, rohamsisakok és a katonai egyenruhák. A frontról küldött képeslapok, levelek és a családi portrékon katonaruhában feszítő családfők szívbemarkoló látványa megrendíti a látogatót.

A kiállítás október végéig látható a Vámház köz 2-es szám alatti múzeumban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?