Lakókocsis kirándulásra indulunk. Kempingekben és a szabadban fogunk táborozni. Észak-európai országokat céloztunk meg: Finnország, Svédország és a végállomás Norvégia. Kutyánkat is szeretnénk magunkkal vinni, ha nem ütközünk adminisztratív akadályokba.
Lakókocsis kirándulásra indulunk. Kempingekben és a szabadban fogunk táborozni. Észak-európai országokat céloztunk meg: Finnország, Svédország és a végállomás Norvégia. Kutyánkat is szeretnénk magunkkal vinni, ha nem ütközünk adminisztratív akadályokba. Sajnos ma már mindenre túl sok szabály vonatkozik, még az állattartás és a négylábú kedvencünkkel való utazás is előzetes jogi konzultációt igényel. Egy bulvárlapban például azt olvastuk, hogy az olasz hatóságok elkobozták egy átutazó kutyáit. Az ilyen és ehhez hasonló kellemetlenségeket mindenképp el szeretnénk kerülni. Mi kell ahhoz, hogy labrador kutyuskánkat magunkkal vihessük?
A kedvtelésből tartott állatok nem kereskedelmi célú, EU-n belüli mozgására vonatkozó állat-egészségügyi követelményeit a 998/2003-as közösségi rendelet tartalmazza. A rendelet hatálya Norvégiára is kiterjed és a következő, tulajdonosuk kíséretében más tagállamba utazó állatokra vonatkozik: kutyákra, macskákra, görényekre, házinyulakra, madarakra (kivéve a baromfit), rágcsálókra, hüllőkre, kétéltűekre, gerinctelenekre (kivéve a méheket és rákféléket) és a trópusi díszhalakra.
A Szlovákiában született, kedvtelésből tartott kisállatokat egy adatbázisban (Centrálny register spoločenských zvierat) tartják nyilván, melyet a szlovákiai Állatorvosok Szövetsége vezet. Az adatbázis elérhető a www.crsz.sk honlapon. A külföldre utazó kisállatokat elsősorban azonosítóval kell ellátni. Ez lehet az ISO11784 normának megfelelő mikrocsip, úgynevezett transzponder, illetve némely tagállamban a tetoválás is. A tetoválás azonban csak akkor elfogadott, ha 2011. július 3-ig volt elvégezve és tisztán olvasható. Az Egyesült Királyságban, Írországban és Máltán viszont csak a transzpondert ismerik el érvényes azonosítóként.
A kisállatnak érvényes útlevél kell, melyet a 39/2007-es törvény szerint állít ki az illetékes állatorvos. Az útlevélnek igazolnia kell, hogy a házi kedvenc eleget tesz a hazai és közösségi szabályozás szerinti állat-egészségügyi előírásoknak – elsősorban annak, hogy oltás elvégzésére felhatalmazott állatorvos beoltotta veszettség ellen. Az oltást legalább 21 nappal a kiutazás előtt kell elvégezni. Az újraoltásokat is be kell jegyezni az útlevélbe. Némely tagállam, így Finnország és Svédország is kiegészítő nemzeti követelményeket is támaszt – az általuk előírt, más betegségek elleni intézkedéseket is el kell az állaton végezni, ha az a területükre lép. Ha a tulajdonossal együtt utazó állat nem felel meg az előírásoknak, az illetékes tagállam hatósága visszaküldheti azt, elkülönítheti, ill. indokolt esetben akár le is ölheti.
A bonyodalmak elkerülése érdekében érdemes utazás előtt konzultálni az illetékes szervekkel. Első lépésként a szlovákiai Állat-egészségügyi és Élelmiszer-ellenőrző Hivatal (Štátna veterinárna a potravinová správa SR) honlapjának áttanulmányozását javaslom: www.svps.sk.
Veszelei Viktória, jogász
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.