Magyarországon dolgozom, naponta járok a munkahelyemre a Csallóközből. Mivel a kollégám, akivel együtt szoktam utazni, lassan nyugdíjba vonul, hamarosan vennem kell egy autót. Nyugatról szeretném behozni a kocsit. Szlovákiában jelenteném be.
Mi a teendőm, ha külföldön veszek autót?
Magyarországon dolgozom, naponta járok a munkahelyemre a Csallóközből. Mivel a kollégám, akivel együtt szoktam utazni, lassan nyugdíjba vonul, hamarosan vennem kell egy autót. Nyugatról szeretném behozni a kocsit. Szlovákiában jelenteném be. Milyen szabályokra hivatkozzunk, ha a rendőrök firtatnák a szlovák rendszámot, és hogyan változna a kollágám helyzete, ha nyugdíjasként átköltözne Magyarországra vagy ha nyaralót venne ott.
Az Európai Unió egy másik tagállamában vásárolt gépkocsit olvasónk hazavontathatja – hivatásos járműszállítót bízhat meg a behozatallal – vagy hazavezetheti. Ez utóbbi esetben kell, hogy legyen a gépkocsinak rendszámtáblája és érvényes felelősségbiztosítása. Ha még nincs rendszáma az autónak, ideiglenes rendszámot kell kérni a vásárlás helyén (a kereskedő segíthet az intézkedésben). Egy másik tagállam nem tagadhatja meg az ideiglenes rendszámmal ellátott gépkocsi beléptetését, kivéve, ha annak közlekedésbiztonsági oka van, ha az ideiglenes engedély lejárt vagy ha az autó lopott. Ha a gépjármű az adott tagállamban már regisztrálva van, végleges kiviteli eljárást kell kezdeményezni.
Olvasónk Szlovákiában lakik és Magyarországon dolgozik. Ha saját gépkocsiját használja a lakóhelye és a munkahelye közötti rendszeres ingázáshoz, abban az országban kell nyilvántartásba vetetnie, és ott kell a gépjárműadót fizetnie, ahol szokásos tartózkodási helye van – nem a munkavégzés államában.
A 83/182-es számú, az egyes szállítóeszközök valamely tagállamba egy másik tagállamból való ideiglenes behozatalának Közösségen belüli adómentességéről szóló irányelv 7. cikke és a 2009/ 55-ös, a magánszemélyek tulajdonának valamely tagállamból történő végleges behozatalára alkalmazandó adómentességekről szóló irányelv 6. cikke alapján egy adott személy szokásos tartózkodási helye abban a tagállamban található, ahol naptári évenként legalább 185 napot tartózkodik foglalkozási és személyes kötődései révén; foglalkozási kötelékek nélküli személy esetén pedig olyan személyes kötelékek miatt, amelyek szoros kapcsolatot létesítenek a személy és a tartózkodási hely között. Ha viszont a foglalkozása más helyhez köti, mint a személyes kötelékei, és ha ennek következtében gyakran két vagy több tagállamban levő különféle helyeken tartózkodik, szokásos tartózkodási helynek azt a helyet kell tekinteni, ahová a személyes kötelékek kapcsolódnak, ha arra a helyre rendszeresen visszatér. Ez utóbbi feltétel nem alkalmazandó olyankor, amikor meghatározott időtartamú munkavégzés céljából tartózkodik egy tagállamban.
Veszelei Viktória jogász
(A cikk tájékoztató jellegű, nem minősül jogi tanácsadásnak.)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.