<p>Megvétózta a város két magyar alapiskolájának összevonását Horváth Árpád polgármester. Elmondta, lépéséhez a helybeliek ellenállása és az MKP elnökségének álláspontja is hozzájárult. </p>
Az MKP elnökségének hétfői ülésén részt vett Horváth Árpád is, és részletesen kifejtette, mi indokolta a gútai képviselő-testület döntését. Az MKP tegnap reggel nyilatkozatot adott ki: „A gútai iskolaügyi helyzet összetettségét megismerve megértettük, hogy a helyi viszonyok közt a képviselő-testület által jóváhagyott megoldás működőképes lehet, azonban össztársadalmi hatása miatt mégis kijelentjük: a két iskolát továbbra is meg kell tartani.” Az MKP egyben felkérte az önkormányzatot az iskola-összevonásra irányuló határozat felfüggesztésére.
Újra terítékre kerülhet
A Rákóczi és a Corvin Mátyás Alapiskola összevonását január 30án 12 képviselő szavazta meg, négyen ellene voksoltak. Ezután aláírásgyűjtés indult a városban, széles körű lakossági tiltakozással akarták rábírni a polgármestert a döntés megvétózására. „Az aláírásgyűjtést egyelőre nem állítjuk le, hiszen a testület tagjai kérhetik a határozat újbóli tárgyalását. Ha másodjára is elfogadnák, akkor a polgármesternek nem lenne lehetősége ismételten vétózni” – mutatott rá Kertai Krisztián, a petíciós bizottság elnöke.
A probléma maradt
Horváth Árpád kifejtette: túl nagy indulatokat gerjesztett a határozat, amellyel az évek óta fennálló gondokat (aggasztó demográfiai mutatók, ellentét a két iskola között, aránytalanságok a beíratott gyerekek számában) szerették volna kezelni. „Az elmúlt napokban kiderült, a döntést nem támogatják a polgárok, talán túl sok volt a megválaszolatlan kérdés, az egyéni ambíciók, érdekek keltette bizonytalanság – mondta. – Megmutatkozott az is, hogy az itteni döntés hatással lehet a szlovákiai magyar iskolaügy egészére. Ezért úgy döntöttem, nem írom alá a határozatot.” A polgármester nem tartja valószínűnek, hogy a vétó letörése érdekében a képviselők újratárgyalnák az indítványt. Arra is rámutatott, maga a probléma nem szűnt meg, a közeljövőben hosszú távú megoldást kell találni. Gútán két önkormányzati és egy egyházi magyar alapiskola, valamint egy szlovák alapiskola működik, ezek versengenek kevesebb mint 100 (lesz olyan év, hogy csupán 75) kiselsősért. Míg tavaly az önkormányzat megszabta, hogy a városi fenntartású iskolákban 2-2 első osztály nyílhat, idén nem lesz ilyen megkötés, szabad kezet kapnak az iskolák.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.