A kassai Louis Pasteur Egyetemi Kórház (UNLP) transzplantációs központjának orvosai Szlovákiában először alkalmazták az úgynevezett hipotermikus mechanikus perfúziós módszert, amikor egy vesét távolítottak el egy donorból. Ez a technika lehetővé teszi, hogy az adományozott vesét jobb állapotban tartsák a transzplantáció előtt.
Meghosszabbították a vese élettartamát, miután eltávolították a donor testéből
Miután a vesét eltávolították a donor testéből, egy speciális készülékhez - egy szivattyúhoz - csatlakoztatják, amely egy négy Celsius-fokos tartósító oldatot pumpál át a vesén. Ez a készülék biztosítja, hogy a vese akkor is „működőképes” maradjon, amikor már nincs a szervezetben, ugyanakkor lehűl, ami lassítja a károsodását.
„A vesét egy eldobható steril készlet segítségével csatlakoztatják a perfúziós géphez, a veseartériát pedig egy speciális kanül segítségével a géphez. A szerveket a perfúzió során a perfúziós körbe integrált membránoxigenizátor segítségével oxigénnel lehet ellátni. A perfúzió során az áramlási és nyomásértékek monitorozhatók, értékeik pedig a készülék kijelzőjén jelennek meg” - magyarázta a technológiai újdonságot Igor Gaľa, a transzplantációs osztály vezetője.
Alapesetben a vesét a donor testéből való eltávolítás után a lehető leghamarabb, legfeljebb 24 órán belül át kell ültetni. Az új eljárással azonban az orvosok a kórház szerint akár 48 órán át is tárolhatják a vesét a tényleges átültetés előtt.
„Így több időnk van arra, hogy felkészítsük a beteget a transzplantációra, és biztosítsuk, hogy a transzplantáció a lehető legzökkenőmentesebb legyen. Ez csökkenti annak kockázatát, hogy a vese nem működik megfelelően a transzplantáció után” - mondta az osztály vezetője.
A kórház arról számolt be, hogy az újítás különösen hasznos az olyan donorok számára, akik idősek, vagy akiknek a veséje várhatóan hosszabb ideig lesz a testen kívül, mielőtt átkerül. Akkor is nagy segítséget jelent, ha kombinált transzplantációra van szükség, például egy vesét szívvel vagy májjal együtt kell átültetni. A mechanikus perfúzió alkalmazása ideális az úgynevezett marginális donorok esetében, akiknél a transzplantáció utáni lefolyás jelentősen javul.
Ezenkívül a hipotermikus mechanikus perfúzió teret teremt az átültetett szerv életképességének és minőségének értékelésére.
„Ennek az innovatív módszernek köszönhetően jelentősen megnő az esélye annak, hogy az adományozott vese megfelelően fog működni a transzplantáció után, és a betegek, akik megkapják, jobb kilátásokkal rendelkeznek a gyógyulásra” - zárta Gaľa.
Dr. David Adandedian, az UNLP I. sebészeti klinikájának munkatársa szerint a mechanikus perfúzió a szervátültetés előtti szervkonzerválás legmodernebb módja.
„Eddig steril jégzúzalékban tároltuk a veséket az eltávolításuk után, most azonban perfúzióban tárolhatjuk őket” - mondta.
Ez szerinte azt is lehetővé teszi, hogy nagyobb számú beteget menthessünk meg.
(tasr)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.