Annak dacára, hogy csak ma ünnepeljük az 1848/49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 156. évfordulóját, számos dél-szlovákiai településen már a hétvégén megemlékeztek történelmünk egyik legnagyszerűbb eseményéről.
Március 15-e máig lelkierőt ad
A kápolnaparkban gyűltek össze szombaton a gútaiak, hogy az 1848–49-es szabadságharcra emlékezzenek. Lengyel István alpolgármester ünnepi beszédében arra hívta fel a figyelmet, hogy legnagyobb nemzeti ünnepünk máig lelkierőt ad és biztatást jelent minden magyar számára. „Bennünk, az anyaország határain kívül élőkben erősíti az egyetemes magyarsághoz való tartozás, és egyben az Európához való tartozás érzését” – mutatott rá. Szólt továbbá arról, hogy március 15-én a modern polgári Magyarország születésnapját is ünnepeljük. Elek László esperes-plébános azokra a változásokra emlékeztetett, amelyeket 1848 tavasza a lelkekben eredményezett. „A forradalom megpezsdítette az emberek vérét, élesítette elméjüket és erősítette karjukat” – mondta. A megemlékezésén jelen volt Bugár Béla, az MKP elnöke és Fehér Miklós, Nyitra megye alelnöke is. A koszorúzást követően a Kis-Duna Menti Rockszínház Társulat „Ember kell a gátra” című zenés-irodalmi összeállítását tekinthették meg az érdeklődők.
Vajka
A mintegy 400 fős csallóközi faluban a második világháború óta először most szombaton emlékeztek az 1848-as márciusi eseményekre. A világháború áldozatainak emlékművénél tartott ünnepségen a Vajk Polgári Társulás képviselői elhelyezték koszorúikat. Velük együtt emlékeztek a komáromi Szüllő Géza Polgári Társulás vezetői is. Ezt követően filmvetítésre került sor: a társulás két vezetője, Petheő Attila és Fehér Csaba komáromi önkormányzati képviselők bemutatták a Visszatért a Felvidék! című dokumentumfilmet. A film után főleg az 1938-as visszacsatolást átélt idős falubéliek elevenítették fel korabeli élményeiket.
Kassa
A hagyományokhoz híven Kassán négy honvéd sír megkoszorúzásával kezdődtek a megemlékezések az 1848-as forradalomra és szabadságharcra. A kassai köztemetőben szombaton délelőtt Klinkovics Gábor sírjánál – aki tizenhat évesen tüzérként vett részt a szabadságharcban, majd később fivérével Kassán megalakította a Felső-magyarországi Rákóczi Múzeumot – Halász György, a Henszlmann Imre Helytörténeti Társaság elnöke mondott emlékbeszédet, aki fontosnak tartotta kiemelni, hogy történelmünk nagy eseményeinek igenis van üzenete a 21. század számára, „... már csak azért is, mert a szabadság eszméinek nincs életkora és nem ismer határokat sem. A lehetőség, mely ezekből az eszmékből származik, nagyon is a jövő lehetősége”– mondotta a szónok, arra kérve a jelenlévőket, hogy ezúttal a negyvennyolcas szabadságharc áldozatain kívül azokról is emlékezzenek meg, akiket Kassán 1919-ben dr. Vavro Šrobár, az Ideiglenes Szlovák Kormány elnöke rendeletben tiltott meg szabadságjogaik gyakorlásában, sőt katonái a ledöntött honvéd szobor előtt az ünneplő tömegbe lőttek, ahol Ördög Ilona 37 éves háztartásbeli és Hervacsics Aranka 13 éves újságáruslány életét vesztette, majd a további megtorlások során magyarságáért életével fizetett Tirpák Béla, Tepper József, Stock Béla, Herdiczky László és Jámbor József. A kassai szombati koszorúzási ünnepségen a honvédsírokra Varga György, a Magyar Köztársaság kassai főkonzulja, Filipko József, az MKP kassai szervezetének elnöke, Kolár Péter a Csemadok elnöke, a Thália Színház igazgatója, valamint Halász György, a Henszlmann Imre Helytörténeti Társaság elnöke helyezte el az emlékezés virágait. Vasárnap este, a Thália Színházban megrendezett emlékesten Várady Lajos, a Határon Túli Magyarok Hivatalának főtanácsosa mondott ünnepi beszédet, aki egyebek mellett annak a meggyőződésének adott hitet, történelmi esély van arra, hogy a magyarok az Európai Unión belül megerősödjenek.
Királyhelmec
A hét végén a Bodrogköz több településén rendeztek ünnepségeket az 1848/49-es magyar szabadságharc tiszteletére. Péntek délután a királyhelmeci városi művelődési központban Katona Tamás budapesti történész tartott egyedi hangvételű előadást a márciusi ifjakról. A megemlékezésen Róka Szabolcs budapesti lantművész, a helyi Árvalányhaj énekkar és a királyhelmeci színjátszó csoport is fellépett. Ágcsernyőben kétnapos rendezvénynyel tisztelegtek a szabadságharc emlékének. Szombaton a helyi fiatalok a művelődési házban mutatták be emlékműsorukat. Vasárnap a református templomban ökumenikus istentiszteletet tartottak, amelyet koszorúzás követett. A rendezvényen Bogoly János helytörténész mondott ünnepi beszédet. Nagytárkányban a Csemadok alapszervezete vasárnap rendezett ünnepélyes megemlékezést, melyen az alapiskola diákjai és a helyi éneklőcsoport is fellépett. Ma 17.00 órai kezdettel a királyhelmeci városháza előtti téren tartanak koszorúzással egybekötött megemlékezést. A rendezvényen ünnepi beszédet mond Nagy Dezső, a város polgármestere. A résztvevők fáklyásmenete ez után a művelődési ház épülete elé vonul, ahol Petőfi Sándor emléktábláját koszorúzzák meg. Nagykaposon ma 16.00 órakor a kultúrházban a helyi Csemadok alapszervezete rendez ünnepséget, melyen az Erdélyi János Alapiskola diákjai lépnek fel. Ez után a résztvevők átvonulnak a városháza épülete előtt található honfoglalási emlékműhöz, ahol az ünnep tiszteletére elhelyezik koszorúikat. (vkm, pve, -szák, leczo)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.