Majális és nyílt nap a tűzoltókkal (VIDEÓ)

farkasdi majális
Farkasd |

A koronavírus-járvány miatt csak szűk körben szervezett májusfa állítás után idén ismét megszervezték az önkéntes tűzoltók a majálist. Nemcsak a hagyományőrzés, hanem munkájuk bemutatása is céljuk ezzel a rendezvénnyel.

Farkasdon a koronavírus-járvány előtt két évvel hagyományteremtő szándékkal szervezte meg a helyi Önkéntes Tűzoltó Egyesület a majálist. A járványügyi korlátozások miatt két évig nem volt ünnepség, de májusfát mégis állítottak a tűzoltók, hogy ne maradjon el a megkezdett hagyomány.

Nyílt nap és majális

Nagy örömükre idén újra megszervezhették a majálist és a nyílt napot, amelyen egyúttal bemutatják tevékenységüket a közönségnek. Takács Lóránt, a szervezet parancsnoka lapunknak elmondta, a régi helyi szokások megelevenítése volt a célja az első ilyen rendezvényüknek. „Valamikor Farkasdon is élt a májusfa állításának hagyománya, amikor május elsejére virradó reggelen az udvarló komoly szándékát igyekezett kifejezni szerelmének, vagyis, hogy szeretné őt feleségül venni, ezért a barátai segítségével feldíszített fát állított fel a lányos ház kapujánál. Kicsit módosítva, nem éjszaka, hanem nappal, nem egy lányos háznál, hanem a tűzoltószertár előtti téren, de mégis szerettük volna visszahozni a köztudatba ezt a régi népszokást” – fogalmazott a parancsnok. Bevallotta, a fa kivágása nem hagyományosan, fejszével és kézi fűrésszel, hanem motorfűrésszel történt, a lovaskocsi helyett pedig biciklikre támasztva hozták be az erdőből a kivágott fát, amelyet szombat délelőtt a tűzoltószertár előtt az érdeklődőkkel közösen díszítettek föl, majd délben az önkéntes tűzoltók jól begyakorlott koreográfia szerint el is helyezték a májusfát az elkészített helyén. A májusfa állítást nyílt nappal kötötték egybe, hogy a vendégeknek megmutathassák, mivel gyarapodott az önkéntes tűzoltóság vagyona, milyen technikát használnak. „Voltaképpen ez a falu vagyona, mi csak őrizzük a lakosok számára, illetve működőképes állapotban tartjuk. Ilyenkor mindent meg lehet nézni, kipróbálni, fel lehet menni az egykori őrtoronyba, ahonnan madártávlatból lehet látni szinte az egész falut. Az épület előtti  térre kivisszük a tűzoltóautókat és ki lehet próbálni a tűzoltást is egy deszkákból ácsolt ház makettjén, persze csak kicsiben, a gyerekeknek” – részletezte Takács Lóránt.

Galéria

Élmezőnyben 

A farkasdi Önkéntes Tűzoltó Egyesületet 1890-ben alapították, azóta megszakítás nélkül működik. Jelenleg nagyjából negyven tagja van, elnöke Forró Tamás. „A Vágsellyei járás vezető szervezete vagyunk. Aktivitásban, felszereltségben és felkészültségben is az élen járunk. A 2013-ban elfogadott törvény alapján az önkéntes szervezeteket is bevonták a hivatásos tűzoltók tevékenységébe, tehát úgy is mondhatjuk, hogy mi vagyunk a meghosszabbított karja az országos tűzoltóságnak. Ha a lakosságnak segítségre van szüksége, akkor a központból minket is értesítenek. Elsősorban Farkasdra és Negyedre kell kiszállnunk, ha riasztás van, de a környékbeli szervezeteket, illetve a járási tűzoltóságot is kisegítjük. Ami a felszerelésünket illeti, talán nem verekedhetünk a hivatásosokkal, de mindenképpen az élmezőnyben vagyunk. Hiába lenne azonban jó felszerelés, ha nem járnánk rendszeresen képzésekre” – fejtette ki a parancsnok. 

Galéria

Példamutatás

Úgy véli, a szervezet elnökével, Forró Tamással az is a dolguk, hogy példát mutassanak és a mozgatórugói legyenek a szervezetnek. „A fiatalabbakat azért is kell bevonnunk a tevékenységbe, mert a mai rohanó világunkban már nem annyira köztudott, mit jelent az önkéntes munka, mint néhány generációval, évtizeddel ezelőtt. Ha a gyerekek nem látják a jó példát, nem tartjuk meg a folytonosságot, nem ügyelünk az utánpótlásra, akkor nagyon nehéz önkéntes munkán alapuló szervezetet működtetni, esetleg létrehozni, vagy újjáéleszteni. Mi azért dolgozunk, mert jólesik, hogy segíthetünk másokon, de sajnos ez manapság nem igazán divat. Hál’ Istennek vannak köztünk ifjoncok, akik a gyakorlati tudást elleshetik tőlünk, idősebbektől. Ha sikerül, idén 8-10 fiatal, de már a 18. évét betöltött tagunk végzi el az alapkiképzést” – egészítette ki a parancsnok. Bevallotta, van kellemetlen része is az önkéntességnek, például amikor egy családi ünnepségről kell elmenni, de a családtagok megszokták, elfogadják ezt és támogatják őket. Nagyon örül annak, hogy egyszer sem fordult elő, hogy nem tudtak segíteni, amikor hívás érkezett. A jó kondíciót, a felkészültséget háromhavonta szervezett gyakorlatokkal igyekeznek megtartani. Amíg csak gyakorlatoznak, addig jó szórakozásnak tartják a közösen töltött időt, és néha, ha komolyra fordul a helyzet, elő kell venni a jól begyakorolt készségeket és az állandóan karbantartott erőnlétet. A jövőre nézve a farkasdi tűzoltók elsődleges célja szinten tartani a jelenlegi állapotot, valamint “megfertőzni” az ifjúságot azzal a jó érzéssel, ami a tevékenységükkel jár.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?