Magyar útikalauz jelent meg Léváról

Léva |

<p>Történelmi városnézésre, Lévára jellemző épületek újrafelfedezésére, hangulatos utcai barangolásra invitálja az olvasót Novák Mezőlaky Margaréta régész. A Reviczky Házban nemrég mutatták be a lévai magyar útikalauzt, amely egyedülállónak számít, mivel magyar nyelven eddig csak monográfia jelent meg Léváról. &nbsp;</p>

„A Kassát bemutató útikalauz megjelenése után Tőzsér Árpád felkérésére, 2009-ben láttam hozzá a lévai útikalauz megírásához. 2012-ben készült el az anyag, és tavaly év végén jelent meg a könyv. A Barsi Múzeumba látogatók eddig is keresték, igényelték a magyar nyelvű prospektusokat, hogy még több információhoz jussanak a városról. A könyv díszborítójának a terveit Eszter lányom készítette“ – mondta Novák Mezőlaky Margaréta. A történelmi visszapillantóban Léva múltjának, a város jeles építészeinek, pedagógusainak, egyletvezetőinek állít emléket a szerző, és külön fejezetet szentel a vár történetének. Az újkori történelmet évszámokra, jelentős eseményekre lebontva taglalja. A Sétáljunk együtt című fejezetben a város mai központjából indítja útjára az olvasót, kedvcsinálóként számos eddig nem publikált érdekességet szőtt az útikalauzba. A városnézés a Barsi Múzeumban ér véget. Az én Lévám címszó alatt találhatók a város jelentős személyiségeinek a vallomásai. Alt Ernő nyugalmazott járási gyógyszerésszel a szerző a patikamúzeum létrehozásakor kötött szoros barátságot. Braun Péter egykori lapkiadó visszaemlékezései azért is értékesek, mert családja 1864-ben telepedett le a Léván. Tolnai Csaba városi képviselő a fiatalabb generáció nevében emlékezik, három szlovák kiadvány szerzőjeként, melyekben gazdag lévai képeslapgyűjteményét mutatja be. Novák Mezőlaky Margaréta tőle kapott anyagot az útikalauz képmellékletéhez. Csákyné Kleiszner Erzsébet lévai születésű pedagógus a mai napig hazalátogat a rendezvényekre, jól emlékszik azokra az időkre, amikor a hetvenes években, a bontások idején a város csaknem teljesen elvesztette addigi arculatát. Az emlékezők között van Precechtel György gimnáziumi tanár. A város volt krónikása egy ideig a várban lakott, jól emlékszik a második világháborús eseményekre és vallja, mindegy, hová vet a nagyvilág, de szülővárosod csak egy van.  Grébnerné Kucsera Margit a lévai zeneiskola volt igazgatója a város zenei és kulturális életének lelkes szervezője volt, sajnos már nem élhette meg a könyv megjelenését. A szerző Ürge László, Barangolás Léván című versével zárja az útikalauzt.    
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?