Komárom. A Dunatáj című regionális hetilap november 3-i számában megjelent írás szerint a komáromi és a vágsellyei kórházat működtető Forlife nonprofit szervezet a komáromi kórházban keletkezett többmilliós megtakarítást a vágsellyei intézmény anyagi kisegítésére utalta – ahelyett, hogy a pénzt a komáromi kórház állagjavítására fordította volna.
Leépítés vagy fejlesztés?
Nincs pénzáramoltatás
Mindezek után kíváncsiak voltunk az írásban megjelent többi állítás igazságtartalmára is – annál inkább, mivel a kórház jövője élénken foglalkoztatja a régióban élőket, és bizonyára a közelgő választásokon kampánytémaként is felmerül. „Bár az állami hivatalok számára a Forlife összesített kimutatást készít tevékenységét illetően, ez nem jelenti azt, hogy bármiféle pénzáramlás lenne a szervezet által működtetett két kórház között. Mindkettő önálló intézmény, külön működési engedéllyel, külön könyveléssel, külön gazdálkodással. Teljesen alaptalan tehát az állítás, miszerint a komáromi kórház nyereségét a vágsellyei kórház kisegítésére fordítanánk” – tudtuk meg Bock Sylviától, a Forlife vezérigazgatójától. Tény, hogy a komáromi kórház nyereséggel zárta a 2006-os év első nyolc hónapját, ám ez a nyereség lényegében csak könyvelésileg kimutatható. Az egészségügyi intézmény ugyanis fokozatosan törleszti azt a 103 millió koronás adósságot, amelyet még a megyei fennhatóság idején halmozott fel. Ezt a veszteséget a Forlife a Nyitra megyei önkormányzattal kötött szerződésében vállalta magára és törleszti a mai napig.
Januárban új osztályokat nyitnak
A kórház leépítésére vonatkozó feltevéseket határozottan cáfolta Kúsek István, a komáromi kórház augusztusban kinevezett igazgatója is. Bár nem kívánta minősíteni a Forlife működése előtti időszakot, annyit megjegyzett: véleménye szerint káros orvos-leépítés történt, amit csak lassan sikerül helyrehozni. Jelenleg is több szakorvost keresnek az onkológiai, a bel-, az ideg- és a nőgyógyászati osztályokra. Pozitívumként értékelte viszont, hogy a megyétől átvett valamennyi osztály működőképes, és nemhogy leépítések, hanem további fejlesztések várhatók. Ha megkapják a megye engedélyét, januártól intenzív részleget nyitnak a sebészeten, a belgyógyászaton, valamint az ideggyógyászaton, és az egynapos egészségügyi szolgálat beindítása is folyamatban van. „Az új osztályok műszaki felszerelésének megvásárlására, ami kb. 10 millió korona beruházást jelent, a Forlife már előteremtette a szükséges összeget – tette hozzá. – Januárban új kobaltsugárzó gépet szerelünk fel, 20 millió korona értékben, félmillió koronáért gasztrofibroszkópot vásároltunk és még sorolhatnám a kórház műszaki színvonalának emelésére történt lépéseket. Pályázati pénzeknek köszönhetően pedig remélhetőleg még ebben az évben új információs rendszert kap a kórház.”
Megyei ingatlanba nem fektethetnek be
Más kérdés az épületek állaga, ami bizony sok kívánnivalót hagy maga után. Mivel az ingatlanok tulajdonosa továbbra is a megyei önkormányzat, ezért a Forlife nem végezhet állagjavító munkálatokat az általa csupán bérelt épületeken. „Több épület felújításra vár, de a megyei közgyűlés beleegyezése nélkül nem léphetünk – mutatott rá Bock Sylvia. – A régió megyei képviselőin, az egészségügyi bizottságban helyet foglaló orvosainkon keresztül próbálunk lobbizni annak érdekében, hogy a megye saját költségvetésében, illetve pályázatok útján hívjon le pénzeket ezekre a felújításokra.” Egy ilyen projekt már folyamatban van, az orr-, fül- gégészet épületének felújítása, ami 30–35 milliós beruházás, jövőre várható. Kúsek István mindehhez hozzáfűzte: hivatalba lépése óta kidolgozott egy tanulmányt, amely az egyes osztályok jövőbeni elhelyezésére, az épületek jobb kihasználására vonatkozó elképzeléseket tartalmazza. Ezt a megyei önkormányzat elé szeretnék terjeszteni. Az igazgató a jövő hétre a kórház alkalmazottait közös munkaértekezletre hívta, hogy első kézből, tőle értesüljenek a kórház vezetésének terveiről. „Javítani szeretnénk a kommunikációt az alkalmazottakkal, visszaszerezni a kórház iránt az elmúlt években megrendült bizalmat” – mondta. Mindehhez bizonyára hozzájárul az a tény is, hogy megemelték az ügyeletekért járó díjat, november elsejétől pedig több mint egy tucat orvos bérét növelték. „Az új osztályok nyitása, azaz új szolgáltatások bevezetése is azt a célt szolgálja, hogy növekedjen a kórház bevétele, és ezt a jutalmazásukon is fokozatosan megérezzék az alkalmazottak” – tette hozzá az igazgató.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.