Lakatlan ház

A következőkben szeretnék tanácsot kérni: falun vettem egy öreg házat, amelyhez a mellette lévő házból is hozzátartozik az első és a hátsó része. Az elejét sikerült problémamentesen megjavíttatni, de a hátsó részhez nem lehet hozzányúlni, mivel közös a tető, s nagyon rossz állapotban van.

A következőkben szeretnék tanácsot kérni: falun vettem egy öreg házat, amelyhez a mellette lévő házból is hozzátartozik az első és a hátsó része. Az elejét sikerült problémamentesen megjavíttatni, de a hátsó részhez nem lehet hozzányúlni, mivel közös a tető, s nagyon rossz állapotban van. Félő, hogy az egész leszakadna. Ezért gondoltam, hogy megveszem azt az egy szoba-konyhát, amely az épület közepén van. Ez a tulajdonlap szerint egy bizonyos 1885-ben született személyé. Ezen személy elhalálozása óta senki sem jelentette a tulajdonjogi viszonyát, nem tudom, mi a teendő.

Jelige: Eszter

Azokban az estekben, amikor az ingatlan nyilvántartott tulajdonosa egy már nem élő személy, csak úgy lehet az ingatlannal rendelkezni, ha megállapítást nyer, hogy ki a nyilvántartott tulajdonos jogutódja. Ha az ingatlanra vonatkozóan létezik tulajdonlap, akkor ez alapján ki kell kérni a telekkönyvi hivatalból az eredeti birtoklapot. Ezen szerepel, hogy a szóban forgó tulajdonos miként jutott az ingatlanhoz és fény derülhet további személyes adataira is. Ezeknek az információknak a tudatában kell elindulni, és azonosítani a nyilvántartott tulajdonost, illetve felkutatni a még élő leszármazottait. Ebben segíthetnek a szomszédok, a falu idősebb lakosai vagy a községháza munkatársai. A hozzátartozók közreműködésével ezután ki kell deríteni, hogy az elhunyt tulajdonos utáni hagyatéki eljárásnak tárgya-e volt ez az ingatlan, tehát hogy meg örökölte-e valaki. Ha nem, akkor póthagyatéki eljárást kell indítani. Ez úton az ingatlant nevesíteni lehet és az aktuális tulajdonossal meg lehet egyezni annak további sorsáról.

Ha az derülne ki, hogy a nyilvántartott tulajdonosnak nincsenek élő örökösei, akkor az ingatlan az államra száll át. Ebben az esetben a helyileg illetékes kerületi hivatal pénzügyi osztályához kell fordulni azzal a kéréssel, hogy rendezzék az állam ingatlanhoz fűződő tulajdonjogát.

Ha nem is sikerül semmilyen úton rendezni a helyzetet, akkor is joga van elvégezni a szükséges javítási munkálatokat, tekintettel arra, hogy a szóban forgó ház rossz állapota veszélyezteti a saját tulajdonában lévő ingatlant. Ha a házat senki nem tekinti tulajdonának, akkor akár birtokba is veheti azt, valószínűleg senkinek sem lesz ellenvetése. Ha azonban felújítja azt, tanácsos dokumentálni a ház eredeti állapotát (például fényképekkel) és a felújítás költségeit, arra az esetre, ha mégis felbukkanna a tulajdonos , akitől aztán kérheti a költségek megtérítését. Ha a ház használatbavétele mellett dönt. számolnia kell azzal, hogy ha fel is újítja, jogilag nem lesz az Ön tulajdonában, és ezért nem kérhet rá jelzálogkölcsönt, valamint nem is adhatja el azt.

Gulyás Éva, ügyvéd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?